Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

waltergheist

mechanizm automatyczny

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Mam pytanko, czy we wszystkich zegarkach z naciągiem automatycznym mamy taką "płynącą" wskazówkę sekundową? Czy może w takich mechanizmach występować również "przeskakująca" wskazówka? No i w jaki sposób (bez otwierania dekla) można rozpoznać że w zegarku jest automat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim. Mam pytanko, czy we wszystkich zegarkach z naciągiem automatycznym mamy taką "płynącą" wskazówkę sekundową? Czy może w takich mechanizmach występować również "przeskakująca" wskazówka? No i w jaki sposób (bez otwierania dekla) można rozpoznać że w zegarku jest automat?

Ad 1 Tak

Ad 2 Ona przeskakuje co 1/5 s lub częściej

Ad 3 Np. po napisie na tarczy automatic, a na serio to rozpoznanie po możliwości nakręcania zegarka wahnikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim. Mam pytanko, czy we wszystkich zegarkach z naciągiem automatycznym mamy taką "płynącą" wskazówkę sekundową? Czy może w takich mechanizmach występować również "przeskakująca" wskazówka?

Naciąg automatyczny, nie ma nic wspólnego ze wskazówka sekundową. Skacząca sekunda, występuje wprawdzie w zegarkach mechanicznych, Mój odnośnik ale to rzadkość, najczęściej jak sekunda skacze, to zegarek jest elektronikiem.

 

No i w jaki sposób (bez otwierania dekla) można rozpoznać że w zegarku jest automat?

Fachowiec może rozpoznać, po kształcie koperty i dźwięku wydawanym, przez rotor, ale nie koniecznie, a laik to tylko:

http://www.tarot.info.pl/jasnowidzenie.html


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale czy da się wyczuć ruch wahnika potrząsając zegarkiem? I jeszcze jedno, czy każdy automat da się nakręcić też ręcznie koronką?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad 1 Tak

Ad 2 Ona przeskakuje co 1/5 s lub częściej

Ad 3 Np. po napisie na tarczy automatic, a na serio to rozpoznanie po możliwości nakręcania zegarka wahnikiem

Hmm...


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale czy da się wyczuć ruch wahnika potrząsając zegarkiem?

Przy nowym zegarku to będzie trudno, ale w zasadzie tak.

 

 

I jeszcze jedno, czy każdy automat do się nakręcić też ręcznie koronką?

Nie, ale sporo tak.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

 

Co Hmm...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co Hmm...

Ad 1. Piszesz nieprawdę.

Ad. 2 . Na pewno nie ma skaczących wolniej? I nie o takie skakanie chodziło pytającemu.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytającemu chodziło o takie skakanie jak w kwarcach, 1 przeskok na sekundę. A co do automatów to rozumiem że występują zarówno z "płynącą" jak i "skaczącą" sekundą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Piszesz nieprawdę.

Ad. 2 . Na pewno nie ma skaczących wolniej? I nie o takie skakanie chodziło pytającemu.

 

Na pewno nie ma współczesnych automatów o częstotliwości < 18000A/h.

Nie zaszkodzi, gdy pytający przy okazji dowie się, jak wygląda ruch wskazówki sekundnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytającemu chodziło o takie skakanie jak w kwarcach, 1 przeskok na sekundę. A co do automatów to rozumiem że występują zarówno z "płynącą" jak i "skaczącą" sekundą?

Oczywiście, ale te ze skaczącą są rzadkie i raczej drogie.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie ma współczesnych automatów o częstotliwości < 18000A/h.

Nie zaszkodzi, gdy pytający przy okazji dowie się, jak wygląda ruch wskazówki sekundnika.

 

Ad. 1

Mój odnośnik

Mój odnośnik


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Efekt plynacej sekundy mozna juz zauwazyc w mechanizmach 21600 czy to z manualnym naciagiem czy tez z automatycznym. Efekt skaczacej sekundy mozna zauwazyc np w mechanizmach kotwicowych z modyfikacja o skaczaca sekunde lub w mechanizmach z wychwytem duplexowym(bardzo rzadki wychwyt a mechanizm z nim duzo drozszy od zwyklego kotwicowca z bajerem skaczacej sekundy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, po dłuższym czasie spędzonym na forum nie znalazłem potrzebnych mi informacji i lepszego tematu, więc uznałem ten jako zbiorczy o mechanizmach automatycznych.

 

Jako że zakupiłem swój pierwszy automat (zwykłe Seiko 5...), chciałbym, w razie zapytania ze strony znajomych, umieć powiedzieć co nie co o takim mechanizmie. Dlatego mam parę pytań, które będą pogrubione i jeśli coś źle napiszę, to bardzo proszę o poprawienie.

 

Z tego co wyczytałem, zazwyczaj schemat działania wygląda tak (nie wiem niestety czy dokładnie tak jest też w tym moim):

 

Wahnik (jaka jest najbardziej poprawna nazwa: wahnik, balans, rotor?) powoduje naciąganie sprężyny. Połączony jest z wałkiem sprężyny przez przekładnię zwalniającą (co zwalnia i dlaczego?), składającą się z dużej ilości zębników (to są po prostu koła zębate?). Wahnik porusza się w dwie strony, a żeby przekładnia poruszała się w jednym kierunku, potrzebny jest nawrotnik (w jaki sposób on działa, jak wygląda?). W mechanizmie takim są też urządzenia zapadkowe, które powodują jeden kierunek obrotu wałka sprężyny (jak działają te urządzenia i dlaczego wałek sprężyny miałby poruszać się w dwóch kierunkach?). Po naciągnięciu sprężyny już wszystko jest jak w zegarku mechanicznym (?).

 

Bardzo dużo czasu spędziłem na szukaniu w internecie jakiegoś ogólnego schematu takiego mechanizmu z podpisanymi poszczególnymi elementami, niestety bezowocnie - może jakiś link ktoś mógłby udostępnić?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Po naciągnięciu sprężyny już wszystko jest jak w zegarku mechanicznym ...

 

 

Zarówno zegarek z naciągiem automatycznym, jak i zegarek z naciągiem ręcznym zalicza się do zegarków mechanicznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wahnik (jaka jest najbardziej poprawna nazwa: wahnik, balans, rotor?) powoduje naciąganie sprężyny.

Poprawna nazwa to wahnik dla automatów odbojowych i obrotowych, oraz rotor tylko dla automatów obrotowych.

 

Połączony jest z wałkiem sprężyny przez przekładnię zwalniającą (co zwalnia i dlaczego?),

Przekładnia ta redukuje i przenosi obroty rotora na wałek sprężyny. Redukcja jest potrzebna bo inaczej sprężyna nakręcałaby się za szybko no i rotor musiałby mieć większą masę.

 

składającą się z dużej ilości zębników (to są po prostu koła zębate?).

Hmm... Przekładnia ta skalda się z kół zębatych i zębników. A zębnik to po prostu koło zębate z małą ilością zębów (kilka, kilkanaście).

 

Wahnik porusza się w dwie strony, a żeby przekładnia poruszała się w jednym kierunku, potrzebny jest nawrotnik (w jaki sposób on działa, jak wygląda?).

Patrz schematy.

 

W mechanizmie takim są też urządzenia zapadkowe, które powodują jeden kierunek obrotu wałka sprężyny (jak działają te urządzenia

Patrz schemat pierwszy.

 

i dlaczego wałek sprężyny miałby poruszać się w dwóch kierunkach?).

A dlaczego wałek sprężyny, bez zapadki, nie miałby się poruszaćw dwóch kierunkach?

 

Bardzo dużo czasu spędziłem na szukaniu w internecie jakiegoś ogólnego schematu takiego mechanizmu z podpisanymi poszczególnymi elementami, niestety bezowocnie - może jakiś link ktoś mógłby udostępnić?

Schematy z Podwapińskiego:

post-859-0-46319000-1334193406_thumb.jpg

post-859-0-91726000-1334193406_thumb.jpg

To są takie najbardziej typowe i poglądowe schematy, ale rozwiązań stosowanych przy naciągu automatycznym jest mnóstwo i nie sposób ich to wszystkich zmieścić, a jako ciekawostkę wklejam zdjecia wczesnych automatów Bregueta:

jeden z pierwszych

post-859-0-20254800-1334193407_thumb.jpg

i późniejszy

post-859-0-81964300-1334193407_thumb.jpg


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuję Panu Piotrowi za odpowiedź!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.