Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
News will be here

FAPLA - zbrojna armia i ich Enicar'y

Sign in to follow this  
RTK-WGM

2045 views

   Wśród wielu modeli zegarków marki Enicar, znaleźć można czasami modele, które mają specjalne dodatkowe oznaczenia, czy to na tarczy, na deklu, bądź na kopercie. Nie mówię tutaj o dedykacjach grawerowanych w związku z jakimś podniosłym wydarzeniem czy rocznicą, a wykonanymi na specjalne zamówienia, nazywanymi potocznie „private label”.


  Jednym z takich modeli jest Enicar FAPLA. Skrót FAPLA wywodzi się od „The People's Armed Forces of Liberation of Angola (w języku portugalskim: Forças Armadas Populares de Libertação de Angola) lub w skrócie po prostu FAPLA. Były to pierwotnie Ludowe Siły Zbrojne Wyzwolenia Angoli, które były zbrojnym skrzydłem Ludowego Ruchu Wyzwolenia Angoli, ale później stały się oficjalnymi siłami zbrojnymi Angoli, gdy MPLA przejęła kontrolę nad rządem. Był to rodzaj komunistycznej partyzantki, jednak po przewrocie w roku 1974, który obalił portugalski reżim kolonialny, FAPLA została przekształcona w regularną armię Angoli. Wynikająca z przewrotu wojna domowa w latach 1975 – 1993, była bezpośrednim produktem zimnej wojny. Związek Radziecki i Kuba wspierały FAPLA, a po przeciwnej stronie stały USA i RPA wspierając UNITA. Szacuje się, że w wojnie wzięło udział ok. 450 tyś. żołnierzy kubańskich z czego prawie 6 tyś. poległo.

45585425_2092497677482120_263858476591546010_n.thumb.jpg.3965ee1628d2033313fcc8cda55386b4.jpg

ref. 167-01-32

 

   Zegarek występuje w kilku wersjach, w mojej kolekcji znajdują się dwie wersje z ciemną i jasną tarczą. Widywałem jeszcze inne wersje/modele zegarków Enicar z oznaczeniem FAPLA, ponoć nawet występowały Enicary w najbardziej pożądanej wersji Sherpa Graph, jednak nikt ich do tej pory nie widział. Informacje te pochodzą z Angoli, gdzie w stolicy Luandzie - Enicar miał swój sklep. Najprawdopodobniej do dnia dzisiejszego na budynku znajduje się charakterystyczna reklama marki Enicar z Saturnem.

 

129343417_3541200639248750_8030636700128491217_n.jpg.5b78b4cefc3967178ae14539a04b41d2.jpg

Reklama marki Enicar w Angoli.

 

   Prezentowane powyżej modele o nr referencyjnym 167-01-32 wyposażone są w mechanizm AR163 o naciągu ręcznym z komplikacją day/date. Jednak na tarczy widzimy tylko jedną komplikację, tj. dzień miesiąca. Ciekawostką jest, że koperty o nr ref zaczynającym się na 167-xx-xx zazwyczaj były przeznaczone pod mechanizmy automatyczne czyli AR165, AR166 i AR167. Napis AUTOMATIC na deklu zegarka w tym wypadku został mechanicznie zakreślony.


   Niestety pomimo że Angola to dawna kolonia Portugalii to trudno znaleźć te zegarki w tych dwóch miejscach. Znacznie więcej pojawia się ich na rynku amerykańskim, skąd zapewne przez Kubę tam trafiły. Z opowiadań wiadomo jedynie, że zegarki trafiły do żołnierzy wyższych rangą. Ich wielkość produkcji dla FAPLA niestety nie jest znana. I tutaj przejdziemy do drugiego tropu związanego z "edycją" Enicar FAPLA.

 

11hh4w3.jpg.e2e35d4b470b55341325f6d226f40d13.jpg

Zdjęcie z internetu

 

   Inne opinie mówią, że zegarki z logo FAPLA powiązać należy z firmą wywodzącą się z rejonów Asturii. Asturia jest regionem historyczno-geograficznym, wspólnotą autonomiczną i prowincją w Hiszpanii. Firma Cuervo y Sobrinos, których pierwsi właściciele wywodzili się z tych rejonów – posiadała m.in. sklep w stolicy Kuby – Hawanie i była jedyną na Kubie firmą importującą znane marki zegarków m. in. Roskopf i Longines, ale nie tylko. Firma Cuervo y Sobrinos była dużym domem handlowym sprzedającym zegarki np. marki Rolex oraz biżuterię sprowadzaną z Europy i Ameryki. Już sam fakt, że - podobnie jak Tiffany w Nowym Jorku czy Cartier w Paryżu - Cuervo y Sobrinos wraz z producentem oznaczali swoje nazwy na tarczach zegarków, już świadczy o prestiżu i solidności, jaką firma osiągnęła.
   Zapasy powyżej przedstawionego zegarka Enicar z napisem „Cuervo y Sobrinos” zostały ponoć wywłaszczone wraz ze sklepem podczas nacjonalizacji gospodarki na Kubie już w latach 60-tych, zwłaszcza własności zagranicznej a następnie w latach 70-tych, gdy rząd kubański wysłał pierwsze wojska na wojnę do Angoli, dostarczył funkcjonariuszom te zegarki, oznaczając je napisem. Niestety to następna hipoteza z jaką się spotkałem szukając informacji. Czy ostatnia lub prawdziwa, obecnie trudno ocenić.


   Inną znaną marką zegarkową z naniesionymi oznaczeniami FAPLA na którą można się natknąć jest Heuer, a dokładnie chronograf REF. 110.573F z mechanizmem caliber 12.

 

Sign in to follow this  


7 Comments


Recommended Comments

9 godzin temu, Carrot napisał:

Bardzo ciekawy wpis. Czy Enicar ma więcej takich linii wykonanych na specjalne zamówienie?

Tak, są zegarki z naniesioną podobizną Ahmed Sekou Toure (gwinejski polityk, działacz niepodległościowy, prezydent Gwinei), z logo firmy Pan Aplina oraz wykonane dla firmy Nan Fung Textiles LTD.

Share this comment


Link to comment

Świetny tekst, zupełnie nieznany temat.

Jestem ciekawy, czy te Enicary były robione dla "Kozaków Kubańskich" na pamiątkę misji, czy raczej dla miejscowego elementu.

 

"T swiss made T" wskazuje na zegarek z trytem. W dwóch białych jest pewnie we wskazówkach. Czarny był remontowany?

Share this comment


Link to comment
W dniu 12.12.2020 o 08:45, Zeno napisał:

Świetny tekst, zupełnie nieznany temat.

Jestem ciekawy, czy te Enicary były robione dla "Kozaków Kubańskich" na pamiątkę misji, czy raczej dla miejscowego elementu.

 

"T swiss made T" wskazuje na zegarek z trytem. W dwóch białych jest pewnie we wskazówkach. Czarny był remontowany?

 

Żadne ze wskazanych w teście zegarków nie były odmalowywane. Są w oryginalnych stanach zachowania.

Share this comment


Link to comment

Ja nie napisałem nic o odmalowywaniu!

 

Napis "T swiss made T" na cyferblacie oznacza zegarek z trytem. Czarny nie ma nigdzie trytu, albo był remontowany (wymieniane wskazówki), albo co innego...

Share this comment


Link to comment
W dniu 14.12.2020 o 09:47, Zeno napisał:

Ja nie napisałem nic o odmalowywaniu!

 

Napis "T swiss made T" na cyferblacie oznacza zegarek z trytem. Czarny nie ma nigdzie trytu, albo był remontowany (wymieniane wskazówki), albo co innego...

Ok, nie załapałem. Zegarek nie był odnawiany, wskazówki trochę inne niż zazwyczaj i możliwe, że są dobierane. Na forum jest podobny pokazany z innymi wskazówkami, typowo Enicarowymi.

 

Share this comment


Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.