Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
News will be here

Czesiek

Stowarzyszenie
 • Content Count

  301
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

25 Początkujący

About Czesiek

 • Rank
  Przyjaciel Klubu
 • Birthday 03/08/1955

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Szczecin
 • Hobby
  Zabytki techniki

Recent Profile Visitors

450 profile views
 1. Witam szanowne koleżanki i kolegów! Wreszcie skończyły się moje problemy zdrowotne (mam nadzieję). Wczoraj wylazłem ze szpitala, gdzie majstrowano przy moim sercu i udało się je naprawić (jak stary zegar hihihi). Planuję spotkanie-warsztaty w czerwcu - myślę, że w drugiej połowie czerwca, bom jeszcze obolały - w któryś łykend (piątek sobota niedziela). W programie: Zegar wieżowy katedry kamieńskiej - działanie synchronizacji wahadłowego zegara wieżowego z zegarem elektronicznym sterowanym sygnałem czasu DCF (pierwsza realizacja z moim wspólnikiem Jerzym Jurkiewiczem). Muzeum Ziemi Kamieńskiej Koncert organowy na organach katery kamieńskiej Może uda się zwiedzić skansen Wikingów z IX w. Zegar wieżowy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. To jest program stworzony "na brudno" i jeszcze go dopracuję. Pozdrawiam serdecznie Myślę, że wpierw pojedziemy do Kamienia Pomorskiego, a Szczecin zostawimy sobie na popołudnie lub na drugi dzień. Dzięki takiej kolejności unikniemy kłopotu i kolizji z mszą w katedrze. Poproszę moich zaprzyjaźnionych przewodników i szczecińskich i kamieńskich, to nam poopowiadają różne ciekawostki.
 2. Jeżeli zdrowie pozwoli, to postaram się zjawić. Na razie tak na 80%. Pozdrawiam :-)
 3. Panowie! Pax między chrześcijany! Pax! W ustawie o ochronie i opiece nad zabytkami jest definicja zabytku. Fragment z pamięci: ... należy chronić w interesie społecznym ze względu na wartość naukową, artystyczna i historyczną. Zegar zamkowy posiada przede wszystkim wartość HISTORYCZNĄ i to ogromną. Jest symbolem. Świadectwem historii, kultury technicznej. Niektórych twórców już nie ma pośród nas. Szanujmy ich marzenia, dążenia, ich dorobek. I nas kiedyś zabraknie, nasze gwiazdy pogasną. Zakończę fragmentem z klasyka: "... nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć sami macie doskonalsze wznieść! ...
 4. Jestem w posiadaniu skanów pierwszych, oryginalnych rysunków, szkiców i opisów dotyczących zegara zamkowego w Warszawie. Uzyskałem je dzięki uprzejmości Marka Górskiego. Skany wykonałem z oryginalnych szkiców wykonanych przez Marka. Myślę, że mogłyby posłużyć za cenne materiały związane z historią zamku, Warszawy, historią, która powinna pozostać w naszej pamięci, tak jak wspaniała postać Marka Górskiego.
 5. A tak się prezentuje zegar z klasztoru Oblatów w Gorzowie Wielkopolskim już na swoim miejscu - obecnie, w miejscu docelowym testowany jest system podnoszenia obciążników, oczywiście sterowany komputerowo z odbiornikiem czasu DCF. Bicie_zegara.mp4 Chód_zegara.mp4 I "czubek góry lodowej" - fragment dokumentacji konserwatorskiej przygotowywanej do WKZ:
 6. "Upływ czasu" Warszawa, lipiec 2008 r. Marek i ja idziemy sprawdzić jak sprawuje się zamkowa "kukułka". :-)
 7. Dzisiaj dotarła do mnie smutna wiadomość o śmierci Marka ... Był wspaniałym człowiekiem, skromnym, życzliwym o ogromnej wiedzy. Potrafił się tą wiedzą dzielić. Przegadaliśmy ze sobą, przy różnych okazjach, sporo czasu. To dzięki m. in. Markowi mam tę wiedzę, którą mam i którą dzielę się z innymi. Był dla mnie bardzo życzliwy, tolerancyjny, cierpliwy ... Smutek mój przeplata się z radością, że pokazałem Markowi jego jedno z wspanialszych dzieł, które zaprojektował - zegar wieżowy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Marek nie tylko będzie w mojej pamięci, ale też w mechanizmach zegarowych, które projektował, które wykonywał ... Tam jest jego serce, myśli, pasja ... W załączniku pragnę pokazać wybrane, bardzo wstępne rysunki i obliczenia, jakie wykonał w zwykłym zeszycie w kratkę zegara wieżowego Zamku Królewskiego w Warszawie. Marek! W tych opracowaniach jest Twoja dusza...
 8. Poproszę mnie zapisać. Z góry dziękuję za pozytywne rozpatrzenie mojej prośby. 🙂
 9. Kolejny zegar wieżowy znalazł się "na tapecie". Jest to mały mechanizm z jedną tarczą zamontowaną na tympanonie budynku klasztoru Oblatów w Gorzowie Wielkopolskim. Mechanizm przed remontem Weryfikacja części Płyty mechanizmu Wahadło gdzieś zniknęło w pomroce dziejów. Zegar pochodzi prawdopodobnie z początku XX wieku. Nie znalazłem sygnatury wykonawcy.
 10. "Przesunięcie" czasu zegara Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Zegar zamkowy już odmierza czas letni. Przesunięcie_czasu_marzec_2021.mp4
 11. A jednak! Wiedziałem, że cuś się święci ... Krzysztof i Roman znikną kontrolując nas. My wysuniemy członka z ramienia (pardon) roszczenia. Eugeniusz wielce nieodpowiedzialny, ma depresję i poli się jak kurasiowa chałupa. A nie mówiłem!? Coraz bardziej mnie się podoba!
 12. Napięcie rośnie ... brakuje tylko trupa na dnie oceanu ... hihihi
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.