Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
marek987

Rezerwa chodu i dokręcanie mechanizmu automatycznego

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, od dziewięciu miesięcy jestem posiadaczem FREDERIQUE CONSTANT INDEX AUTOMATIC (FC-303V5B4).

 

Ma on mieć 38h rezerwę chodu, ale w miarę regularnie zegarek mi się zatrzymuje w weekendy, kiedy sobie dłużej pośpię. Nigdy nie ściągam go na dłużej niż 14 godzin. Przyznaję, że tryb życia mam raczej siedzący, dlatego pytanie, czy przy automacie trzeba robić te 10 tys. kroków dziennie, czy raczej mam prawo obawiać się o sprawność zegarka?

 

Nawet jeśli zegarek się nie zatrzyma, to wyraźnie zwalnia i raz na 1,5-2 tygodnie muszę korygować godzinę. Czy częsta korekta godziny jest szkodliwa dla mechanizmu?

 

Trzecie pytanie: czy mogę ten konkretny model dokręcać? Po jego pierwszym zatrzymaniu nakręciłem go ręcznie - koronką (potem przeczytałem, że powinno się nadgarstkiem). Po tym zauważyłem, że zegarek chodzi szybciej ( oczywiście z czasem zwolnił). Czy można w ogóle przesadzić z dokręcaniem? Tzn. zrobić za dużo obrotów? Koronka po wielu obrotach nie stawiała wyraźnego oporu.

 

Ostatnie pytanie totalnego laika :) to normalne, że kiedy ruszam nadgarstkiem blisko ucha, w środku zegarka słyszę dźwięk zbliżony do puszczenia ruletki? Wydaje mi się, że nie słyszałem tego od początku.

 

Te wszystkie pytania zadaję, bo nie wiem, czy to mój tryb życia, czy powinienem odesłać zegarek na gwarancję. Jeśli to pierwsze, to co mogę robić, a czym mogę zaszkodzić zegarkowi. Dziękuję za wyrozumiałość :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

Hej,

skoro masz siedzący tryb życia to raczej nie wykonujesz na tyle dużo ruchów kinetycznych nadgarstkiem, aby w pełni nakręcić mechanizm wahnikiem.

Korekta godziny nie jest szkodliwa, tylko staraj się nie robić tego wstecz, w przód nic się nie stanie.

Dokręcanie w teorii nie jest wskazane, ale można. Tyle, że to szybciej zużywa mechanizm. Myślałeś o rotomacie?

Dźwięk jest normalny - w końcu w środku jest obracający się wahnik, który czasem jest głośniejszy, czasem cichszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak bardzo trzeba nic nie robić, aby zegarek noszony codziennie nie wytrzymał nocy. Nigdy nie zdarzyło mi się aby zegarek noszony codziennie zatrzymał się tylko przez to, że jest odkładany na noc, mimo to że gdy mam wolne lubie pospać sobie nawet do południa  ;)

Edytowane przez TRobert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

To nie kwestia nic nierobienia tylko mało efektywnych ruchów.

Z autopsji.

10 lat pracowałem w salonie z zegarkami w trybie 12 godzinnym gdzie raczej nie siedziałem. Nie pamietam żeby kiedykolwiek mój zegarek się zatrzymał. Dwa lata temu awans na pracę biurowa i niestety ma to samo co autor posta. Oczywiście zegarek nie zatrzymuje się codziennie, ale w pięciodniowym tygodniu pracy raz na pewno.

No sorry ale machając długopisem czy klikając w klawiaturę niewiele zdziałasz.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Edytowane przez Jash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może, chociaż ja nawet jak miałem pracę siedzącą przy biurku to też mi się nigdy nie przytrafiło. Tyle, że ja zegarek zdejmuję tylko na noc, a wystarczy iść na zakupy, posprzątać w domu czy cokolwiek i zawsze trochę tego ruchu się znajduje codziennie. Chyba, że autor tematu nosi zegarek tylko w pracy, gdzie siedzi przy komputerze to się zgodzę, i poradzę trochę gimnastyki  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokręcanie w teorii nie jest wskazane, ale można. Tyle, że to szybciej zużywa mechanizm. Myślałeś o rotomacie?

 

 

Który mechanizm zużywa się podczas dokręcania ręcznego? Czy ten sam, co podczas dokręcania automatycznego?

 

Czy podczas dokręcania automatycznego wahnik i jego sprzęgło nie zużywają się szybciej niż podczas dokręcania ręcznego?

 

Czy mógłbyś przedstawić jakieś manuale, w których producenci odradzają dokręcanie? Szukałem na stronach producentów mechanizmów i nie znalazałem :(

Edytowane przez Zeno

Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/21419-nakr%C4%99canie-zegarka-automatycznego-koronk%C4%85-szkodzi-czy/

 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/591-czy-automatyczny-zegarek-mo%C5%BCna-nakr%C4%99ca%C4%87/

 

Coś tam na szybko z naszego forum. Co do reszty to już pytania do zegarmistrzów. Z tymi, z którymi ja miałem przyjemność żaden nie zaleca dokręcania ręcznie automatów zbyt często.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

 

Nie chodzi mi jednak o opinie użytkowników - szczególnie takich, którzy nie wiedzą systemach unikania "przekręcania" sprężyny - tylko o zalecenia producentów.


Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, trochę się uspokoiłem :)

 

W tygodniu noszę średnio od 8 do 24, w weekendy najpóźniej od 14 do 24. Chodzę na siłownię, ale wtedy ściągam zegarek (z troski :) ), czyli 2-3 razy w tygodniu trzeba odjąć 1,5h.

 

Teraz mam trochę tak, że staram się nie trzymać rąk w kieszeni, jak idę, żeby bardziej machać łapami :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.