Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość Krzysztof Igras

Szukajmy zegarów słonecznych

Rekomendowane odpowiedzi

Istnieje też projekt rozbudowy wrocławskiego Herbarium znajdującego się tuż obok Ogrodu Botanicznego. Bramą do niego ma być nie co innego jak właśnie zegar słoneczny :P Nie wiem jak autorzy sobie to wyobrażają, ale jeśli zrealizują swe zamiary, to będę pierwszą osobą, która przyjedzie do Wrocka specjalnie by zrobić mu zdjęcia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Eli

Hmm.......a jak myślicie, kto będzie drugą? :grin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

102 [Warszawa] woj. mazowieckie. Dwudziesty szósty (26) zegar w Warszawie :lol: Znajduje się przy Pałacu Bonettów przy ul. Puławskiej 107a. Zabytkowy Pałac aktualnie jest w rękach prywatnych i mieści się w nim Centrum Naukowo-Badawcze Dr Irena Eris. Otrzymaliśmy specjalną zgodę prezesa na zrobienie fotek. Sam słonecznik nie jest bardzo stary - to albo rekonstrukcja wcześniejszego, albo po prostu artystyczna wizja tego, co tu kiedyś mogło stać. Wykonała go firma Chronos (ta sama, która zrobiła wcześniej prezentowany tu zegar stojący na Skwerze Wiecha na Pradze. Natomiast ciekawostką jest cokół - wykonano go z piaskowca (także niedawno przechodził renowację, prawdopodobnie przy okazji instalacji zegara), zaś od tyłu ma wykutą datę - 1771 (nie wiem czemu ostatnio tyle zegarów ma tę samą datę :) ). Zegarek stoi w parku na całkiem miło zaplanowanym skwerku pośród sporych drzew, jednak jak widać na fotkach miewa chwile swej wielkości i pokazuje czas. Całkiem dokładnie :)

 

b897a3311ee7c8fbm.jpg 9897d0d89820471cm.jpg 82c41d45e27cf704m.jpg ebc29a4305ddfffbm.jpg 09137445343f572dm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

103 [sufczyn] woj. mazowieckie. Zegarek z 1836 roku stoi sobie wśród gęstych chaszczy po lewej stronie podjazdu do zapomnianego Dworu Dudzianka. Kiedyś była tu jakaś szkoła, były jakieś warsztaty plastyczne, a dziś... pozostał tylko niszczejący budynek i stojący niedaleko zegar. Cokół rozpada się systematycznie, ale kamienna płyta zegarka trwa, choć jest przełamana na pół. Sam się dziwię jak tu uchował się gnomon - Polacy chętnie je łamią i kradną. Na fotkach powierzchnia zegara jest mokra, gdyż musiałem wcześniej zmyć z niego rozmaite napisy wykonane kredą :lol: Później okazało się to niezłym pomysłem także ze strony widoczności szczegółów, które na mokro nabrały lepszego kontrastu :)

 

6860c4fcfa620aaem.jpg a348dfae0b1fe8d2m.jpg e592d4a0bb6ab9f7m.jpg 44129c9459d3e536m.jpg 80236f3fcf3808edm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

104 [siennica] woj. mazowieckie. Zespół Szkół im H. i K. Gnoińskich, zegar na elewacji południowej od strony ładnego parku ze stawem. Cały teren otoczono kamiennym murem i wejście możliwe jest tylko w dni szkolne. Mnie udało się pokonać mur od tyłu i dzięki temu zrobiłem kilka fotek :lol: To taki nasz prezencik dla wytrawnych poszukiwaczy zegarków :)

 

a68d4ba039fb45e2m.jpg 763788f7a5cbafcem.jpg 4c043f934c8b400fm.jpg 547e0a7c01c92fa2m.jpg 254ac9cbd332fbd2m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"W dniu 03 maja 2008 r. obchodzony był w Ustroniu Morskim Jubileusz X – lecia podpisania umowy partnerskiej z niemieckim Stowarzyszeniem Parku Regionalnego „Barnimer Feldmark” z Blumbergu.

 

Z tej okazji partnerzy z Niemiec podarowali gminie Ustronie Morskie zegar słoneczny, który zamontowany został na rogu ul. Bol. Chrobrego/ul. Osiedlowej."

 

0.jpg

Nowy słonecznik :lol:

11.jpg

 

źródło:

http://www.ustronie-morskie.pl/index.php?p...arium&id=94


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to znalazł się w Warszawie jeszcze jeden zegarek :) i to całkiem stary :) Aż dziw, że tam wcześniej nie poszedłem, bo to dwa rzuty beretem ode mnie z domu :) Poszliśmy wczoraj z Eli na rowery i tak jakoś mnie podkusiło, żeby podjechać do kościoła św. Katarzyny przy Dolinie Służewieckiej - zawsze miałem ochotę sprawdzić, czy nie ma tam zegarka... tylko jakoś nigdy mi po drodze nie było :) Podjeżdżamy powolutku, ja się przyglądam symbolom słońca i księżyca nad wejściem do kościoła, a Eli krzyczy "jest zegar!". I faktycznie jest :) Na południowej ścianie kościoła. Idę tam dziś po pracy z aparatem i mam nadzieję, że słońce dopisze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Eli

Zapomniałeś dodać, że już do końca dnia uśmiech nie znikał z naszych twarzy :grin:

Za każdym razem kiedy odkrywamy nieznany dotąd zegar, zastanawiamy się: ile jeszcze jest ukrytych słoneczników, które wzywają nas swoim głośnym cyk, cyk, cyk? :wink:

A pogoda? Nie musisz się martwić. Od rana świeci piękne słońce, które karmi nasze zegary :grin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, to prawda, dalsza część wycieczki była pod znakiem uśmiechu nie-wiadomo-co-by-się-wydarzyło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

105 [Warszawa] woj. mazowieckie. Południowa ściana kościoła św. Katarzyny przy ulicy Fosa 17 na Ursynowie. W zasadzie kościół stoi niemal na samej granicy dwóch dzielnic (Ursynów i Mokotów), więc można mieć wątpliwości, ale administracyjnie to jednak Ursynów. Jak ktoś nie wie gdzie jest ulica Fosa, to łatwiej szukać Doliny Służewieckiej :) Niestety zegarek zasłaniają wielkie kasztanowce i kościelna dzwonnica, więc nie za bardzo się przydaje, ale chyba wczesnym rankiem i popołudniem miewa chwile, kiedy czuje się potrzebny :) W necie znalazłem jego zdjęcie sprzed remontu kościoła, i wyglądał wtedy nieco inaczej. Dwudziesty siódmy zegarek w Warszawie :)

 

176bb603ea138647m.jpg eb53c1f9a2930dc9m.jpg 7886f77edd2130f3m.jpg 6e1663261699465am.jpg c2cec02fd350681bm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras
Zapomniałeś dodać, że już do końca dnia uśmiech nie znikał z naszych twarzy :grin:

Za każdym razem kiedy odkrywamy nieznany dotąd zegar, zastanawiamy się: ile jeszcze jest ukrytych słoneczników, które wzywają nas swoim głośnym cyk, cyk, cyk? :wink:

A pogoda? Nie musisz się martwić. Od rana świeci piękne słońce, które karmi nasze zegary :grin:

 

Ech Robaczki moje, jak ja wam zazdroszczę:-) Ale jeszcze nadejdzie moj wielki powrót:-) Jeszcze podrzucę tu kilka zegarków;-) Tak dla podbicia temperaturki - dwa słoneczniki w Świdnicy... niebawem foty

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty tam Krzychu nie zazdrościaj tylko wrzucaj fotki tych świdnickich zegarków z dokładnymi adresami :) Przydałyby się też te, które ostatnio zrobiłeś w Kępnie i ten, o którym mi niedawno mówiłeś (zapomniałem teraz nazwy miejscowości :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Eli

No to teraz wykonujemy skok przez Morze Śródziemne i mamy kolejny zegarek zdobyty dla nas przez przyjaciółkę :smile:

Majorka, klasztor Lluc, niedaleko miejscowości Puerto de Soller :smile:

 

068cdfc589dbe08fm.jpg 1734ef206ed535ccm.jpg

 

pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

106 [Łuków] woj. lubelskie. Dobrze dostępny zegarek na Placu Narutowicza, na dawnym budynku klasztornym przylegającym do Kolegiaty Przemienienia Pańskiego. Zegar z 1856 roku z napisem "Soli obtempero soli" ("Samemu słońcu jestem posłuszny").

 

995e9883b7b762fdm.jpg cd854428e20c398bm.jpg 0ef097274022fbb5m.jpg e9725df85ab4eb34m.jpg ae7b799db672fa8em.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

107 [stare Iganie] woj. mazowieckie. Młyn na rzeczce Muchawka tuż za granicami miejskimi Siedlec (dosłownie 4 kilometry od centrum). O zegarze dowiedzieliśmy się od kierownika muzeum w Sieldcach, zaś w necie znalazły się nawet dwie jego fotki, więc jadąc tam doskonale wiedzieliśmy, czego szukamy. Na miejscu jednak spotkało nas spore zaskoczenie. Otóż właściciele młyna powiedzieli nam, że zegar nie jest żadnym zabytkiem, choć tak właśnie wygląda - powstał około roku 1988 i jest dziełem pana Macieja Kułacha, który wcześniej młyn prowadził. Młodzi ludzie, z których tam spotkaliśmy okazali się być jego dziećmi, zaś zegar powstał dla ich przyjemności z... kawałka drutu zbrojeniowego, pokrywek od słoików i plastykowych cyfr z jakiejś dziecięcej zabawki :lol: Dziś cyfry odpadły, ale zegar nadal pokazuje poprawny czas - na pokrywkach pozostały widoczne kształty cyfr i stąd możliwy jest odczyt aktualnej godziny. Pan Maciej jest człowiekiem znającym się na wszystkim, więc zegaar zbudował ściśle według zasad gnomoniki :lol:

 

e4be93ef9a048facm.jpg b7f8c911d3792686m.jpg e9f2cb89b16cb1edm.jpg 71bf0c258449239bm.jpg 1e54d1e6817160f5m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Eli

Witam,

Trzeba przyznać szczerze, że odkrycie tego zegara a właściwie historii jego powstania było dla nas bardzo zaskakujace :shock: . Dostarczyło nam jednocześnie dużo zabawy, kiedy pomyśleliśmy jak to poszukiwacze skarbów przemierzyli długą droge i natknęli się na "taki" okaz :lol:

 

pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

108 [Janowiec] woj. lubelskie. Budynek plebanii stojący przy kościele, ściana południowa. Odkrycie przypadkowe, a raczej wynik przezorności - lepiej się rozejrzeć, niż później żałować :( No i był. Choć nie wiedzieć czemu brakuje na nim ponad połowy godzin, które zegarek jest w stanie pokazać. Zdjęcia zrobione o 10:30, a gnomon nie ma na czym pokazywać :)

 

17f41717b87bc604m.jpg ce597ac620d382f0m.jpg 323b80da84c354d9m.jpg 0d3365fafa8cc716m.jpg d8a780fba8be04ebm.jpg

 

Na budynku tablica z łacińską inskrypcją i datą Anno Dni 1614, co w jakiś sposób może mówić o wieku zegarka, ale to tylko domysły.

 

img8133jl5.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[Kazimierz Dolny] woj. lubelskie. No a przy okazji wizyty w Kazimierzy Dolnym nie dało się przejść obojętnie obok jedynego tam zegarka i nie powtórzyć sesji z zimy :( A zatem jeszcze raz zegarek z dawnej synagogi.

 

8190b7c44bcc78c2m.jpg 2289bcee634c79c3m.jpg fa56b26f2a6931c5m.jpg 4ec05197c3a74ddem.jpg 6af1f5cd35bd2f82m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras

No pięknie... troszke mnie nie było a tu tyle nowości :mrgreen: Trzymam kciuki. Zobacze co tam w Łodzi słychować... może jest coś co mi umknęło, albo nie jest w wykazie... Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tej okazji partnerzy z Niemiec podarowali gminie Ustronie Morskie zegar słoneczny, który zamontowany został na rogu ul. Bol. Chrobrego/ul. Osiedlowej.

 

Nie wiem jak to się stało, ale dotąd nie podziękowałem Ci za tę informację, zatem dziękuję teraz :) Gdzieś w necie znalazłem wcześniej info, że taka impreza jest planowana, ale nie wie wiedziałem, że to się już stało :) Zegarek dodajemy do rejestru :) Wielkie dzięki Amroziuk ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Króciutki raport z dotychczasowych poszukiwań: na dzień dzisiejszym mamy informacje o 650 zegarach słonecznych (lub ich śladach) w 417 miejscowościach Polski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

109 [Łódź] woj. łódzkie. Miejski Ogród Zoologiczny, ul. Konstantynowska 8/10 - zegar stoi na skwerku obok basenu uchatek patagońskich (lwów morskich) i wybiegu dla słonia. Innymi słowy niemal w samym środku Ogrodu. Data na cokole głosi 1936 , zatem można sądzić, że właśnie w tym roku powstał zegar. Tarcza kamienna, nieco już zatarta, ale nadal można odczytać aktualną godzinę.

 

61405fa5afcc9247m.jpg ddac8ab9f8ef131em.jpg c100576abc1613f8m.jpg 313f588f6babba40m.jpg a1853cf1b4fb21dfm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Eli

A tak w sekrecie to postawiliśmy sobie dalekosiężny ale mamy nadzieję osiągalny cel :mrgreen: - odwiedzić wszystkie odkryte słoneczniki z aparatem :smile:

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

110 [Łódź] woj. łódzkie. Ogród Botaniczny, ul. Krzemieniecka 36/38. Zegar kwiatowy znajdujący się tuż przy samym wejściu - pierwszy z sześciu zegarów ustawionych na jednej ze ścieżek dydaktycznych w Ogrodzie, nazwanej "Czasoprzestrzeń przyrodnicza" (ścieżka nr 4). W kasie Ogrodu nabyć można broszurkę (1 zł) prezentującą całą ścieżkę, wraz z opisami wszystkich zegarów, zaś przy każdym z nich umieszczono tablicę ze szczegółowym opisem jego działania.

 

fcac9fbb974fa599m.jpg 1084fd4813bdcbd3m.jpg 0ee868870fb6758fm.jpg 314088098f94c090m.jpg 25dada07d3647c36m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.