Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

GORKY8

STARZENIE SIĘ TARCZY W ZEGARKU

Rekomendowane odpowiedzi

mam takie pytanie: czy w tych nowszych zegarkach powiedzmy z lat ok 90 tarcze wykonaneso w lepszej jakosci niz w zegarkach z lat ok 60 , dokładniej chodzi mi o to czy w takich zegarkach jak Orient, Seiko itp tarcze w wieku ok 40-50 lat bedo wyglodały podobnym stanie jak dzisiaj w starych atlanticach, delbanach? cz tez te zegarki z lat ok 90 gdzie byly juz stosowane stalowe koperty mają tez lepiej (tzn. w lepszej jakości-żywotności tarczy) wykonane tarcze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedyś słyszałem, że tarcza. np. atlantica, delbany itd. (oczywiście stare modele) szybciej łapią patynę, leżąc "odłogiem" tzn. nie będąc pod szkłem... dlaczego? mam na to swoją teorię wolnych rodników i jakiegoś utleniania związków które pokrywały tarcze :rolleyes:

 

Jak z nowymi tarczami? Zobaczymy po 30 latach.

Nowe nie zawsze jest lepsze.


???????? => ta choroba dobrze ROCKuje!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno szkło szafirowe/mineralne lepiej wpłynie na kondycję tarczy ponieważ te hesalitowe w starszych zegarkach bardziej "przepuszczały" wilgoć itd. a jak wiadomo to ma największy wpływ.

Kolejny powód to nasłonecznienie i odbarwienia tarczy - wg mnie obecnie produkowane tarcze zaznały jednak powiewu tzw. postępu technicznego i lepiej będą znosić próbę czasu :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pigmenty na bazie tlenku tytanu nie zmieniają barwy, dawniejsze na bieli cynkowej i owszem. Biel ołowiowa tak dawno wyszła z mody, że chyba nie było jeszcze wtedy zegarków :rolleyes: Stąd "szlachetne" starzenie się dawnych farb na futrynach czy dziełach sztuki. Obecne nie będą żółknąć tylko szarzeć od kurzu; jak go załapią....


pumpernikiel & zorkij 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy z technicznego punktu widzenia możliwe jest wyjęcie tarczy na stałe tzn. żeby przez szkiełko widziec same pracujace wskazówki i mechanizm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy z technicznego punktu widzenia możliwe jest wyjęcie tarczy na stałe tzn. żeby przez szkiełko widziec same pracujace wskazówki i mechanizm?

 

Właściwie mógłbyś zdjąć tarczę, tylko w zegarku przystosowanym do "posiadania" tarczy nie uzyskasz porządanego efektu. Po prostu mechanizm i tak jest schowany za płytą, która w takich zegarkach nie nalezy do pięknych.

Zegarki, gdzie ma być widoczny mechanizm (szkieletory) mają odpowiednio powycinaną i ozdobioną płytę. Wtedy uzyskuje się efekt wizualny.


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marian9012

Nie mam starej tarczy aby to sprawdzić,ale jest sposób na wydobywanie barw zwiazkiem zwanym nadtlenkiem wodoru o stęzeniu ok 30% .Woda utleniona to ten związek w stanie rozcieńczenia .Proszę zrobic próbę na starej niepotrzebnej tarczy i o efektach napisać.W przypadku pożółkłych obudów lakierowanych i plastikowych daje efekt rewelacyjny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie mam starej tarczy aby to sprawdzić,ale jest sposób na wydobywanie barw zwiazkiem zwanym nadtlenkiem wodoru o stęzeniu ok 30% .Woda utleniona to ten związek w stanie rozcieńczenia .Proszę zrobic próbę na starej niepotrzebnej tarczy i o efektach napisać.W przypadku pożółkłych obudów lakierowanych i plastikowych daje efekt rewelacyjny.

 

 

Obawiam sie iz blyskawicznie zejdzie kolor razem z farba, generalnie uzywa sie rozcienczonego roztworu amoniaku - ale nie do szorowanie a do rozjasnienia - trzeba stosowac bardzo rozwaznie - zbyt dlugie wystawienie uszkodzi tarcze, i bardzo dobrze odplukac

generalnie czasem do usuwania brudu (nie sprawdzalem) na forach ludzie polecali srodki do polerowania i usuwania rys z karoseri pokrytej clear coat lin\tutaj k - ja testowalem do kopert i jest ok ale do tarcz ma sens tylko przy brudzie - jesli tarcza ma ubytki farby to uzycie chemi spowoduje iz pozostala farba zacznie odpadac - zwiekszymy uszkodzenia:)

 

30% H2O2 to juz dosc agresywny srodek, do cczyszczenia ksiazek z tego co pamietam (Sekowski "Chemia dla kolekcjonerow") zalecano rozcienczony kwas octowy CH3COOH.

Ksiazke polecem i zapraszam do lektury - wydawnistwo mlody technik - jak cos sluze skanem ale na priv.

 

pozdr

R


Od wielu już lat liczne wypowiedzi uczonych i fantastów obracają się wokoło pytania: ,,Czy poza Ziemią istnieje życie rozumne?''. Słysząc je mam ochotę spytać, skąd bezwzględna pewność, że na samej Ziemi istnieje to rozumne życie

 

Adam Wisniewski - Snerg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marian9012

Kiedyś stare radio Koliber obudowa była zżółknieta zanuzyłem na 10 min w 20% roztworze NW i efekt był oszałamiajacy to samo zrobiłem z polakierowanym żółtym elementem mikroweli który kiedyś był biały i zrobił sie śnieznobiały bez uszkodzeń powierzchni jedynie troche zmatowiał ale polerowanie przywróciło mu blask.Mozna sie pobawic z tarczami jak ktoś ma jakis złom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kiedyś stare radio Koliber obudowa była zżółknieta zanuzyłem na 10 min w 20% roztworze NW i efekt był oszałamiajacy to samo zrobiłem z polakierowanym żółtym elementem mikroweli który kiedyś był biały i zrobił sie śnieznobiały bez uszkodzeń powierzchni jedynie troche zmatowiał ale polerowanie przywróciło mu blask.Mozna sie pobawic z tarczami jak ktoś ma jakis złom

 

Mozna ale nie nalezy na podstawie kilku eksperymentow wyciagac wnioskow - generalnie problemem sa podzialki i napisy na tarczach - bardzo latwo je zmyc - zdarza sie to nawet doswiadczonym fachowcom - kolega tak zniszczyl tarcze od minervy, zasada przy czysczeniu i restauracji jest prosta - nie szkodzic - pamietaj tez iz z wiekiem brud staje sie poniekad czescia powloki zegarka i integruje z utleniajaca sie farba - w efekcie poprostu mozna wylac dziecko z kompiela - potestowac mozna ale ze wzgledu na mnogosc farb i technik nie wyciagalbym pochopnych wnioskow

Jak potestujesz na tarczach zegarkowych zamiesc prosze zdjecia

 

pozdr


Od wielu już lat liczne wypowiedzi uczonych i fantastów obracają się wokoło pytania: ,,Czy poza Ziemią istnieje życie rozumne?''. Słysząc je mam ochotę spytać, skąd bezwzględna pewność, że na samej Ziemi istnieje to rozumne życie

 

Adam Wisniewski - Snerg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.