Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Taraj

Stowarzyszenie
 • Content Count

  275
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Taraj last won the day on November 29 2013

Taraj had the most liked content!

Community Reputation

75 Bywa pomocny

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Kraków

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Mechanizm wygląda jak Kienzle albo jego następca Kern, zapadka bębna jest chyba wewnątrz. Z kolei podobne wahadło Trewilliger przypisuje Kieninger & Obergfell. Słabo widać. Potrzebne wyraźne zdjęcie tylnej płyty , wahadła ale bez klosza.
 2. Taraj

  H.Endler & Co.

  Endler EC był dosyć wcześnie gdzieś ok 1870, mam Endlera nr 6420 z sygnaturą EC.
 3. Tak dla porządku, nie wnikając w kwestię wyższości świąt...... Piłowiec z UK , XXw. Sprawny. Rezerwa chodu 8 dni. Łożysko kulkowe NMB
 4. Kiedyś dostałem z US roczniaka double loop, który miał zamocowany podobny patent do tych co pokazałeś Moim zdaniem niepraktyczne , zamieniłem na klasyczne .
 5. Janek chyba ma rację. Struny są a mechanizmu bicia nie widzę. Jak dobrze widzę , strun siedem a "semaforków" czy jak tam się to nazywa jest dwa. Coś nie teges🙂🤔.
 6. Taraj

  H.Endler & Co.

  Poproś o zdjęcie pleców a dokładnie na wys brody. Endler na swoich skrzyniach tłoczył swój znak. Czy tak robił od nr 60 xxx , nie wiem, ale warto sprawdzić.
 7. Jakby co to ja też poszukuję tego typu wkładanej koronki do podobnej skrzyni ale od Endlera.
 8. Taraj

  Porady potrzebuję :-)

  PM1122 ma chyba rację. Dzwonek wgląda na stalowy profil poniklowany. To zielonkawe wygląda jak sole niklu (węglany, wodorowęglany ). Od środka był słaby dostęp powietrza dlatego nie skorodowało. Tak samo jak dookoła otworu gdzie była śruba mocująca.
 9. Tak , to mój egzemplarz, kopia . To co tam tak lata to nakrętka m3. Nazywanie tego szpeja zgarem (urządzeniem do mierzenia czasu) to jest moim zdaniem nadużycie. Dokładność żadna. Jako ciekawostka jest OK. Kiedyś na aukcji w UK widziałem mocno sponiewierany oryginał, ale uważam, że szkoda pieniędzy. Kopia przynajmniej działa i można znajomym pokazać jako coś ciekawego.
 10. Do palet się nie zabieraj jak je ruszysz a nie masz doświadczenia, to czekają Ciebie długie jesienne wieczory na ustawianiu ich. Przypuszczalnie zegar kiedyś chodził , zapewne palety są dobrze ustawione. Jeżeli czujesz się na siłach to zacznij od rozebrania , umycia i wyczyszczenia mechanizmu. Jak nie to do zegarmistrza.
 11. Czyli , dobrze zrobiony zegar , 1,5v + duża pojemność baterii i wystarczy. U mnie 1,7V tzn dwa paluszki AA+ potencjometr wieloobrotowy, pracuje już ponad rok.
 12. Jak nie ma oporów to pracuje na nap ok 1,5V, praktyka pokazuje, że najczęściej jest to bliżej 2v. Spróbuj zasilaczem od 3 V i jedź z napięciem w dół. Cewka powinna mieć , jak dobrze pamiętam, 1080ohm. Dobierz tak napięcie by cewka nie obijała się o słupki mocujące magnes. Dobrze jest namagnesować pręt. Zwróć uwagę na górną zawieszkę wahadła. Musi być w dobrym stanie. Tak generalnie to zegar wygląda mi na niezły stan techniczny🙂.
 13. Trudno orzec jak było na 100%, ale Schmidt pisze "eigene Schreinerei" - własna stolarnia, która się nie wyrabiała i musiał kupować obce skrzynie. Nie zmienia to faktu, że sygnował "obce" skrzynie .
 14. Gwoli formalności, à propos skrzyń Endlera, Zgodnie z tym co podaje Schmidt: W 1872 Endler produkował ponad 4000 mechanizmów rocznie . Własna stolarnia nie wyrabiała się z produkcją na swoje potrzeby i dlatego musiał uzupełniać skrzynie kupując je na zewnątrz.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.