Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
News will be here

PM1122

Użytkownik
 • Content Count

  4756
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

PM1122 last won the day on February 25 2020

PM1122 had the most liked content!

Community Reputation

1716 Guru zegarmistrzostwa

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Finlandia
 • Hobby
  Zegary .

Recent Profile Visitors

1660 profile views
 1. Taaa ... są , są ! ....... Ale skoro ich mało i wielu urzekają , to nie ma się co dziwić , że swą wartość mają ! Też mi się podoba , ale cena - jak dla mnie - jest zaporowa .
 2. Noo, to jak ktoś koniecznie chce, to najpierw, musi sobie sprawić skarbonkę. A za jakiś czas, spokojnie na aukcję.
 3. No, to możesz pomału zagłębiać wiedzę o zegarach. Na naszym forum, jest właściwie wszystko co trzeba wiedzieć, by samemu naprawić. Trzeba tylko szukać z pomocą naszej wyszukiwarki. A jak trzeba, to my pomożemy.
 4. Kolega dobrze podpowiada - grubsza na bicie. Szerokość, to często minimalnie się różni. Ale tu, ważne jest, by sprężyna nie tarła o boki ( bo traci energię i są szarpania gdy chodzi i gdy nakręcamy ) . Więc, gdy jest trochę węższa, to nie szkodzi.
 5. Trzeba chyba zagrać w ,, EU... Jac..... "
 6. Ja się bać - dostałem po palcach - znam ten ból.
 7. PM1122

  Jaka korona

  Czyli widzisz, że parę możliwości jest. Popatrz na forum, czy internet i podobieństwa znajdziesz.
 8. Możliwe ! Przepraszam, jeśli moje wyjaśnienie będzie takie jakby ,, łopatologicznie " Jeśli to zegar ośmiodniowy, tz. że pełny naciąg starczy nawet na 9, a może 10 dni. Możesz sprubować nakręcić go więcej - nawet do końca, to będziesz wiedział ile faktycznie można. Ja zwykle odradzam nakręcanie do końca, bo wówczas koniec sprężyny jest wyginany. Więc, zaczynają się robić małe pęknięcia i w krótkim czasie dochodzi do zerwania sprężyny. Moim zdaniem, skoro 4,5 obrotu starcza na 5 dni, to powinieneś spróbować nakręcić 6,5 obrotu. Następnie - po tygodniu nakręcić tylko 5 obrotów. I dalej co tydzień po 5. Korzystasz wówczas, ze środkowej części sprężyny. Nie rozkręci się do końca, ani nie nakręcasz jej do końca. Czyli - i z przodu i z tyłu, masz pewien zapas. Zegar po nakręceni trochę się śpieszy, później, przez około 3 dni, chodzi równo, a gdy sprężyna słabnie, to pomału zaczyna zwalniać.
 9. PM1122

  Zegar ,, X "

  Super 👌 Dzięki 😊
 10. No, ja tu bardziej nie pomogę, bo takich zegarów nie mam. Wiem, że są mechanizmy z długim, ale także bardzo krótkim wahadłem. I chyba wszystkie są dość lekkie. Więc, skoro na takich nakretkach, jako wahadło chodzi, to wsłuchaj się, czy równo tyka. Jak nie, ale chodzi nadal, to przechylaj go na jakiś bok. Ale Bardzo nieznacznie i słuchaj, bo one są bardzo czułe na małą zmianę kąta. Jak będzie jako tako, to daj nakrętki wyżej, lub niżej. Tak ustalisz jaka długość i ciężar wahadła.
 11. PM1122

  Zegar ,, X "

  Dzięki 😊 Oczywiście, że się cieszę ! To nic, albo inaczej mówiąc, no trudno, że skrzynia wtórna. Ale za to solidna, porządna i ładna. I chyba pasuje do mechanizmu. Napewno stara, ale mi także, wygląda na nieco młodszą, niż ten mechanizm. Szyba lekko pofalowana i z kilkoma pęcherzykami. Jest trochę pracy - dorobić brakujące elementy w drzwiach nad kolumnami. Same drzwi na nowo skleić, bo chcą się rozejść. Dobrać odpowiednie dolne sterczyny, oraz piętkę. A na koniec, trzeba będzie wyszukać miejsce na ścianie ! PS... Dziękuję wszystkim ! To jeszcze nie jest koniec tematu. Jak ktoś coś wie, czy na coś trafi, co można dopowiedzieć, to bardzo proszę !
 12. PM1122

  Zegar ,, X "

  Super 👌 Dzięki 😊 Więc wychodzi, że tylko skrzynia może być wtórna. Noo, chyba że plecy wymieniono. Bo są też inne ślady, że wskazują, że było tam coś innego. Ale ogólnie , to całość prezentuje się i współgra. Myślę, że nie razi w oczy.
 13. PM1122

  Zegar ,, X "

  Jeśli chodzi o skrzynkę, to też tak coś myślałem - otwór i ta naklejka na plecach... coś nie tak. Ale co z tym wieszakiem ? 🤔 Widział ktoś taki ?
 14. Złożysz, to zobaczymy. Na tych się nie znam, ale coś koło takiego. Jak go już puścisz, to zobaczysz co i jak. Może być, że potrzeba trochę cięższego, to na testy dolepisz z tyłu plastelinę i się zobaczy, jakie to da efekty
 15. PM1122

  Zegar ,, X "

  A więc , zakupiłem zegar , o którym wspomniałem w innym temacie , pytając kogo on może być . Wiszący , sprężynowy i z wychwytem Grahama umiejscowionym na tarczy - wygląda prawie jak Brocota . Skrzynia solidna i parę ozdób mosiężnych, po bokach drzwiczki rezonansowe. Koledzy wspomnieli o kilku producentach , którzy mogliby to uczynić , np. Lenzkirch , CW , FMS Mechanizm z trudem wyjąłem, taki ciężki . Powiem tak - to było chyba za dobrych czasów , bo mechanizm to gruby mosiądz. Podkład tarczy, oraz dodatkowy dysk , także z grubego mosiądzu . Na mechanizmie malusia sygnatura - jak to odczytać ? - jak zweryfikować ? Coś tam poszperałem i wychodzi , że to będzie Lenzkirch . Ale , przecież ja nie jestem wszechwiedzący . Więc , żeby się upewnić , proszę szanowne grono kolegów i koleżanki, o wypowiedzenie się . Proszę także , o datowanie i inne uwagi , np. co do skrzyni , mechanizmu , itp.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.