Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

pmwas

Tobias - damka z Rosji

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Trafił mi się sliczniutki, damski zegarek z dawnych czasów. Wyprodukowany na rynek rosyjski, marki Tobias:

 

post-2232-0-91637000-1532203452_thumb.jpg

 

Koperta dekorowana, wykonana ze srebra, tarcza przetłoczona.

Na deklu...

 

post-2232-0-67572200-1532203513_thumb.jpg

 

...rosyjska próba srebra i numer seryjny.

 

post-2232-0-18022900-1532203535_thumb.jpg

 

Dekiel na zawiasie.

Wewnątrz zegarka znajduje się tani, szwajcarski mechanizm z wychwytem cylindrowym.

Aktualnie posiada on aż 3 kamienie, ale myślę, że oryginalny jest tylko kamien nakrywkowy balansu - pozostałe dwa to najpewniej praca zegarmistrza usuwającego luzy łożyskowe.

 

post-2232-0-76461300-1532203645_thumb.jpg

 

Tak to wygląda po rozmontowaniu. Mało części - mechanizm tani i prosty.

 

post-2232-0-49072000-1532203698_thumb.jpg

 

Remontuar chybotkowy...

Poniżej dobrze widać zapadkę naciągu w postaci pojedynczej sprężyny.

Jak pisałem - miało być tanio, to było :)

 

post-2232-0-53713300-1532203837_thumb.jpg

 

Najzabawniejsza jest górna płyta - nawet nie dlatego, że jest podzielona na niby osobne mostki (ten zabieg estetyczny stosowano również w o wiele droższych mechanizmach), ale z uwagi na imitację mostka przykrywającego małe koło naciągowe, którego w tym zegarku... nie ma. Tzn. jest, ale w chybotce pod tarczą :D

Po złożeniu mechanizm chodzi, pora na tarczę.

 

Jak już wspomniałem, tarcza jest przetoczona we wzór na kształt (nieco rozciągniętej) szachownicy, wykończenie trochę podobne jak w "Stolicznym"). Ma ubytki farby i zadrapania.

Koronka - rzecz jasna - nieoryginalna, wskazówki tez z różnych "parafii".

 

post-2232-0-59628900-1532204029_thumb.jpg

 

Mechanizm znowu w kopercie.

Zużyty i - zapewne - milion razy przepocony pasek jest dość obleśny, ale ponieważ nie planuję Tobiasa nosić, postanowiłem go zostawić - wygląda super.

 

post-2232-0-11266900-1532204107_thumb.jpg

 

Tyle. Włos został swego czasu znacznie skrócony i zegarek mocno spieszy, ale klocek włosa jest malutki, końcówka strasznie pogieta i jakos nie mam ochoty się bawić, zwłaszcza, że mój ":nos" zwietrzył spore ryzyko komplikacji :) . Także niech tam sobie spieszy, jak lubi, i tak mi się podoba.

 

Trafił do pudełka z Rosją Carską, choć może to wczesny ZSRR, kto go tam wie...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa z tym zegarkiem, kawałeczek mało znanej historii. Też bym zostawił ten pasek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubię te Twoje wiwisekcje, zwłaszcza to tropienie śladów po wcześniejszych naprawach. Jak zwykle genialna robota


Najlepszym paliwem jest makaron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.