Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

kkozakiewicz

Longines - II wojna światowa, wermacht?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zdjęcia zegarka poniżej, zdobyty przez dziadka w trakcie walk na podlasiu. Proszę o identyfikację, im więcej szczegółów i historii zegarka (ponoć używany przez wojska wermachtu, lub jakichś jednostek zmotoryzowanych) tym lepiej, interesuje mnie to głównie ze względu na historię jaka się z nim wiążę. Będę bardzo wdzięczny. Przy okazji jeżeli ktoś będzie w stanie powiedzieć jaka jest jego przybliżona wartość, również prosiłbym o taką informację.

 

Gdyby na zdjęciach niektóre rzeczy były nieczytelne, wklejam również odczytane przeze mnie numery:

 

Tarcza: brak elementów charakterystycznych, dość zniszczona (jak na zdjęciach), szybka nie oryginalna, wskazówki trochę pokrzywione (jak sądzę dziadek uderzył o coś zegarkiem, szybka pękła i to "coś pokrzywiło również wskazówki)

 

Mechanizm: na górze jest numer 6445143, nie wiem dlaczego na spodniej stronie koperty, przy uchwycie teleskopu wygrawerowane jest 390Z

 

Wieko zewnętrzna część: D 3907 H (z czego tej 7 jestem pewien na 90%), wieko jest odkręcane z charakterystycznymi 6 wgłębieniami

 

wieko wewnętrzna część: Longines, Acier Inox., 22249

 

http://yfrog.com/epzdjcie0678j

http://yfrog.com/06zdjcie0644j

http://yfrog.com/htzdjcie0681j

http://yfrog.com/ndzdjcie0643j

 

Dziękuję za pomoc

Konrad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Werk to Longines 10.68Z, lata 40.


Doxa jest " za tania" na ten projekt. Może w przyszłym roku?
- czyli najlepsze kryteria wyboru zegarka forumowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Werk to Longines 10.68Z, lata 40.

 

Moim zdaniem jest to Longines 12,68Z (incabloc) z 1943 rok i wygląda na to , że był w niemieckim wojsku.

 

kkozakiewicz podaj średnice mechanizmu.

 


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie wiem dlaczego na spodniej stronie koperty, przy uchwycie teleskopu wygrawerowane jest 390Z

 

Wieko zewnętrzna część: D 3907 H (z czego tej 7 jestem pewien na 90%)

 

Na uchu jest to samo co na deklu , czyli 3907 ale czcionki czasami bywały troszkę zdeformowane/odwrócone przez zakrzywienie ucha koperty etc. To klasyczny sposób oznaczenia , jesli dekiel byłby od innej koperty - to numer na uchu nie zgadzałby sie z numerem na deklu .

EDIT : ten zegarek oryginalnie nie miał teleskopów , miał stałe uszy - stalowy drut/pręt o średnicy 1,6 mm


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnica mechanizmu to ok 2,7 cm (mówię ok, bo jedyny sprzęt jaki mam pod ręką to linijka).

Czyli na pewno kaliber 12.68Z.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

numery D i H to podobno oznaczenia formacji niemieckiej, wiecie może jakiej?

 

Przenoszę ten watek do działu Zegarki wojskowe, masz tam obszerne materiały na ten temat.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za przeniesienie tematu.

 

Trafiłem na wątek ze stycznia 2010 (http://zegarkiclub.pl/forum/topic/39816-wojskowy-longines-uratowany-od-niebytu/) dotyczący "tego samego zegarka). Pojawiło się dodatkowo parę pytań w odniesieniu do zegarka w którego posiadanie wszedł miromat :lol: :

 

1. Wskazówki w jego zegarku są "pełne" w moich jest prześwit, to kwestia uszkodzenia czy zmian w produkcji ?

2. Patrząc na numery w zegarku miromat'a (mechanizm 6 429 326, koperta 15 817), a moim (mechanizm 6 445 143, koperta 3907) wychodzi na to że w tym czasie powstało 15 817 (dobrze to interpretuję?) natomiast tylko 770 spośród nich zostało przeznaczone na wyposażenie armii ?

3. Pytanie do miromat'a: próbowałeś skontaktować się z tą fundacją "Pamięć" ? Jaki efekt?

4. Nie bardzo rozumiem jak rozróżnić czy zegarek był na wyposażeniu Deutsches Heeres, czy Dienstuhr Heeres? Z tego co rozumiem z tamtego tematu, oznaczenie DH może oznaczać jedno lub drugie, a różnica polega na latach produkcji (Deutches od 1924 roku, Dienstuhr od 1938) "Zegarki z oznaczeniami DH(jako deutsches heeres) na tarczy pojawialy sie juz w republice weimarskiej od 1924r.Nie bylo ich duzo i sa naprawde rzadkie.Natomiast zegarki w wehrmachcie bite DH(jako dienstuhr heeres) pojawija sie juz od 1938" - jak pisał Kaido. Chciałbym wiedzieć którego mam.

5. Wyczytałem, że te produkowane w Szwajcarii miały bite oznaczenia na deklu, natomiast te z Niemiec nie miały tego?

6. Co to Incablock ? :)

 

Na razie to chyba tyle pytań:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update 4 pytania:

 

Trafiłem na: http://www.finertimes.com/asp/watches/manufacturer.asp?code=72

 

informacje że zegarki od 6 250 000 nr były produkowane od 1942, natomiast od 6 500 000 od 1946 - czyli lekko licząc 75 000 rocznie, z czego wychodzi że mój jest z 1945 ? Co średnio "kupy się trzyma" bo mój dziadek na podlasiu walczył wcześniej niż 1944, a zegarek pochodzi właśnie z potyczki na tamtym terenie. Pytanie, czy dziadek coś ściemniał?:lol: czy jest tu jakaś nieścisłość w numerach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy dziadek coś ściemniał?:lol: czy jest tu jakaś nieścisłość w numerach?

Według moich dużo dokładniejszych danych ten zegarek pochodzi 1943 roku.

 

1. Wskazówki w jego zegarku są "pełne" w moich jest prześwit, to kwestia uszkodzenia czy zmian w produkcji ?

W Twoich wskazówkach brakuje masy świecącej, która najprawdopodobniej się wykruszyła.

 

6. Co to Incablock ?

System antywstrząsowy do balansu: http://en.wikipedia.org/wiki/Incabloc


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Bicie DH na deklach w tamtym okresie oznaczalo zegarek sluzbowy dla wojsk ladowych(Dienstuhr Herres) i nie jest oznaczeniem instytucji a przynaleznosci do Herres-Sily ladowe w tym wypadku Wehrmacht. W Longiny WH byl zaopatrywanny od 1943-45 i jak do tego dolozyc sztuki dla W-SS, to troche tego bedzie (napewno nie 770 a duzo, duzo wiecej).Longines jest firma szwajcarska i ten egzemplarz byl wykonany wlasnie tam w 1943r jak zreszta napisal Piotr.Jest to zegarek szturmowy z przeznaczeniem na GG i Ostfront(WH i W-SS).Oprocz masy we wskazowkach brakuje tez masy na indeksach(cyfrach)-tarcza typu B. Niemieckie szturmowe sluzbowki dostarczane przez Longina byly tylko i wylacznie na 12.68Z.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.