Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Kosh777

Zegar klapkowy Predom - jak to działa?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki zegar:

38a812aafdc4f734.jpg

Zegar jest z 1973 roku, polski ale mechanizm japoński. Ale nie w tym rzecz, pytanie czy ktoś z Was spotkał się kiedyś

z takim zegarem i wie JAK ON DZIAŁA? Mechanizm wygląda tak:

a7bd648846451ae6m.jpg

i bliżej:

bcd02f0b516d9e16m.jpg

Jak widać jest na baterię czyli nie jest to zegar z silnikiem synchronicznym 50 Hz jak wszystkie inne zegary tego typu z jakimi

się spotkałem. Kwarc to też nie jest, co prawda mechanizmu nie wyjmowałem ale nie widzę tam żadnego rezonatora, jedynie tranzystor,

kondensator i cewkę, poza tym w roku 1973 kwarce to były chyba raczej rzadkie i bardzo drogie. A teraz najciekawsze - żeby zegar zaczął

działać po włożeniu baterii trzeba go niejako zastartować dźwignią widoczną po prawej stronie. W tym mechanizmie nie ma jednak balansu,

wyraźnie wygląda że po uruchomieniu coś się tam obraca z dużą prędkością i napędza cały mechanizm. Pytanie CO zapewnia temu mechanizmowi

dokładność skoro nie ma tam balansu, kwarcu ani silnika synchronicznego tym bardziej? Jakiś rodzaj żyroskopu czy co? JAK TO DZIAŁA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ciekawostka, tym bardziej, że Predom wytwarzał nie tylko sprzęt domowy, ale również części do polskich motorowerów...


Spoglądam na zegarek, lecz nie sprawdzam godziny?

Myślę sobie: ?Jurij Gagarin miał takiego gdy leciał w kosmos??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Faktycznie ciekawostka, tym bardziej, że Predom wytwarzał nie tylko sprzęt domowy, ale również części do polskich motorowerów...

 

Tam powinien być mechanizm z elektrycznie napędzanym balansem (taki zegar kiedyś miałem). Ale z twojego opisu wynikałoby, że jest motorek - w sumie problem żaden; było parę konstrukcji z samosychronizującym się obwodem magnetycznym, włączanym przez obwód elekktryczny z tranzystorem.

 

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek na silnik spalinowy, to dopiero by była ciekawostka :rolleyes:

 

Tu jest bateria, więc pewnie jest tak jak mówisz... :P


Spoglądam na zegarek, lecz nie sprawdzam godziny?

Myślę sobie: ?Jurij Gagarin miał takiego gdy leciał w kosmos??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosh, spróbuj obfotografować bliżej ten napęd.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Faktycznie ciekawostka, tym bardziej, że Predom wytwarzał nie tylko sprzęt domowy, ale również części do polskich motorowerów...

 

Za czasów Gierka przez pewien czas bawiono się w "koncerny": Unitra to była elektronika domowa, Mera - elektronika profesjonalna, Pezetel, Polmo, i tak dalej. Do Predomu władowano urządzenia domowe i biurowe tudzież drobny sprzęt, więc znalazły się tam takie rzeczy jak Prexer (projektory i kopiarki), Mesko (fabryka mechanicznych kalkulatorów, maszyn księgujących i ciężkiej broni w Skarżysku), Termet i Wromet (piece gazowe i kuchnie), Romet (rowery i motorowery), Poltik (budziki). Zdaje się, że i fabryka zegarów w Świebodzicach też była Predom cośtam.

Czasem nazwa zakładu była wkomponowana w znak (na białym pasku z domkiem).

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wikipedia: "Dezamet S.A. jest przede wszystkim zakładem zbrojeniowym, produkującym granaty, naboje, pociski i bomby", a że robili też ramy do motorowerów... Wszak to wszystko bliskoznaczne. :rolleyes:


Spoglądam na zegarek, lecz nie sprawdzam godziny?

Myślę sobie: ?Jurij Gagarin miał takiego gdy leciał w kosmos??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Za czasów Gierka przez pewien czas bawiono się w "koncerny": Zdaje się, że i fabryka zegarów w Świebodzicach też była Predom cośtam.(...)

J.

Świebodzice r.....o jeszcze za Bieruta...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Świebodzice r.....o jeszcze za Bieruta...

 

Masz rację: Predom Metron był w Toruniu.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że tak jak pisze Jacek jest to zegar z magnetyczną stabilizacją obrotów silnika napędzającego, innej możliwości nie ma. Tak jak pisałem nie ma tam balansu ani kwarcu, zresztą generator kwarcowy wymaga więcej tranzystorów niż jeden. kilkanaście lat później robiło się już zegary na układzie NE555 i kwarcu - Metron takie zegary robił i chyba dalej robi, mam taki w kuchni który chodzi bez przerwy już 20 lat bodaj, ale to oczywiście zwykły zegar ze wskazówkami a nie taki fajny jak ten.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wygląda na to że tak jak pisze Jacek jest to zegar z magnetyczną stabilizacją obrotów silnika napędzającego,

 

Przypominam się z pokorną prośbą o zdjęcia :rolleyes:

 

innej możliwości nie ma. Tak jak pisałem nie ma tam balansu ani kwarcu, zresztą generator kwarcowy wymaga więcej tranzystorów niż jeden.

 

No, chyba żeby zastosować motorek pędzony przebiegiem np 1 kHz, ale to b. delikatny sprzęt.

A klapkowców z mechanizmem balansowym raczej nie robiono, ponieważ "wyświetlacz" ma spore opory.

 

kilkanaście lat później robiło się już zegary na układzie NE555 i kwarcu - Metron takie zegary robił i chyba dalej robi, mam taki w kuchni który chodzi bez przerwy już 20 lat bodaj, ale to oczywiście zwykły zegar ze wskazówkami a nie taki fajny jak ten.

 

To był chyba jakiś importowany MOS - wyszukałbym, ale katalogi leżą wysoko pod sufitem wraz z kupą kurzu :rolleyes:

 

Poza tym klapkowe Metrony występowały jeszcze jako zegary wtórne na 24 V, i to chyba w dwóch rozmiarach.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety z dalszymi zdjęciami mechanizmu może być problem, z tego względu że nie da się otworzyć tego zegara od przodu a od tyłu nie widać więcej niż to co na zdjęciach. Musiałbym go wymontować a nie chcę tego robić bo ten cały układ klapek i zapadek wygląda na dość delikatny :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką on ma dokładność na dobę - tak z grubsza?

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość predom88

edit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jaką on ma dokładność na dobę - tak z grubsza?

 

J.

Zobaczymy jutro ile zrobił przez łikend bo mam go w pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Świebodzice r.....o jeszcze za Bieruta...

W Świebodzicach też był PREDOM zakład TERMET

Firma działa do dziś i produkuje gazowe grzejniki wody itp. teraz to TERMET S.A.

 

Pozdrawiam

Adam Mroziuk


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W Świebodzicach też był PREDOM zakład TERMET

Firma działa do dziś i produkuje gazowe grzejniki wody itp. teraz to TERMET S.A.

 

Pozdrawiam

Adam Mroziuk

 

O Termecie wiedziałem, a także jaki zegar mają też. Niemniej czas zakończenia produkcji zegarów

był właśnie taki...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tego typu zegary widziałem tylko w filmach amerykańskich, a tu nagle na forum pojawia się polska produkcja czasomierza, bardzo ciekawe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tego typu zegary widziałem tylko w filmach amerykańskich, a tu nagle na forum pojawia się polska produkcja czasomierza, bardzo ciekawe

 

Żeby było zabawniej, to ten model mechanizmu klapkowego nie jest konstrukcją polską; za Gierka kupiono licencję we Francji (o ile pamiętam od Sodilec).

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość predom88
A jaką on ma dokładność na dobę - tak z grubsza?

 

J.

 

Mam identyczny jak Koch777 i powiem tak, jest super dokładny jak na tego typu mechanizm bez kwarcu 1-2 sekundy w ciągu 10 dni

Pzdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Żeby było zabawniej, to ten model mechanizmu klapkowego nie jest konstrukcją polską; za Gierka kupiono licencję we Francji (o ile pamiętam od Sodilec).

 

J.

Tyle że w moim zegarze mechanizm jest "Made in Japan" :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tyle że w moim zegarze mechanizm jest "Made in Japan" :P

 

Na pewno polskiej produkcji były wtórne "byki" na ścianę i wiszące (taki wisiał w naszej kanciapie na MDLu). Co do tych małych, to nie jestem pewien czy późniejsze nie miały polskiego mechanizmu klapkowego - czcionka była taka bardziej "Arial".

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem zdjęcia mechanizmu tego zegara. Tak wygląda od przodu:

891f92043ad38347m.jpg

Tu zdjęcie od tyłu:

49b1af937cf0ce18m.jpg

I z boku - widać płytkę drukowaną, sygnaturę producenta "Jeco Co. Ltd. Japan" i kapturek pod którym jest śruba regulacji chodu:

e49b9e937cf63026m.jpg

Tu zbliżenie samego napędu:

110d1b7bb679f94am.jpg

W sumie jest to bardzo ciekawe i nietypowe ustrojstwo :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość areczek86

Świetny masz ten zegarek :D Bardzo mi się podoba. Nie dawno na alledrogo był taki zegarek Seiko ale gość sporo chciał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamietam jest to mechanizm z regulatorem kamertonowym o częstotliwości 400 Hz.

Konstrukcje takie można znaleść w książkach o mechanizmach zegarowych.

Pozdrawiam

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.