Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
waljo

Dobór sprężyny balansu

Recommended Posts

Dzień dobry, mam pewien mechanizm prawdopodobnie chiński nie ma on podanego symbolu. W mechanizmie jest uszkodzona sprężyna balansu. Pomimo, że wymieniłem trzy z innych zegarków, które nawet pasowały do koła balansu i mostka, zegarek cały czas spieszy. Macie może jakiś sposób na dobór takiej sprężyny?  Z ustaleń jakie poczyniłem i pomocy osób z forum wyszło, że mechanizm to może jest LB 20. Zamówiłem nawet do niego całe koło balansowe, ale niestety nie pasowało, oś była za długa. Podmieniłem sprężynę, ale bez zmian zegarek cały czas spieszy.  Tak wynika jak by ten werk był konkretnie robiony pod określony model zegarka i jest wykonany na bazie tego LB 20. Nie mam też żadnych danych tego werku więc nie wiadomo z jaka częstotliwością on pracuje.  Tu link do tematu w sprawie ustalenia werku.

  Prośba o jakieś porady każda będzie pomocna. Co jeszcze ustaliłem to to, że koło balansowe jest chyba wizualnie takie samo jak od wostoków serii 2409, sprężyny niestety wostoki mają nawijane w przeciwną stronę niż w tym chińskim. Jeszcze spróbuję cos przekombinować może w tym kierunku. Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, sprężyny do balansu czyli włosy dobiera się w/g średnicy, wysokości balansu i rodzaju wychwytu.

Do dobrania punktu podparcia włosa w kołku używa się odpowiednich narzędzi

 

 

Jak podasz mi wymiary balansu to mogę poszukać odpowiedniego włosa ale i tak

bez odliczarki będziesz musiał kołkować na czuja chyba że dasz sobie radę z odliczaniem na stoperze

tak robili starzy zegarmistrzowie 

Pozdrawiam 

Roman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki, tego przyrządu nie posiadam bo bardzo rzadko jest problem z włosem. Zazwyczaj się kupuje nowe albo dobieram od starych mechanizmów, ale teraz to poległem. W zasobach znalazłem kolejny włos, który pasował do koła.  Po założeniu jest tak, że teraz się zegarek późni, więc już jestem w jakimś punkcie zwrotnym. Teraz tylko kwestia chyba odpowiedniego zakołkowania go. Ten włos ma gęściej nawinięte zwoje. Przyrząd Weishi pokazuje 19800 częstotliwość . Opóźnienie jest około 2 minut na kwadrans. Wymiary balansu średnica 10,6 grubość 0,5, grubość włosa to 0,05 na 0,5 mm.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja posiadam/łem (nawet kilka :D ) .

 

20230517_073000.thumb.jpg.9999dacc6565f915ef52f4098a299be7.jpg

 

Natomiast starzy zegarmistrze robili to tak że chwytali włos za koniec w chwytki

i wprowadzali w ruch nad szkłem centralnego sekundnika i liczyli ilość wahnięć np. w 20 czy 30 sekund.

Potem to już czysta matematyka. Stare spece to nawet nie patrzyli tylko ustawiali balans tak że oś pukała w szkło

i liczyli puknięcia - ale to stara szkoła :D :D :D 

 

Jaką częstotliwość powinien mieć tan mechanizm ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu jest zagadka, tego nie wie nikt. Ten wskazany wyżej werk jest podobny do tego mojego, ale nie ma wskazań faz księżyca, sam werk od strony balansu wygląda tak samo, ale myślę tak jak pisałem, że ten mój jest jednak inny. Wychodzi, że ta 19800 to za mało bo jest opóźnienie. 21600 wskazane na jednej sprężynie to  za dużo i spieszy, to wychodzi, że powinien mieć około 20000. Fajny zestaw będę musiał poszukać takiego, jednak czasami jest przydatny.   

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po trzech dniach prób chyba się udało. Przyciąłem trochę sprężynę i po złożeniu całego mostka jest tak. Częstotliwość 19800 odchyłka wacha się od 0 do + 8 sek na dobę, beat error na razie jest około 1,6 do 2,2 ale jeszcze trochę z tym powalczę. Ogólnie mogę powiedzieć, że jest postęp bo można dokonywać regulacji. Położenie tarczą do góry. Sprawdzę go w realu jak mu będzie się chodziło. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety walka ze sprężyną jeszcze trwa. po sprawdzeniu chodu na żywo okazuje się, że dalej jest opóźnienie. Ustawienie regulatora chodu na max i jeszcze trochę brakuje żeby go opóźnić. Sprężyna do skrócenia.   Ale znalazłem w necie ten mechanizm. Obawiałem się żeby nie szerzyć podróbek, ale okazuje się, że firma Ingersoll korzysta z mechanizmów chińskich i je cechuje jako swoje. Tu link do strony gdzie są dane mechanizmu https://calibercorner.com/ingersoll-caliber-in-422a. Teraz będę musiał poszukać bo może będzie możliwy zakup koła balansowego .  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam wszystkich,  w linku przekazuje info co udało mi się wymyśleć, aby rozwiązać problem ze sprężyną. Jak na razie wszystko działa.  

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.