Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Na NAWCA trafiłem na ciekawą sprawę, jaką wytoczył DUB firmie HUBER. Dosyc to zawiłe, ale udowodnili, że Huber nie miał zakładu produkującego zegary i nie był "nadwornym zegarmistrzem" króla Bawarii. Może kogoś to zainteresuje i głębiej w to wniknie.

00000063.tif.original 1915.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję ten wątek od początku, a już trochę wisi, i jakby to nikogo nie interesowało. Nadal są tam chyba dwa wpisy i licznik odwiedzających nie rośnie. A byłaby to informacja wywracająca temat zegarów Hubera do góry nogami. No i ten dylemat: JUF czy Huber.

Może znawcy ziewają widząc ten dokument, a gawiedź się ekscytuje. Nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o roczniaki to glos powinnien zabrac John Hobby,ma wiedze jakie nikt nie ma.

Ale,zawsze jakies ale. Ale jesli to prawda to teoria ze Huber robil werki dla Badischa upada,cala teoria ze Huber robil zegary upada.A jest to teoria o ktorej czesto pisze wlasnie Hobby w swoich postach.

Moze tak jak Harder byl wlascicielem patentow a wykonanie zlecal innym.

 

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojojoj! Aleśmy (a przynajmniej ja) się chyba niepotrzebnie unieśli.

Przebrnąłem przez ten tekst. Pobieżna znajomość lub nie niemieckiego nie wystarcza.

Tekst można pobrać w pliku .txt, ale dostaje się sieczkę. Algorytm łączy m.in. ostatnie słowo wiersza z pierwszym następnego, niemiecka "beta"=ss mylona jest z prawie identycznym znaczkiem oznaczającym tz - poza tym raz jest tz raz znaczek (widocznie zecer miał ograniczone ilości). Jak się użyje translatora wychodzi niezrozumiały bełkot.

Więc najpierw uporządkowałem sam źródłowy tekst. Tu nadmienię, że liczyłem, że ktoś to zrobi, a tu sam musiałem - co za ludzie!

Ale nie będę taki i służę (na końcu - oczywiście do tłumaczenia trzeba już sobie samemu pousuwać myślniki - przenośniki).

 

Generalnie - koledzy nie lubią pana Josefa Hubera, bo sprytnie zawładnął nowym rynkiem zegarków naręcznych i tylko o takich tu mowa. Nie ma choćby słowa o zegarach, tym bardziej o roczniakach.

J. Huber postanowił wykorzystać sytuację, że nie było potrzeby docierania z ofertą do końcowego klienta - każdego z osobna. Klient stał się popakowany w spore paczki w postaci regimentów i wystarczyło dotrzeć do dowódców, a ci też podpięci pod sztaby armii. A więc budowa sieci sprzedażowej była zbędna, bo była gotowa.

Wystarczyło tylko ogłosić, że z pobudek wyłącznie patriotycznych, a więc z miłości do udręczonej przez wraży i agresywny sojusz ojczyzny, oferuje się zegarki za pół darmo. Czyli, jak to się robi powszechnie dzisiaj - podnoszę ceny i ogłaszam promocję lub wyprzedaż.

Podparł tu się tytułami nadwornego dostawy dworu króla Bawarii, tak jak się współcześnie podpiera płatnymi rekomendacjami tzw. Polskich Towarzystw ... (tu wpisz, co chcesz) stworzonych chyba tylko w tym celu.

Skoro przeginał, to dlaczego konkurencja miała grać uczciwie? Przecież by poległa.

Nie ma i nie było fabryki Hubera?

Dostałby te tytuły?

Może chodzi tylko i wyłącznie o produkcję zegarków? - W niemieckim zegar i zegarek to to samo słowo, a w piśmie DUB chodzi tylko o zegarki. Nie interesuje ich najwyraźniej nic innego.

Przy okazji napiszę, że zawsze wątpiłem w produkcję zegarów w czasie WWI. W czasie blokad morskich, zrywania miedzianej blachy z dachów kościołów o dzwonach nie wspominając? W 1915 ludzie marli z głodu. Wojsko to był klient.

 

Edycja 26.07.

Wstawiłem plik zamiast tekstu niemieckiego, w nim trochę jeszcze poprawek, usunąłem też przenośniki.

 

 

DUB vs Huber.txt

Edytowane przez Wojtek796

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ze napisales,czuli zostaje  tak jak bylo😀

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaję (moje) tłumaczenie artykułu.

Zastrzegam, że to jest bardziej moje rozumienie tekstu, niż fachowa translacja.

Nie wiem - jakoś coraz bardziej obraca mi się pogląd na sprawę - tak o 180 st.

Mam coraz większe wrażenie, że A. H. Uhren-Fabrik to ściema.

 

DUB vs Huber PL.txt

 

WARNUNG!!!

560847212_RodenstockprzeciwkoA.Huber.thumb.jpg.88551152f83e53a9850e73d6b723648a.jpg

 

Już się powoli wyjaśnia dlaczego kaiser przegrał wojnę.

Edytowane przez Wojtek796

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomęczę jeszcze...

Wprawdzie to nie dotyczy zegarów rocznych, a kieszonkowych, ale, myślę, mieści się w temacie.

 

Otóż, w broszurze wydanej przez firmę Huber widzę jedno zdjęcie z podpisem zawierającym termin "uhrenfabrik". Chodzi o zakład w miejscowości Untergrainau.

(pdf ściągnięty z forum NAWCC).

 

103513703_UFHuberUntergrainau.jpg.ee1635fbe7fa3222fa75396b62a270f7.jpg

Huber_Uhren (1).pdf

 

Znalazłem fotkę tej "fabryki" na stronie dotyczącej zegarków B-Uhr.

https://www.glashuetteuhren.de/kaliberuebersichten-modelle/a-lange-soehne/marine-b-uhr-kaliber-48/

 

Raczej te same okienka.

840335_UFHuberUntergrainau2.jpg.12b0af3dc92e8708feb83d49a263583c.jpg

 

Herr Ober, a ci tu się obijają!

1526415419_UFHuberUntergrainau3.jpg.981b971582aecb0cd6d26268ab0b3164.jpg

 

Z opisu wynika, że to postawiona przez Hubera na własny koszt montownia (?) B-Uhr-ów, mająca wspomagać firmę Lange&Soehne w wysiłku wojennym (1942 rok) - dostawach chronometrów dla Kriegsmarine.

A więc powstają pytania:

Czy to są zegarki Hubera?

Dlaczego nie ma we wspomnianej jubileuszowej broszurze innych zdjęć pokazujących jakąś produkcję?

 

No i znów dostawy dla wojska.

Edytowane przez Wojtek796

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.