Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

mareksosi

KIENZLE budzik - prośba o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć coś na temat budzika, którego zdjęcia załączam poniżej.

Z tego co wiem jest to budzik firmy/marki Schlenker & Kienzle. Po sygnaturze występującej zarówno na tarczy jak i tylnym deklu to jest on wyprodukowany po 1898 roku. Mechanizm nie wiem czy jest od niego... nie posiada sygnatury tylko numer. Tarcza delikatnie jest uszkodzona na godz. 6.

Znawców tematu proszę o pomoc... i z góry wielkie dzięki.

post-42354-0-20807300-1432550376.jpg

post-42354-0-14629700-1432550385.jpg

post-42354-0-87489700-1432550390.jpg

post-42354-0-72301700-1432550396.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ma może ktoś większą wiedzę na temat tego budzika niż ja...?

Czy mój opis jest poprawny ...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wszystko już wiesz :) znalazłeś wytwórcę ,lata produkcji,przeznaczenie i trudno więcej coś wymyślać :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...no ale zawsze warto zapytać czy ktoś wie coś więcej w tym temacie.... tym bardziej, że ma wiedza jest skromna w porównaniu z wiedzą wielu doświadczonych użytkowników tego forum ... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budzik tzw. wahadłowy A mechanizmy nie zawsze były sygnowane. Ładny stan. Daj do czyszczenia i regulacji a będziesz miał ładny zegareczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji. Kto na ziemiach niemieckich produkował/sprzedawał takie "francuskie" budziki? Kto był pierwszy?

 

- Gustav Becker (także w Braunau)

- Fürderer Jägler & Cie

- Kienzle

- Lenzkirch

- Muller Schlenker

- Albert Willmann

 

Jeszcze ze dwie firmy mi się kołaczą.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie wtracic swoje przyslowiowe trzy grosze. Otoz wg mnie ten budzik zostal wyprodukowany pomiedzy 1883 a 1898. W 1822 Johannes Schlenker zalozyl swoja firme w Schwenningen ( w miescie tym poczawszy od Johannesa Schlenkera nazwisko Schlenker kolejnych potomkow az do chyba 2005 a moze i do dzisiaj - nie wiem bylo zwiazane z firmami zegarmistrzoskimi ), a w 1883 wraz ze szwagrem Jakobem Kienzle  przeksztalcil swoja firme w firme Schlenker - Kienzle. Wydaje mi sie ze znak firmowy latajacego kola w takiej formie jaka widzimy na budziku istnial do roku 1898. Znak ten 06.10.1898 dostal na gorze kola pomiedzy skrzydlami napis Kienzle.

Jezeli jestem w bledzie prosze poprawcie mnie.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sygnatury z kołem zarejestrowanej przed 1898 rokiem, Wcześniej, od 1883 roku używano głowy Merkurego oraz prawdopodobnie kilku (? nie ma ich w Lexikon, ale przewijają się także na naszym forum) sygnatur nawiązujących do tej postaci - np. laska ze skrzydełkami, Merkury w hełmie, oparty o tarczę zegara.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tarant

tak z ciekawosci ktory Lexikon posiadasz?

1 tom stron 674 czy 2 tomy stron 1000

w Lexikonie 1 tomowym nie ma sygnatury latajacego kola bez napisu Kienzle, takiej jaka widzimy na tym budziku

czy jest mozliwe uzywanie sygnatury niezarejestrowanej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwutomowy. Pewnie że tak. Nie było obowiązku rejestracji.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie, ze u zrodla w 1 tomowym Lexikonie a tym bardziej w 2 tomowym , gdzie jest 230stron wiecej nie ma latajacego kola bez napisu Kienzle, bez wzgledu na to czy sygnatura byla zarejestrowana czy nie. Odpowiedzi na to pytanie trzeba by szukac u zrodla czyli w museum przemyslu zegarowego w Vilingen-Schwenningen. Moze kiedys tam sie wybiore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadne czary. Ogłoszenie z OUZ z października 1896 roku. Czyli 2 lata wcześniej. Tylko trzeba pogrzebać w papierach. Starszego nie znalazłem.
post-6402-0-59604100-1432677630_thumb.jpg

 

Poprawka: październik 1894:

 

post-6402-0-48564700-1432678185_thumb.jpg

 

I ogłoszenia składu w Salzburgu będącego własnością C. Schlenkera, rok 1889. W ofercie budziki Beckera.

 

post-6402-0-65082300-1432679620_thumb.jpg

 

Byk w nazwisku :P Poniżej także jedno z pierwszych ogłoszeń fabryki Beckera w Braunau. Wolnej od opłat celnych...
post-6402-0-89373200-1432679964_thumb.jpg
Tyle po kilkudziesięciu minutach.

 


.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... no i zawsze można się jeszcze dużo ciekawych rzeczy dowiedzieć... :)

Dziękuję za odpowiedzi, które są dla mnie bardzo pouczające....

... co do budzika... to na pewno zostanie wyczyszczony i wyregulowany ... przecież o to chodzi by był na chodzie... :rolleyes: 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie, ze u zrodla w 1 tomowym Lexikonie a tym bardziej w 2 tomowym , gdzie jest 230stron wiecej nie ma latajacego kola bez napisu Kienzle, bez wzgledu na to czy sygnatura byla zarejestrowana czy nie. Odpowiedzi na to pytanie trzeba by szukac u zrodla czyli w museum przemyslu zegarowego w Vilingen-Schwenningen. Moze kiedys tam sie wybiore.

Polecam.jest  tam  calkiem ciekawe   Uhrenindustriemuseum , Das Heimat- und Uhrenmuseum Schwenningen oraz Franziskanermuseum.

Trzy  miejsca  gdzie mozna troche  historii  zobaczyc.

Jest  tam tez  czasowa wystawa   Die Neukonzeption der Hellmut-Kienzle-Uhrensammlung im Heimat- und Uhrenmuseum.

Kilka zdjec mozna zobaczyc  tutaj:

 

https://plus.google.com/photos/112931848045388874275/albums/5697569903090514001?banner=pwa


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@janekp

Dzieki, zwlaszcza za zdjecia. Zainteresowalem sie przede wszystkim maszynami i narzedziami. Jestem coraz bardziej zmotywowany pojechac do Schwarzwaldu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak  tylko  odnosnie Schlenker  Kienzle znaku  z  kołem po  raz  pierwszy    bez  napisu  jeszcze.

 

post-27388-0-09502300-1433707810_thumb.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@janekp - dziekuje za cenna informacje

Czy dobrze zrozumialem, ze znak ten zostal zgloszony do rejestracji ( anmeldung ) 04.10.1894 a zarejestrowany ( eintragung )21.03.1895 ?

Na zegarze z tylu jest wybity stempel ( sygnatura ) z adnotacja Ges. ( Gestempelt ) geschuetzt. Znak chroniony.

Sygnatura "latajacego kola" z napisem Kienzle zostala zarejestrowana 06.10.1898.

Trzebaby teraz umiejscowic w czasie numer 57575.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eintragung - w sensie wpisany na listę wzorów zastrzeżonych.

Ges. = Gesetzlich. Prawnie (chroniony).

post-6402-0-46616600-1433711049.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tarant

Dzieki tarant. Jestes niezawodny. Deutsches Reich. - Niemiecka rzesza ?

                                                       Gebrauchsmuster. - Wzor uzytkowy. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.