Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

pływak_wodnik

Problem z nakręceniem

Rekomendowane odpowiedzi

Bawiłem się dzisiaj Poljotem (odkurzyłem tarczę, wskazówki, datownik, wypolerowałem szkiełko pastą Sensodyne ze szmatką flanelową, itp. :) ). Zabierałem się już za wkładanie werku do koperty i nagle się okazało, że jest problem z nakręceniem, które jeszcze przed chwilą działało  :blink:

 

Po wciśnięciu dźwigni w pozycji nastawczej wałek wchodzi do położenia naciągowego, lecz kręcąc koronką nie naciąga sprężyny tylko ustawia godzinę i jednocześnie nie można go odciągnąć do pozycji ustawienia godziny. Dopiero wciśnięcie dźwigni umożliwia wyjęcia wałka. Koronka jest nieco krzywo na wałku, lecz nie przeszkadzało to w jej działaniu.

 

Cykam się, że coś mogło chrupnąć w środku. Tak dobrze żarło i zdechło  :unsure:

 

Chciałbym się dowiedzieć co się stało i jak mogę to naprawić?

post-82877-0-76726100-1478884460_thumb.jpg

post-82877-0-04184800-1478884467_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgaduję, że nie dopilnowałeś należycie pałąka przesuwającego beczułkę na wałku- i wpadł między nią a półbeczkę. Usunąć wałek, wyjąć werk z koperty, zdemontować wskazówki i tarczę, przyjrzeć się elementom układu nastawczego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie majdrowałem nic z zespołem naciągu. Doszedłem do zdjęcia tarczy i odkurzenia jej. Chyba, że ta dźwignia (nr 7 na zdjęciu) może przeskoczyć sama podczas mocniejszego wyciągania/wkładania wałka.

 

edit:

dodam, że nieraz można wcisnąć wałek nie naciskając na dźwignię :/

post-82877-0-44107500-1478885783_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardowa przypadłość. Zegarmistrz się kłania


OMEGA SEAMASTER 300M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już wiem na czym stoję. Chcę to sam naprawić. Czy w tym celu wystarczy:

- odkręcić płytę, widoczną na zdjęciu po prawej stronie z kołami,

- zdjąć dźwignię nr 6,

- poprawić dźwignię nr 7,

- złożyć z powrotem w odwrotnej kolejności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować sam. Ściągasz wskazówki i tarczę. Pod tarczą ściągasz mostek oznaczony jako 5. Potem układasz wszystko tak jak powinno być i zakładasz mostek.

Musisz tylko uważać na sprężynę 8

Jak Ci wyleci ze swojego legowiska, to nie mając doświadczenia możesz mieć problem z jej założeniem.


Cierpię na chroniczny brak czasu... dlatego kupiłem stary zegar, żeby łapać każdą jego chwilę...
Arkadiusz K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że wystep "c" dźwigni "g" (tzw tiretu) ma wypracowane krawędzie , znaczy zaokraglone. Przy takim układzie jest możliwe włożenie wałka naciagowego (klucza) bez wciskania kołka "f" a także mozliwe, bezintencyjne wyjecie klucza  z werku. Mozliwe jest też to gdy krawędzie rowka na kluczu sa wyrobione i zaokraglone. Metodą na poprawienie tego mankamentu jest opiłowanie (oszlifowanie ) brzegów wystepu "c" nadając mu "prostokątniejszy" kształt, lub poprawienie kształtu rowka w drugim przypadku.Pojawi się wtedy większy luz wzdłużny klucza ,ale to daje się przeżyć. Czasami gdy kanał na klucz w werku z powodu korozji, kurzu itp zbyt sie wyrobi , dochodzi do spłycenia kontaktu klucza z tiretem i może to dać podobny efekt. I tu poprawić cokolwiek jest duzo trudniej, bo może się okazać konieczne dorobienie nowego klucza z większą średnicą zewnętrznej powierzchni walcowej.

Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, naprawiłem  :)

 

Podszedłem do tematu z innej strony (od strony dekla), ponieważ:

 

- Dopiero zaczynam przygodę z rozbieraniem/składaniem zegarków/mechanizmów i aktualnie nie doszedłem do tego jak się zdejmuje tarczę dni miesiąca oraz związane z nią inne części (a szkoda mi niechcący coś popsuć) od strony tarczy.

- Zakładając, że mi się uda, to podciągając dźwignię 7 do góry w celu nałożenia na sprzęgnik 4 wydawało mi się, że wyskoczy sprężyna 8. Ostatnio jej poprawne założenie zajęło mi całe główne wydanie Wiadomości z Pogodą włącznie, więc teraz wolałem tego uniknąć.

 

W związku z tym, najpierw "na czuja" zdjąłem tarczę, wskazówki, koła i półmostek (ta płytka z zapadką). Wcześniej wyjąłem wałek, więc sprzęgnik 4 dyndał sobie w kwadratowym okienku (na zdjęciu kolor żółty). Obok w otworze (na zdjęciu kolor niebieski) zauważyłem dźwignię:

0. Wcisnąłem (najmniejszy wkrętak jak miałem) między nią, a ściankę boczną.

1. Odciągnąłem mniej-więcej do połowy żółtego okienka.

2. Dalej nałożyłem sprzęgnik 4 i przytrzymałem go, żeby nigdzie nie poleciał. Włożyłem wałek naciągu. Upewniając się, że dźwignia jest w podtoczeniu, powoli zwolniłem wkrętakiem dźwignię 7 i następnie sprzęgnik 4.

 

Pokręciłem koronką w położeniu nastawczym oraz naciągu i wszystko wyglądało OK, więc zmontowałem resztę w odwrotnej kolejności. Działa  :)

 

 

Mam pytanie: czy ktoś już w ten sposób naprawiał taką usterkę?

post-82877-0-28216500-1478973471_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. W tym mechanizmie można i tak próbować. Choć nie każdy ma taki dostęp od strony dekla.

Czasem, jak widać, to się udaje. :)

 

Super, że dałeś radę. Teraz będzie już z górki... Rozbieranie, czyszczenie, smarowanie i składanie :D


Cierpię na chroniczny brak czasu... dlatego kupiłem stary zegar, żeby łapać każdą jego chwilę...
Arkadiusz K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.