Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Kornaszewski

Mechanizmy zegarów wieżowych

Rekomendowane odpowiedzi

Zainteresowani tematem wiedzą, że mechanizm zegara Zamku Królewskiego w Warszawie oraz zegara Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie powstał przy udziale prof. Mrugalskiego i mgr inż. Marka Górskiego.

W związku z informacją, że nasz klubowy kolega będzie gościł w mojej okolicy na targach SacroExpo prezentując mechanizm zegara wieżowego, postanowiłem "wpaść" z odwiedzinami :)

oto kilka fotek...

1. "Wizytówka"

mzw01s.th.jpg

2. mgr inż. Marek Górski i zegarmistrz Marek Biń przy mechanizmie zegara wieżowego

post-684-0-01982600-1331223783.jpg

3. mechanizm...

post-684-0-21080000-1331223785.jpg

4. mechanizm...

post-684-0-17685800-1331223787.jpg

5. biskup prawosławny zainteresowany mechanizmem...

post-684-0-93885700-1331223788.jpg

6. mechanizm...

post-684-0-64814400-1331223790.jpg

7. mechanizm

post-684-0-21659500-1331223792.jpg

 

Na youtube dostępne są krótkie filmy pokazujące ten mechanizm w czasie pracy. proszę szukać pod hasłem "mechanizm zegara wieżowego"

 

W trakcie rozmowy dowiedziałem się, że tego typu mechanizmów powstało więcej... Proszę Autorów o komentarz merytoryczny do zdjęć, opis zegara, jego konstrukcji i ciekawostek związanych z jego powstaniem.

Proszę również pochwalić się innymi mechanizmami... Nie ma co być skromnym... :)


Ja, niżej podpisany oświadczam, że będę zabierał głos na forum KMZiZ tylko w dyskusjach związanych z zegarmistrzostwem, lub dotyczących sposobu funkcjonowania tegoż forum.

13-08-2010

 

Mirek Kornaszewski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzięki za zdjęcia i filmiki. Całość wygląda świetnie.

 

Na spotkaniu pan Biń mówił że będą się starali starali sprzedać ten mechanizm na targach. Nie wiesz może czy Im się udało? Ciekawi mne po prostu gdzie będzie można zobaczyć (i usłyszeć) zegar w całej swej krasie :wub:


Pozdrawiam Bartek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy mechanizm został sprzedany. Po takie informacje musisz zgłosić się do kogo innego :rolleyes:

Sprzedaż mechanizmu oznaczałaby... konieczność zrobienia nowego :P i przy okazji miło by było, gdyby pojawił się na forum szerszy materiał z fotorelacją z procesu produkcji.


Ja, niżej podpisany oświadczam, że będę zabierał głos na forum KMZiZ tylko w dyskusjach związanych z zegarmistrzostwem, lub dotyczących sposobu funkcjonowania tegoż forum.

13-08-2010

 

Mirek Kornaszewski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki takim "szaleńcom" jak koledzy Marek Górski i Marek Biń jest nadzieja, że zegary z duszą odżyją na wieżach, uśpione od dziesięcioleci. Nie ma nic wspanialszego niż odgłos pracy zabytkowego wychwytu słyszany nocą, gdy wchodzę na wieżę zajrzeć, czy zegar czegoś nie "potrzebuje".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.