Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Tamerlan

Ćwiertnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy ktoś mi może podpowiedzieć, jak ocisnąć lekko ćwiertnik, aby troszkę ciaśniej siedział na osi i się nie obracał samowolnie, co wprowadza pewien błąd we wskazaniach?

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Delikatnie kleszczami,

lub jest specjalny przyrząd do zaciskania ćwiertników

post-27334-0-63815300-1333208147_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Jest też trochę mniej bezpieczna prostsza metoda. Kładziesz cwiertnik na płaskiej deseczce np. od lizaka tak by wieniec z ząbkami był poza nią. Przykładasz stępione ostrze od noża lub coś podobnego z cienką krawędzią i delikatnie uderzasz trzonkiem noża lub inną niewielką masą. Potem obracasz o 180o i powtarzasz operację. Po czym sprawdzasz czy jest wystarczająco ciasny. Jak nie to obracasz o 90o względem poprzedniego położenia i znowu 2 razy. Stukasz lekko z niewielką siłą np. raczką cięższego noża, śrubokręta,... . Nie zapomnij potrenować na jakimś "niezobowiązującym" ćwiertniku. Ćwiertnik jest twardy dlatego jeśli zaczniesz go zaciskać zwykłymi kleszczykami to niechybie go skruszysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowo ćwiertnik należy zaciskać zawsze w tych samych miejscach, a nie na "okrągło" i wyżej lub niżej. Wałek ma odpowiednie do tego wytoczenia. Najwygodniejsze są do tego szczypce z regulacją. Chwytamy ćwiertnik w szczypce w miejscu zaciśnięcia, wkręcamy wkręt zabezpieczający do lekkiego oporu i zaciskamy nieco mocniej. To zwykle wystarcza. Jak nie wystarczy to można procedurę powtórzyć. Jeśli zastępczo używany szczypiec bez regulacji, to na przykład wkładamy drut w ćwiertnik i delikatnie zaciskamy, uważając aby nie obciąć ćwiertnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna "chałupnicza" metoda, przy której ryzyko ulruszenia ćwiertnika jest mniejsze niż w przypadku kleszczy - chodzi tu o zwykłe obcinaczki do paznokci. Trafiamy ostrzami obcinaczek w karby ćwiertnika i lekko zaciskamy :blink: W tej metodzie, podobnie jak w poprzednich obowiązuje jednak zasada ostrożności, no i treningu na zbędnychg ćwiertnikach :wacko:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam jeszcze raz.

 

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy byli łaskawi podzielić się ze mną swoimi doświadczeniami. Ponieważ nie jestem zegarmistrzem, więc wiele tajników jest mi obcych, próbuję je dopiero poznawać, pewnie i ociskanie ćwiertnika również, tzn. delikatne dociskanie lub zaciskanie ( wybrałem może niefachowe słowo - ociskać - jak by delikatnie dookoła - taki był mój zamysł w tym sformułowaniu ). Teraz widzę że mam pole do działania dzięki wsazówkom które otrzymałem, i rzeczywiście najpierw dokonam kilku różnych prób, na tulejce, tulejce z drutem, i w końcu ćwiertnikiem ( jakimś nieokreślonym - luźnym ), aż w końcu z tym co zamierzam docelowo docisnąć.

Jeszcze raz dziekuję, a swoich spostrzeżenia napiszę oraz o wynikach dobrych lub złych moich poczynań.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za błąd:

 

Oczywiście w tekście powinno być: ...dzięki wskazówkom które otrzymałem,...

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie - jak przetłumaczyć słowo ćwiertnik na angielski ?? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie - jak przetłumaczyć słowo ćwiertnik na angielski ?? :(

 

cannon pinion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość MTW

Gładzik lub rozwiertak + klasyczny sciągacz do wskazówek.

Wkładasz rozwiertak do ćwiertnika, do momentu na ciasno, wujmujesz go 3-4 dziesiątki i dociskasz ściągaczem.

Wtedy jest gwarancja że nie przesadzisz ani go nie zmiażdżysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.