Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość Krzysztof Igras

Szukajmy zegarów słonecznych

Rekomendowane odpowiedzi

W poszukiwaniu zegarka trafiłem na pl. Grzybowski gdzie wpadł mi w oko taki oto zegar. Spróbuję ustalić kto go projektował, z którego roku jest, itp.

 

a101bd.jpg

 

a84xs.jpg

 

a90zh.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opole, Kościoł Franciszkanów (a dokładniej południowa ściana wirydarza klasztornego - cytuję kolegę Krzysztofa Igrasa :lol: ) :

 

opole12czerwiec20060171zk.jpg

post-269-0-29370700-1330506190.jpg

post-269-0-16911300-1330506192.jpg

 

Mądra maksyma :idea:


Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość twardy9

I ja dłoże swoje dwa grosze do tematu :lol: na pietrynie jak wiem są przynajmniej dwa zegary słoneczne :D jeden jest umieszczony na kamienicy narożnej przy ulicy rewolucji a drugi , to bede musiał sprawdzić dokładniej w okolicach nr 130 , jak czas mi pozwoli to bede zadzierał głowe w czasie spaceru i mam nadzieje że wysledze gagatka ihhiih :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość chawer

Tym razem Krakow i ulica Karmelicka 35. Oczy kierowac wysoko :P

 

 

post-0-0-19079600-1330518970.jpg

 

post-0-0-33037000-1330518978.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość wuj357

Jelenia Góra, na jednej ze starych kamieniczek w centrum miasta mozna podziwiac piekny zegar sloneczny z 17??r. Dokladna data jest na zegarze, jak zrobie foty to podesle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras

Byłem jakiś czas tem w Jeleniej i... :

 

jelenia_gora001.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras

Kolejny sezon letni przed nami, wakacje, urlopy, wyjazdy. Troche lenistwa pod kawiarnianymi parasolami. Unieśmy nieco głowę, porzućmy jakże dobrze nam znany widok PP na skórzanym pasku opinającym nadgarsetk, a może będziemy mieć szczęście znaleźć jakiś słoneczny czasomierz ;)

 

Na początek Baranów Sandomierski, zegar wykonany ręką Tadeusza Przypkowskiego w końcu lat 60-tych, niedawno odnowiony

 

baranow_sandomierski001a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras

Powracając do Jeleniej Góry, a w zasadzie jej okolic, nieco na północ Bolesławiec, a w nim te oto zegary słoneczne:

 

boleslawiec002b.jpg

boleslawiec_2.jpg

 

Może Forumowicze wiedzą coś na temat ich powstania, autorów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
post-3565-0-51186500-1330658267.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras
dopiero teraz zobaczylem ten temat Embarassed

 

To ja powinienem się wstydzić... tak rzadko tu ostatnio zaglądałem...

 

oto zegarokalendarz arabski? nie wiem jak to sie nazywa, ale mozna to zobaczyc na deptaku w Nabeul:

 

Hmm, to jest tak zwany anlemmatyczny zegar słoneczny. Typowy składa się z kalendarza (to ta tablica z oznaczeniami miesięcy) i skali godzinnej na obrysie elipsy (tutaj widocznej częściowo od godziny 10-tej rano do 3-ciej po południu). W tym zegarze to człowiek staje się wskazówką, stojąc na odpowienim miesiącu - rzuca cień na skalę godzinną i odczytuje aktualny czas. Fotografia wykonana przez Ciebie pokazuje właśnie taki zegar, jest on dodatkowo zaopatrzony w tabelę "równania czasu" tzn. wielkości jaką trzeba dodać lub odjąć od wskazywanego cieniem czasu, by ten zgadzał się z czasem urzędowym.

 

W polsce też jest kilka realizacji tego typu. Najsłynniejszy chyba, znajduje się przed PKiN w Wa-wie, wykonany przez Tadeusza Przypkowskiego w latach 50-tych.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe to co napisales. probowalismy odczytac godzine, ale nijak to nam wychodzilo ;) a jesli interesowalyby Cie zdjecie w wiekszej rozdzielczosci (do wykadrowania) to mam takowe, podesle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras
jesli interesowalyby Cie zdjecie w wiekszej rozdzielczosci (do wykadrowania) to mam takowe, podesle

 

A pewnie, że jestem zainteresowany ;), przyjmuje wszystko co tyczy się zegarów słonecznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras

Swego czasu sporo jeździłem po Kraju i fotografowałem, nazbierało się tych fotografii troszkę. No to może tak alfabetycznie zacznę :-)

 

baranow_sandomierski001a.jpg

 

Zegar zaprojektowany i wykonany przez Tadeusza Przypkowskiego w końcu lat 60-tych, przy okazji prac renowacyjnych w zamku w Baranowie Sandomierskim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras

Witam, wśród moich znajomych i przyjaciół krąży taka opinia, że zarażam zegarami słonecznymi. Może coś w tym jest :-) Wczoraj dostałem maila od swojej przyjaciółki, która napisała: "...Wykonane zostały dokładnie 23 maja 2007 w drodze do Zakopanego Na wycieczkę się wybrałam..." I tak oto zdjęcia zegara z Wadowic za jej zgodą i namową na Forum zamieszczam.

 

Wadowice_a001.jpg

 

Wadowice_a002.jpg

 

Wadowice_a003.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras

Witam,

 

Mój podpis zobowiązuje:-) Rok bez zegara słonecznego w swoim dorobku – rokiem straconym… Przedstawiam ostatnią naszą realizację, tym razem mozaikarską w ogrodzie zoologicznym w Płocku

 

 

Plock_paw004.jpg

 

I następne zdjęcie z Mozaikarzem słusznej postury...

 

Plock_paw005.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam w tym zacnym gronie :)

 

Od jakiegoś czasu ja też złapałem bakcyla kolekcjonerskiego i teraz gdziekolwiek jadę szukam zegarów słonecznych. Oto, co do tej pory udało mi się złowić obiektywem:

 

Warszawa:

• pionowy na pałacu w Wilanowie

• poziomy przy Pałacu na wodzie w Łazienkach

• poziomy przy Białym domu w Łazienkach

• wykuty w skale przy Obserwatorium astronomicznym w Łazienkach

• poziomy przy Instytucie Głuchoniemych na pl. Trzech Krzyży

• poziomy przy PKiN

• pionowy przy PKiN (czterostronny)

• pionowy na kamienicy pod lwem w Rynku

• pionowy na kamienicy w Rynku Nowego Miasta

• pionowy na nowym domu przy Grzybowskiej

• poziomy przy fontannie w Parku Saskim

• poziomy przy skarpie na tyłach Parku Ujazdowskiego

• pionowy na ścianie kościoła na Bielanach

• poziomy na dziedzińcu kościoła na Bielanach

• pionowy na nowym domu przy ul. Stawki

• pionowy (3-tarczowy) na tymże domu

• wyczytałem też ciekawostkę, jakoby kolumna Zygmunta była zegarem słonecznym - gdzieś w necie widziałem zdjęcie lotnicze pokazujące to

 

Gdańsk

• pionowy na Ratuszu na Długiej

• pionowy na Żurawiu

• poziomy przy Wielkim Młynie

• pionowy na kościele Mariackim

• pionowy na domu przy ul. Partyzantów

• pionowy na ścianie Zespołu Szkół Okrętowych

• dwa pionowe na Domu Bramnym w Oliwie

 

I na dzień dzisiejszy to póki co wszystko :lol:

 

Co chcecie tu zobaczyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras

Witam serdecznie!

 

Licze na prezentacje fotografii. Zegary słoneczne to ciekawy bakcyl, mnie to wzięło ponad dekadę w tył... i nie odpuszcza ani na troche

 

Pozdrawiam i wytrwałości życzę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zaczynam (po kawałku).

1 [Warszawa] Najpierw ten, który już był, czyli zegar z Grzybowskiej:

 

43de9ea739539376m.jpg 0125a5b2982acb82m.jpg 7f76ceedc01220a2m.jpg dcdcebba87804dfam.jpg af8a91ae26273ee1m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 [Warszawa] Teraz zegar z parku przy skarpie między Parkiem Ujazdowskim a ulicą Rozbrat. Ktoś tu wcześniej wspominał, że go widział. To jeden z tych, które nie występują w znanych mi katalogach. Niestety przez wzgląd na lokalizację i łatwość dostępu do niego, jest już popisany bzdurnymi tagami.

 

35d80a0ac734d32cm.jpg b5f0688ccf2dfe5dm.jpg 2190973a4306f535m.jpg ea6987284f6d6cd2m.jpg cfac07a506228c6cm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 [Warszawa] To też już było - Pałac w Wilanowie - ale tutaj ilość poprawia tylko efekt :lol:

 

dfa517b1c2840c56m.jpg 869aac7431b86610m.jpg 621b1ad3ff38f20am.jpg 35d1458fd26938ffm.jpg 1d1d30b0cc13e107m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 [Warszawa] Zegar przy Pałacu na Wodzie w Łazienkach.

 

63c6b92516502042m.jpg 44741fd59d70d889m.jpg 83ad00e1fe7e78f8m.jpg af1394307356c8dfm.jpg be3b3f7a5ebab232m.jpg

 

W Łazienkach są trzy zegary, więc na dobrą sprawę nie wiem, którego z nich dotyczy ta wiadomość, ale zakładam w tej chwili, że właśnie tego. Oto, co znalazłem w necie: (http://warszawa.wikia.com/wiki/Wojciech_Jastrz%C4%99bowski)

 

Wojciech Bogumił Jastrzębowski (ur. 19 kwietnia 1799 we wsi Gierwat k/Przasnysza, zm. 30 grudnia 1882 w Warszawie), polski naukowiec, przyrodnik, wynalazca, profesor botaniki, fizyki i ogrodnictwa w Instytucie Agronomicznym (protoplaście SGGW) w Marymoncie. Jeden z głównych twórców ergonomii. [...]

 

W 1820 roku podjął studia na Wydziale Budownictwa i Miernictwa Uniwersytetu Warszawskiego, a od września 1822 roku zaczął studia także na Wydziale Filozofii, w Oddziale Historii Naturalnej. W tym też czasie zlecono mu ustawienie zegara słonecznego w Łazienkach, do którego opracował specjalne narzędzie. Urządzenie to wywołało wówczas sensację i zostało przez Komisję Rządową nazwane Kompasem Jastrzębowskiego, dzięki niemu przyjęto go do grona członków Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauki. [...]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 [Warszawa] Mało znany zegar przy Instytucie Głuchoniemych i Ociemniałych przy placu Trzech Krzyży. Bardzo zniszczony przez czas.

 

51f352d1857cfaefm.jpg 7edcf336ce9b4c36m.jpg 783f10a0fdebd46dm.jpg 2f73d5d4a575c850m.jpg 7d06448f7e2cba37m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.