Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Tomasz Sitkowski

Pytanie do Otho i nie tylko

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :!:

Kiedy pytałem o zegarek Robert Tourbillon otrzymałem w odpowiedzi od otho bardzo dobrą wskazówke do przejrzenia dotychczasowej dyskusji na forum.

Znalazłem tam frazę: to pseudo tourbillon a własciwie zegarek z wychwytem karuzelowym.

Niestety nie jestem zegarmistrzem i trudno mi porównać to stwierdzenie z własciwym tourbillonem. Co to jest tourbillon mogłem w przybliżeniu zorientować się z publikacji na forum jak również z niektórych innych publikacji. Niestety, jako nie zegarmistrz, nie mogę w pełni odebrać stwierdzenia otho.

Mam więc gorącą prośbę aby mnie i zapewne dużej wiekszości uczestnikow forum "nie zegarmisyrzów" wyjaśnić różnice między właściwym tourbillonem a jego pseudo odpowiednikiem - zegarkiem z karuzelowym wychwytem, może istnieje jakaś szansa na takie wyjaśnienie na łamavch forum.

Z góry dziękuję w swoim imieniu jak rownież nie tylko, jak myślę.

Z pozdrowieniami, Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość panikuj

dołączam się do prośby - temat jest bardzo ciekawy. czekamy na Waszą pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem tego ciekaw.

Pierwsze podejrzenia dotyczyły koła wychwytu: w tourbillonie "jeździ" po zębatce po jej zewnętrznej, a w zegarkach z wychwytem karuzelowym po wewnetrznej stronie.

Czy to dobry trop?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.zegarkiclub.pl/forum/viewtopic....087&start=0 - definicja czym jest tourbillon

 

http://www.zegarkiclub.pl/forum/viewtopic....asc&start=0 - to o tourbillonach

 

http://www.zegarkiclub.pl/forum/viewtopic....sc&start=15 - tu o pseudotourbillonach, tj. 'udawaczach'

 

Zegarek z wychwytem karuzelowym:

carussell1oe.jpg

Najczęściej jest tak, że te pseudotourbillony nie posiadają nawet takiego wychwytu, tylko widoczne wrzeciono z dodanym 'dla picu' mostkiem.

Wychwyt karuzelowy powstał jako tańsza alternatywa dla tourbillona, na przełomie XIX i XX w. Cały zespół wychwytu wraz z balansem obraca się tu na płytce u dołu mechanizmu. W odróżnieniu od tourbillona, koło balansu i zespół wychwytu w 'karuzeli' nie są obudowane klatką. Tyle w wielkim skrócie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dziekuję za odpowiedź. Różnice w budowie widać. Wiemy już, że te mechanizmy nie są tym samym.

Ale.....jak rozumieć zdanie:

"wychwyt karuzelowy powstał jako tańsza alternatywa dla tourbillona na przełomie IXX i XX w."

Czy ma to oznaczać, że jako tańsza alternatywa spełnia choć w pewnym stopniu tą samą funkcję i choć nie jest tym samym może służyć do osiągnięcia podobnych efektów technicznych? ( za niższą cenę i za mniejszy prestiż ale może w podobnym stopniu?)

Tomek :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma wypełniać tę samą funkcję, co tourbillon (zob. definicja w 1 z w/w linków), jednak mniej efektywnie spełnia swoje zadanie (za to jego wykonanie jest o niebo prostsze od tourbillona i co za tym idzie - sporo tańsze).

Dość powiedzieć, że zegarki z 'karuzelą' nie wygrały nigdy żadnych zawodów w precyzji chodu (zob. np. --->> http://www.zegarkiclub.pl/forum/viewtopic....23&start=30 - post 2 od góry).

 

Szerzej - polecam znakomity, cyt. już album-książkę: R. Meis, Das Tourbillon, Callwey 1993 (ma też wersję anglojęz.).

 

EDIT:

 

Wychwyt karuzelowy:

p_karra.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.