Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

erzlot

Roczniak - mutant

Rekomendowane odpowiedzi

Wpadł m moje ręce roczniak, którego nie potrafię zidentyfikować, bo:

- płyta 88 x 66 odstęp 30 mm (może byc JUF)

-brak otworów inspekcyjnych w przedniej i tylnej płycie (może być JUF)

- górna zawieszka jak w JUF

-osłona włosa jak w Schlenker & Posner

-zapadka jak w Schlenker & Posner (z podkładką)

-klucz kwadrat 4,5 (a nie 4)mm

Wg Passmora włos 0,102 mm (JUF Standard Early) a wg Terwilligera 0,127 (płyta 1504A)

Załączam fotki werku - co o tym sądzicie Koledzy?

post-57894-0-06503700-1482934424_thumb.jpgpost-57894-0-54689500-1482934438_thumb.jpgpost-57894-0-98153800-1482934463_thumb.jpgpost-57894-0-42872800-1482934487_thumb.jpg


cdpost-57894-0-64554600-1482934580_thumb.jpgpost-57894-0-51844900-1482934598_thumb.jpgpost-57894-0-97489300-1482934616_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... tam jest jakiś numer ?  ;)

 

Kotwica  ?


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... tam jest jakiś numer ?  ;)

 

Kotwica  ?

Numer 77548 (na płycie wybity) na dysku napisany (fotki można powiększyć)

-kotwica pełna (tzn bez palet)

-w lewym dolnym rogu tylnej płyty litera "F" (też widać)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest typowy i kompletny JUF. Górny wieszak włosa typu "Cardana", wahadło w którym dysk jest wykonany z mosiądzu i wkładki stalowej pod spodem i osłona włosa wskazują, że zegar został wyprodukowany około roku 1910. (+/- 1 rok)  Pomiędzy numeracją około 7000 z małym hakiem do około 9000 z małym hakiem JUF produkował roczniaki oparte na starej technologii produkcji mechanizmów i montowali górne zawieszki włosa typu Cardana w zdecydowanej większości tej produkcji. Płyty miały wymiar 66x88x30 mm i były grube, grubsze były również koła zębate.

Po roku około 1912 zmienili technologię produkcji mechanizmów i zaczęli wstawiać górne zawieszki w kształcie obracającej się śruby, zmienili wymiary płyt, kształt płyt i parę jeszcze mniej istotnych pierdół.  

Obracające się śruby w górnej zawieszce też były dwa rodzaje, czyli dolna i górna, górna była pierwsza dolna druga i dolna montowana była pod koniec produkcji.

 

W dolnym lewym rogu na dole płyty powinna być literka "F"  przy tej numeracji.

Jeżeli możesz to ją odszukaj i napisz czy takowa jest.

 

Tak ogólnie to ładny zegar wart porządnego odrestaurowania. No i ma osłonę włosa, co się rzadko zdarza w tych zegarach.  

 

Edit . No i właściwy włos na jakim powinien pracować to jest 0.102mm 


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadałem kol. Mariuszowi i wtedy Ty napisałeś post. Dziękuję za (jak zawsze) wyczerpujące info. Powinieneś chyba napisać "aneks" do Passmor'a , bo jest w jego książce dużo błędów i niejasności (w tym JUFie nie pasuje naciąg sprężyny i osłona włosa).

Rzuć okiem proszę na mój wczorajszy post z tym "małym" JUFem, co o nim możesz powiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Erzlot - przyznam, że mnie chodziło o font wybitej numeracji ... każdy z producentów miał "swoje"  numeratory i po tym czasami się daje rozpoznać.

Kotwica "kuta" - JUF lub BadUf ( Huber), ale  się różniły - Huber robił "płytsze" - bez zdjęć nie ocenisz

Ale ogólnie nie ma co kombinować za bardzo - Marian ma chyba rację  - wg mojej wiedzy to również  JUF.

W BadUfie  zapadka byłaby pionowo.

 

Temat zawieszki przez grzeczność pominę  ;)


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.