Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Powieka

Tosal po dziadku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W przeciągu kilku dni mam dostać (Babcia obiecała) zegarek po dziadku. Zegarek ten to Tosal ( szwajcarski). Na forum nie znalazłem zbyt wiele informacji na temat takich zegareczków. Szkoda że nie mogę zamieścić zdjęcia ale ten zagarek wygląda tak jak ten : http://allegro.pl/tosal-17-jewels-incabloc-swiss-made-z-lat-50-tych-i2210565218.html. vczy ktoś może mi coś powiedzieć o tym zegareczku? jak dostanę ten czasomierz zamieszczę zdjęcia :)

Kurcze założyłem temat w złym miejscu. Niech ktoś przeniesie subfora "Pytania o stary zegarek" bo ja niestety nie umiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tosal to takie budzetowe zegarki z lat 50-tych porównywalne z pallasami, atlantikami, tusalami, adriatikami.

W srodku na ogół woły robocze stosowane w popularnych zegarkach, takie jak Felsa czy AS.

Zupełnie przyzwoite zegarki za niewielkie pieniądze.

Wrzuć foty swojego, kiedy go juz dostaniesz, to ustalimy co w nim piszczy :)


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam w ciemno Felsa 465 na 17 kamieniach :) Całkiem sensowny werk. Zegarki w całości to przyjemnie wykonane vintage z rozsądne pieniążki. Tak jak napisał Artur - podziel się zdjęciami - dowiesz się nieco więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak go dostane to dodam zdjecia. Poza tym zegarkiem otrzymam jeszcze Lanco na branzolecie, ktore dziadek kupil kiedys ojcu. Dodam ze oba zamierzam dumnie nosic i obu zegarkow (mechanizmow) dodam zdjecia.

Ps. Brak polskich znakow gdyz pisze z telefonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Calkiem fajny zestaw - Tosal i Lanco. Podobaja mi sie zegarki tej drugiej firmy z lat 60. i 70. Na zachodzie zegarki budzetowe - u nas legendy PRL. Design maja naprawde cekawy, calkiem dobre mechanizmy. Trzeba tylko uwazac na jakosc kopert.

 

Przepraszam za brak polskich znakow. Pisze z EN komputera, do ktorego nie mam uprawnien administracyjnych.


Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś dostałem zegarki, o których wcześniej pisałem. No i jest zaskoczenie miłe i nie miłe. Niemiłe to zegarek Tosal, na którym mi najbardziej zależy bo nosił go dziadek. Otóż jest to w kiepskim stanie co pokażą zdjęcia. Tzn mechanizm chodzi jak należy ale tarcza jest dość mocno brudna i najgorsze to koperta. Troszkę ją wyczyściłem ale była dość mocno zaśniedziała. Teraz moje pytanie czy wie ktoś jak wyjąć cały mechanizm żeby wyczyścić tarczę, czy to trudny manewr i lepiej oddac do czyszczenia czy mogę sam spróbować? Kopertę raczej oddam do renowacji jak będę miał pieniądze (studiuje dziennie więc niestety ale to dla mnie spory wydatek).Z Tosala zdjąłem pasek w kiepskim stanie i zakupie mu nowy i tu tez mam pytanie czy ktoś widział takiego Tosala lub podobny zegarek (a jest ich kilka Atlantic lub Delbana) na bronzowym ładnym pasku i wie jak się on by prezentował narazie był czarny i nie wiem czy kupić czarny czy brąz? Macie jakieś propozycje stron lub sprawdzonych sprzedawców z dobrymi paskami? Miłe zaskoczenie to stan Lanco. Jest w powiedziałbym wyśmienitym stanie. Jedynie na tarczy zebrał się dziwny kurz jakby w kształcie zacieków? dodam że oba zegarki działają. Lanco zmienię pasek na bransoletę gdyż tak było w oryginale jak Ojciec (jako kawaler jeszcze) dostał go od dziadka.

post-44907-0-37026500-1333994365_thumb.jpg

post-44907-0-83050100-1333994381_thumb.jpg

post-44907-0-71590800-1333994392_thumb.jpg

post-44907-0-94464100-1333994599_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za odpowiedź pod odpowiedzią ale nie zmieściły mi się zdjęcia. Jeżeli ktoś wie ile kosztowała by renowacja koperty i ew. tarczy jeżeli się nie da doczyścić też byłbym zobowiązany. Reszta zdjęć:

post-44907-0-26572500-1333994823_thumb.jpg

post-44907-0-55750600-1333994935_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Tosalu jest rzeczywiście FELCA 465

Żeby ją wyjąć wystarczy odkręcić o ok 1,5 obrotu tę najmniejszą śrubkę trzymającą wałek (obok koronki), wyjąć wałek i po prostu wyciągnąć mechanizm wraz z tarczą do tyłu. Acha - można jeszcze pierścionek wcześniej wyciągnąć - ten z łapkami dociskajacymi.

O czyszczeniu tarcz było sporo na forum - wpisz w szukajkę. Mozesz spróbować samodzielnie, byleś zachował ostrożność

 

W Twoim Lanco natomiast cyka TISSOT 2461


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy orientuje się ktoś gdzie w warszawie poza glowackimi można zrobić renowację koperty i wskazówek? Z tego co wyczytałem na forum to Głowaccy mają dość wysokie ceny...

Co do mycia tarczy to czy to jest duży koszt w zakładzie? Bo ja jednak boję się robić to sam a zależy mi na tym zegarku bardzo.. może jest ktoś z forum kto potrafi coś takiego zrobić (ja nie potrafię zdjąć tarczy a co dopiero mówić o umyciu...). Oczywiście wszelkie koszty mycia i pracy pokryję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarcza w Tosalu nie wygląda źle. Pewnie sama wymiana szkła i ewentualnie chromowanie koperty w zupełności wystarczy.


Pod Napięciem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy to elemety, ktore sa zolte nie byly biale w oryginale? Sory za brak pl znakow ale pisze z telefonu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymienisz szklo za 10pln i zobaczysz czy chcesz robic cos wiecej czy zostawisz w takim stanie


Omega Speedmaster 105.002, Rolex GMT 1675, Zenith El Primero A384, Tag Heuer Monaco cal12, Heuer Montreal cal12, Breitling Long Playing, Certina Chronolympic cal234, Zenith Defy Subsea 600mt, Breitling Chronomatic... parę, ...i sam nie wiem kiedy to się skończy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostalem dzis mailowa odpowiedz od Glowackich. Otoz wymiana pleksi na nowa "swiss made"-35zl. Renowacja wskazowek- 50zl. Renowacja koperty 110zl. Renowacja tarczy ok 150zl z tym ze tarczy nie bede chyba malowal, chce zeby zostala z "dziadkowym" duchem. Renowacja koronki tez ok 50 zl ale tez chyba nie potrzebna. To co mnie interesuje czyli pleksi, wskazowki i koperta to cena ok. 200Zl. Czy to dobra cena czy np w poznaniu moze byc taniej? I jeszcze jedna rzecz mnie interesuje- czytalem ze u Glowackich bywa tak ze znajduja usterke, ktorej naprawy nie konsultuja z klientem i kwota moze sporo wzrosnac a to juz byloby dla mnie zbyt drogo. Ma ktos jakies doswiadczenia, ktorymi sie bedzie mogl podzielic? Ps. Brak pl znakow, pisze z telefonu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to pamiątka po dziadku, to wymień mu tylko szkło, załóż nowy pasek i zrób konserwe mechanizmu.


Pod Napięciem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to pamiątka po dziadku, to wymień mu tylko szkło, załóż nowy pasek i zrób konserwe mechanizmu.

No tak z tym że koperta jest w niektórych miejscach w tragicznym stanie, wychodzą przebarwienia, które widać na zdjeciach a jak go dostałem był cały zaśniedziały przy uszach i tam też nie ma chromu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to że koperta ma pewne braki świadczy o tym ,że zegarek był noszony przez Dziadka Twego jak mniemam. Jako pamiątkę warto może by zachować tenże zegarek bez "odmładzania"? serwis werku + nowy pach i szkło = pamiątka w odświętny czas noszona, oczywiście decyzja jest Twoja. Podpisuję się pod myśleniem zarysowanym przez victora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak z tym że koperta jest w niektórych miejscach w tragicznym stanie, wychodzą przebarwienia, które widać na zdjeciach a jak go dostałem był cały zaśniedziały przy uszach i tam też nie ma chromu.

 

Jeśli po dziadku, to ja bym zostawił. No to co, ze koperta poprzecierana? Pamiątka im mniej poddana renowacji, tym cenniejsza - moim zdaniem.


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej wszystko rozumiem, gdyby była tylko poprzecierana to ok ale tak jak widać na zdjęciach są wżery przy deklu i w miejscy łączenia uszu z resztą koperty (w miejscach, gdzie było najwięcej śniedzi). Kopertę zrobię bo ona niestety wygląda bardzo źle. Mam zamiar ten zegarek nosić dość często, w odróżnieniu od Lanco, które będę nosił raz na jakiś czas tylko, i które zostawiam w takim stanie w jakim jest, tylko zmieniam bransoletę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.