Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

basat

Epokaoe odkrycie podczas czyszczenia mechanizmu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,wszystkich .

Chcę się pochwalić Wam wszystkim moim znaleziskiem a raczej dla mnie epokowym odkryciem podczas czyszczenia mojego nowo nabytego linkowego Beckera (swoją drogą straszny zaniedbany strychowiec) :P

Więc zacznę od początku ?. Wszystkie mechanizmy które wieszam na ścianie rozbieram do najmniejszej śrubki czyszczę i poleruję ich wszystkie zakamarki i zgodnie z tym motto rozebrałem swojego Gucia na czynniki pierwsze.

Rozkręcając bęben chodu zdjąłem blaszkę zewnętrzną i po kilku ruchach szmatką nasączoną płynem do czyszczenia zaczął wyłaniać się ??NAPIS .Podnieciłem się strasznie całym tym zajściem .Szybko zabrałem się do czyszczenia całości i tu mnie zatkało znalazłem napis a raczej grawer ręczny na którym ktoś kto składał ten mechanizm zapisał swoje inicjały dokładną datę ,dzień jego złożenia data zapisana jest w postaci liter czyli chronostychu wykorzystującego alfabet łaciński wykorzystywany często w Piśmie Świętym jako cyfry które dodajemy a niekiedy odejmujemy . Na blaszce wyryto napis

ob.J.P 30/VII MDCCCXCYIII

post-6546-0-48140800-1331073711.jpg

post-6546-0-92264600-1331073711.png

Czyli dokładna data złożenia to 30 lipca 1898 przez niejakiego J.P Sprawdzając nr mechanizmu 1245639 odpowiada on za rok 1892-1900 czyli wszystko się zgadza. Ciekawe co sobie tajemniczy JP myślał jak to grawerował ???? Ja myślę ,że właśnie to ,że za jakieś 100,200 lat ktoś to znajdzie i wspomni pana JP . Tym samym cały ten mechanizm zrobił się jednym z bardziej wartościowych w moim zbiorze choć to przeciętny Benio

Mam jeszcze pytanie do kolegi Amroziuka jako wybitnego znawcę tematu czy jest możliwe odszukanie czegokolwiek ob. JP czy są dostępne jakieś archiwa lub coś w tym rodzaju .W końcu to ojciec tego co wisi na mojej ścianie ;-)))) I jeszcze to ob. przed inicjałami co to za skrót funkcja - stanowisko ????? (Ober ???)

Bo przecież nie obywatel tram ich nie było ;)

Dołączam fotki mechanizmu i oczywiście blaszki z grawerem ."Jego" skrzynia jest już po renowacji i uzupełnieniu brakujących elementów . Jeśli chcielibyście zobaczyć jeszcze jakieś przekształcenie ?gąsienicy w motylka? to dajcie znać mam jeszcze dokumentacje linkowca braci risch piękny egzemplarz !!!! Już tyka

post-6546-0-72786800-1331073713.jpg

post-6546-0-12686000-1331073714.png

post-6546-0-78234600-1331073715.jpg

post-6546-0-50599900-1331073717.jpg

post-6546-0-89528900-1331073717.png

post-6546-0-25610300-1331073719.jpg

post-6546-0-62743200-1331073719.png

post-6546-0-51276600-1331073720.jpg

post-6546-0-88795700-1331073720.png

post-6546-0-83708300-1331073721.jpg

post-6546-0-24077500-1331073722.png

post-6546-0-01808800-1331073724.jpg

post-6546-0-46852700-1331073724.png

Dodam jeszcze kilka fotek jak będzie już wisiał mechanizm .

Pozdrawiam wszystkich na forum Wojtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe znalezisko super ;) informacja sprzed lat dająca dużo do myślenia.

 

Niestety nie ma żadnych danych o pracownikach Beckera. Nie istnieją rejestry ani dokumenty.

Rodzina Beckerów (z którą mam bezpośredni kontakt) nie posiada żadnych dokumentów na ten temat.

Trzeba wiedzieć, że fabryka Beckera została przed wojną wywieziona przez konkurencyjnego JUNGHANSa do Szwarcwaldu.

JUNGHANSowi zupełnie nie zależało na przechowaniu i zabezpieczeniu historycznych materiałów dotyczących działalności GB.

Przypuszczam, że zniszczono większość dokumentów. Zabezpieczono jedynie dokumentację techniczną produkcji zegarów. Nie wiadomo czy jeszcze w niedostępnych magazynach JUNGHANSa coś się zachowało.

 

Adam Mroziuk

 

Dzięki za miłe słowa :P


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do pytania o skrót ob. przed inicjałem co to oznacza ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co do pytania o skrót ob. przed inicjałem co to oznacza ???

W medycznym niemieckim o.B. to "ohne Besonderheiten" - bez nieprawidłowości, patologii "stan prawidłowy". Zakładając , że jest to wpis po przeglądzie zegarmistrzowskim - wymianie szczewi zwłaszcza - lub kontroli jakości (to mniej prawdopodobne) może ten skrót też to znaczyć...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W medycznym niemieckim o.B. to "ohne Besonderheiten" - bez nieprawidłowości, patologii "stan prawidłowy". Zakładając , że jest to wpis po przeglądzie zegarmistrzowskim - wymianie szczewi zwłaszcza - lub kontroli jakości (to mniej prawdopodobne) może ten skrót też to znaczyć...

 

No powiem ci tarant ,że to co piszesz to bardzo ciekawa teoria przyznam ,że ja bardziej kierowałem się tropem jakiegoś majstra ,brygadzisty,kierownika a najbardziej to chyba "ober"przychodził mi na myśl ;) no właśnie taka moja znajomość niemieckiego :P .Może jeszcze ktoś coś wymyśli i jakoś rozszyfrujemy tajemniczego JP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W medycznym niemieckim o.B. to "ohne Besonderheiten"

 

Dosłownie "nic szczególnego", a skrót był powszechnie stosowany w technice.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dosłownie "nic szczególnego", a skrót był powszechnie stosowany w technice.

 

J.

Waw wyobrażasz sobie "nic szczególnego " przed nazwiskiem ??? ;) Akurat w tym przypadku musiał mieć zastosowanie synonim "nic szczególnego"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Waw wyobrażasz sobie "nic szczególnego " przed nazwiskiem ???

 

Wyobrażam sobie.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.