Skocz do zawartości

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Zdjęcie

Citizen Automat / regulacja?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kriis88

Kriis88
  • Użytkownik
  • 57 postów

Napisano 21 luty 2020 - 13:56

Cześć,

Słuchajcie :) jestem świeżakiem jeżeli chodzi o zegarki automatycznym. Mam Citizena na 21 kamieniach. Oznaczenia werka z dekielka to:

8200-S104416 (chyba to jest to)

I teraz mam pytanie.
- zegarek śpieszy mi ok 15-18 sekund na dobę. Co można zrobić aby zniwelować te wartości?

Jak sobie radzicie z nastawianiem takiego zegarka? Mam problem, ponieważ mój Citizen posiada zarówno wskaźnik dnia i daty i brak stop sekundy (normalnie włączyłbym stop sekundę i czekał aż czas się wyrówna i uaktywnianił sekundnik). Jeżeli zacznę go ustawiać kręcąc zgodnie z ruchem wskazówek zegarka to data mi się zmieni i potem mam problem żeby dobrze ją ustawić. Czy mogę na tym werku kręcić wskazówkami wstecz?

Jak (o których godzinach) najlepiej nastawiać datę i godzinę w zegarkach automatycznych?
b29342fa4dca679a53b706d0b856d7f9.jpg

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • 0

#2 Walter_87

Walter_87
  • Użytkownik
  • 4876 postów

Napisano 21 luty 2020 - 14:37

Ponoś go trochę, pewnie się "dotrze". Poza tym to nie jest jakaś strasznie duża odchyłka. Możesz kręcić w odwrotną stronę, ale gdy data całkowicie się już przestawi - zapewne w instrukcji znajduje się zapis, kiedy dokładnie nie przesuwać wskazówek.

• 0

#3 Sol

Sol
  • Użytkownik
  • 6781 postów
  • Lokalizacja:Południe, Wschód i Zachód. Tylko na Północy mnie nie widać

Napisano 21 luty 2020 - 14:58

Odchyłka nie jest aż tak duża, by od razu ;w nim grzebać.

Może się sam ustabilizować po 2-3 miesiącach.

Już teraz możesz ją niwelować odkładając zegarek na noc w różnych pozycjach i obserwując jak na to reaguje.

Pomocna może być aplikacja:

https://play.google....atchcheck&hl=pl

Jeżeli chodzi o ustawianie to minuta w tył nie powinna go zabić, byle byś tego nie robił w godzinach 21-4. Najlepiej rano, jak wstaniesz.

W nocnych godzinach następuje zmiana daty i kręcenie wstecz może uszkodzić datownik.

• 0

#4 emzet

emzet
  • Użytkownik
  • 350 postów

Napisano 22 luty 2020 - 00:04

W moim egzemplarzu lekkie przytrzymanie koronki w kierunku cofania wskazówek zatrzymuje sekundnik.

• 0

#5 pmwas

pmwas

4-85

• Moderator
  • 5483 postów

Napisano 23 luty 2020 - 16:34

Faktycznie - proponujuę chwilę ponosić. Jesli będzie "robił" z dużą regularnością te +18s, można go troszkę spowolnić na regulatorze. Każdy zegarmistrz ci to zrobi, żaden kłopot. Te mechanizmy (Miyota serii 82) sa dobre jakościowo, z reguły nie ma z nimi "istotnych" problemów.

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych