Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

PM1122

Użytkownik
 • Content Count

  2,156
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

PM1122 last won the day on February 25

PM1122 had the most liked content!

Community Reputation

440 Entuzjasta zegarmistrzostwa

About PM1122

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Finlandia

Recent Profile Visitors

306 profile views
 1. Hei Yodek ..... jak tam czarna robota ? U mnie , od paru dni , żadnego blokowania mechanizmu , nie ma . Możliwe , że kapka oleju na ośkę dźwigni , tej z zapadką grzebienia , uleczyła mechanizm . Niby wszystko luźno chodziło i niczego się nie dopatrzyłem ... tyle , że były takie domysły , iż ta dźwignia , jakoś źle chodzi . .... no i raz na jakiś czas , źle trafia i blokuje ruch zębatki , na tym kołeczku . Tarczy nie zakładam i czekam dalej.
 2. No i co z tym mechanizmem , a może zegarem ? Zdobyty ?
 3. Ja niedawno żyletką wycinałem pod ząb , takie jaskółcze gniazdo . Żyletka nie musi być go golenia , może być inna nieco grubsza .... jakieś tapicerskie , czy coś takiego ... o ile się zmieści. Przetarłem ją prostopadle , na średnim papierze ściernym. W ten sposób powykrószałem ją i niby ząbki miała . Idzie jak w maśle ... no prawie .
 4. Dzięki za informację . Pozwoliłem sobie dodać tamto zdjęcie do tematu , by ogarnąć całość ... by nam nie uciekło. A o co tam chodziło , to można tam przeskoczyć i doczytać . Czyli , GB w skrzyni Endlera z wybitym stemplem.
 5. No , jeśli zegar chodzi i masz zamiar samodzielnie go wyczyścić i usprawnić , to zachęcam do pisania i zadawania pytań . To forum , jest między innymi , dla takich osób , co chcą przywrócić zegar do życia . Pomożemy , doradzimy itd. Przy rozbiórce , rób dużo zdjęć .... przydadzą się przy składaniu
 6. PM1122

  prowadnice

  Tak .... dość często , a szczególnie w takich prostych skrzynkach.
 7. Też , tak myślę , że nic wykwintnego . Myślę , że prosta płytka , taki odwrócony trapezik , albo jak na bokach , te dwa kołeczki , to na górze cztery , bądź pięć . Ślad tego minimalnego zabrudzenia , wskazuje chyba na trapezik. Nie mam takiego , więc to tylko domysły . A mechanizm , .... co mu dolega ? Sprężyna ? Dziwnie , to ktoś poskładał , ale jak sądzę , skoro poskładał , to zegar chodził , a nie tylko dla wyglądu .
 8. Do kolegi arek1a2b . Dlaczego temat powstał i o co chodzi , to na samym początku jest napisane . Chcielibyśmy znaleźć , jak najwięcej skrzyń z oznaczeniami . A szczególnie takie , gdzie na skrzyni są wyraźne znaki wytwórni , czy firmy , a w środku mechanizm innego producenta i nie ma żadnych śladów , że wymieniono mechanizm na inny. Jesteśmy dopiero na początku poszukiwań i czasem o tym dyskutujemy . Ale , nadal mamy za mało danych , by wyciągać jakieś poważniejsze wnioski . Nadal szukamy takich skrzyń z Freiburga. PS. Moje , takie dość luźne , wyjaśnienie . Na początku , gdy Becker rozwijał firmę i chciał zdobyć renomę , to znakował tylko mechanizmy . Ale później , gdy w samym Freiburgu powstały inne firmy , to przecież o sygnaturę , przez parę lat , sądził się z Germanią . Powstało dużo nowych stolarni , ale nikt się nie reklamował , nie znakował . Leskos , który ma inne zegary i one z innego miejsca pochodzą , nigdy nie pisał , że jego skrzynie mają jakieś znaki . A w Freiburgu zaczęto skrzynie znakować. Klient patrzy na zegar , czyli na skrzynię . W dzisiejszych czasach jest tak samo , Najpierw .... ,, Ale piękne auto ,, , a dopiero później pytanie o markę . Lub ... ,, O jakie piękne meble ,, ... a później... Oooo , ,,IKEA,, . A przecież klient , kupując zegar i chcąc znać producenta , musiał wyciągać go ze skrzyni i patrzeć na werk . A najprostsze rozwiązanie , to tarcza zegara . Widzimy pełno zegarów , gdzie na tarczy nic nie ma . Nie ma Concordia , Germania , Willmann , a Becker swą kotwicę , dość późno tam umieścił . No , ale my nie o tarczach , a o skrzyniach Raczej potrzebujemy zachęty dla innych , by pokazali takie ciekawe skrzynie . Jest wiele pytań ,, Dlaczego ,, Po co ,, na które nie otrzymamy odpowiedzi , ale może co nieco się uda
 9. No , kominkowe i te lata , to się nie znam , .... jednakże , szelakowanie , też było . Od teścia mojego brata , dostałem paczuszkę szelaku . Stary stolarz ... był zdziwiony , że ktoś o szelak pyta . Więc , lekka politura .... czemu nie Ale może ktoś , kto zna lepiej temat , coś powie .
 10. Mechanizm brać , a wieszak do skrzynki z zapasowymi częściami
 11. Chyba masz rację Taki , to raczej koło nr. 2 000 000 i lata 20-ste , XX wieku.... może przesadziłem , ale napewno , pierwsze lata XX w. Mam GB z 1907 roku i on ma taki wieszak .
 12. Tak , to pieczątka tuszowa . Taka sama , jaką Ty wczoraj pokazałeś. Mam perę GB z lat 70-tych i tam pieczęci tuszowych nie ma . Na jednych wybity znak stemplem . Na innych , tylko zapiski ołówkiem ... numery , podpisy , czy coś takiego. Czyli , jak sądzę , stolarnie współpracujące z Beckerem. Ale moje zbiory , są skromne , a i żadnych dociekań w tej kwestii nie robiłem . Bo wiadomo , że każdy patrzy na numer mechanizmu , a w skrzyni , czy ma pieczęcie , a jak nie , to czy widać jakieś przekładki itp. Więc ustalenie , kiedy zaczęto robić pieczęcie tuszowe , ma dość istotne znaczenie dla tych nieznakowanych mechanizmów , co zwiemy ,,PraBorussią,,
 13. Całkiem słusznie ... ale nie jestem , aż takim znawcą . No i może już ktoś , tę sprawę rozgryzał . Mam GB z 1881r. i ma normalną pieczęć , a kilka starszych zegarów i te nie mają .... czyli , całkiem możliwe , że coś koło tego roku , zaczęto używać pieczątek z tuszem. A wybita stemplem , sygnatura kotwicy , ... to wiem , że w latach 70 były. Ale do kiedy i czy był okres , że i te i tamte robiono jednocześnie , to nie wiem . Tu potrzebny znawca tematu . PS. .... ta data ołówkiem pisana , to może być data zakupu zegara . Moja żona , na wszystkim tak robi Jakby , był znany numer mechanizmu , to była by pewność .
 14. Tak ,.... spokojnie poczekam ..... to zegar żony , a jej nie ma , więc mam czas . Ale akurat brak narzędzi Ważne , by poznać przyczynę , a tu już prawie , prawie .... Dam znać , jak się zatrzyma
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.