Skocz do zawartości

Ogłoszenie

Aukcja na rzecz WOŚP

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Zdjęcie

Chronometry morskie

chronometry: Kirov, Ericsson z mechanizmen Kullberga , Hamilton chronometry morskie Kirow Ericsson / Kullberg Hamilton

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Taraj

Taraj
  • Stowarzyszenie
  • 220 postów

Napisano 01 kwiecień 2018 - 19:57

Na święta zajączek przyniósł mi prezent Chronometr morski Hamiltona. Trafił do towarzystwa  dwóch innych:

Kirova i Kullberga. Hamilton kompletny w bardzo dobrym stanie . Nie trzeba w nim grzebać. Ostatni przegląd miał w 1987r

informacja o tym jest przyklejona na bezelu od środka. Ma numer na tarczy i werku ten sam. Tarcza N4032,  werk 2E4032. Próbowałem na Nawaccu coś znaleźć o roku pochodzenia ale informacje są sprzeczne. Z jednej strony zegar z numerem 2E6xxx jest datowany na 44r a z drugiej strony mój ma blokadę balansu na śrubę imbusową wprowadzoną w 48r. Hamilton to nie jest produkcja na bazie Kullberga czy Glashutte  . Ma trochę innych rozwiązań np koło balansowe  nie ma rozcięcia , Hamiltom ma tzw ovalising balance .

Hamilton, Kirov , Kullberg.jpg

chronometry morskie.jpg

Hamilton przeglad zegara 1987.png

Hamilton.jpg

Kirov.jpg

Ericsson-Kullberg.jpg

Użytkownik Taraj edytował ten post 01 kwiecień 2018 - 19:59

• 1

#2 kiniol

kiniol

wieżowy

• Użytkownik
  • 6591 postów

Napisano 01 kwiecień 2018 - 20:00

Hamilton model 21 jest mocno spokrewniony z Ulysse Nardin... Na nim wzorowali się Amerykanie.

Użytkownik kiniol edytował ten post 01 kwiecień 2018 - 20:01

• 0

#3 pmwas

pmwas

4-85

• Moderator
  • 5388 postów

Napisano 01 kwiecień 2018 - 20:12

Super!!! U mnie póki co tylko Kirow...
  • 0

#4 Taraj

Taraj
  • Stowarzyszenie
  • 220 postów

Napisano 01 kwiecień 2018 - 22:48

Hamilton model 21 jest mocno spokrewniony z Ulysse Nardin... Na nim wzorowali się Amerykanie.

To Nardin ma koło balansowe bez rozcięcia "owalizujące" , koncepcja ciekawa ale jest to chyba jest dosyć trudny temat w kontekście kompensacji a o regulacji już nie wspomnę. 

• 0

#5 Taraj

Taraj
  • Stowarzyszenie
  • 220 postów

Napisano 05 kwiecień 2018 - 22:17

Tak dla ciekawości trochę zgłębiłem temat mojego Hamiltona .

Zacząłem szperać w necie w celu ustalenia z jakiego okresu pochodzi ten model , na podstawie numeru który jest wybity na werku 2E4032. Problem polegał na tym , że w Hamiltonach można zobaczyć dwa sposoby blokowania koła balansowego na czas transportu chronometru.

(Z książki W.J. Morrisa "The Marine Chronometer")

dwie blokady koła.jpg

Są mechanizmy z blokadą za pomocą zwykłej dźwigni pod kołem ale wówczas musimy wyjąć mechanizm z obudowy i przesunąć dźwignię albo są mechanizmy z ustrojstwem na klucz imbusowy  , klucz jest wkładany przez dodatkowy otwór w obudowie.

Zdjęcie ze strony tegoż autora.

klucz imbusowy w obudowie.jpg

a tak wygląda klucz oryginalny stanowiący wyposażenie zegara.

klicz imbusowy do blokady - Allen screw.jpg

Numer mojego zegara sugerował okres produkcji 1944 a ustrojstwo do blokady lata ,  po roku 1948. Popytałem się trochę na NAWCC

https://mb.nawcc.org...-dating.150985/

i dowiedziałem się ,  iż Hamilton podczas WWII produkował chronometry , na zlecenie rządu USA, ze standardową blokadą na dźwignię. Przy czym chronometry Hamiltona były serwisowane w USN (Navy Stores ) a serwis sam montował mechanizm blokady na klucz imbusowy.

Dowiedziałem  się , że mój Hamilton został wyprodukowany 13 kwietnia 1944r i może brał udział w WWII ,pływając ja jakimś okręcie?

Załączone miniatury

• Hamilton blokada lever.jpg
  • Hamilton movement.jpg
  • lever locking.jpg
  • allen screw locking.jpg

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: chronometry morskie, Kirow, Ericsson / Kullberg, Hamilton

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych