Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

ATO

Nowy Użytkownik
 • Content Count

  31
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

14 Początkujący

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Szczecin
 • Hobby
  stare zegary

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Witam, nie wiem,czy mój zegar jest z początków produkcji zegarów Świt (linkowy dwuwagowy nr 22609), ale tarcza jest oryginalna i nie była poddawana renowacji , a wygląda tak jak na załaczonym zdjęciu. Pozdrawiam, Janusz
 2. Witam, taki zegar pokazywałem w dniu 25.10.2019 r. z prośbą o identyfikację, wówczas Tatyana wskazała, że jest to zegar z początkowego okresu (1883 r.) produkcji Carla Wernera. Pozdrawiam, Janusz
 3. jest jeszcze MBLUE - maciejbluz@dozegara.pl
 4. Witam, rozpocząłem przywracanie do życia mechanizm Willmanna (SN 6430) i nasuneły mi się pytania dotyczące łożyska nastawnego regulatora obrotów. Przy tym numerze seryjnym łożysko to jest "zasłonięte" elementem przypominającym półmostek np. dla kół zmianowych itp. Moje wątpliwości wynikają z tego, że praktycznie nie wiem do czego to służy. Takie "zabezpieczenie" jest na płycie przedniej (pod nim sygnatura) oraz na płycie tylnej. W innych mechanizmach np. do "kareciaków" taki półmostek służy do prawidłowego ustawienia zazębienia koła koronowego z zębnikiem koła wychwytowego balansu. Tutaj nie wiem po co to jest.? Wiem , że nie jest do ustawienia zazębienia, ponieważ jest tu łożysko nastawne, nie ułatwia demontażu bez rozbierania mechanizmu, ponieważ czopy regulatora są dłuższe niż u pozostałych osi, a średnica otworu w płytce zasłaniającej łożysko nastawne, jest taka sama jak średnica czopa osi regulatora. Łożyska osi regulatora posiadają typowe miseczki olejowe jak wszystkie inne łożyska. Naprawdę nie wiem po co te dodatkowe płytki ?. Może to służy do regulacji prętkości obrotów regulatora (ale przecież regulator ma do tego celu sprężynkę oporową na swej osi). Wkręcanie na obu płytach tych śrubek regulacyjnych może zablokować całkowicie pracę regulatora, a może to jest taki dodatkowy sposób regulacji obrotów. Jeśli ktoś wie , to proszę o podpowiedź. Pozdrawiam, Janusz
 5. Jeszcze raz dziękuję . Dodam tylko, że tarcza ma średnicę 20 cm.
 6. Dziękuję za potwierdzenie moich przypuszczeń. Wątpliwości wynikały z tego, że nie mogłem znależć tej sygnatur. Jeszcze jedno pytanie, czy to jest ten "rdzenny" Willmann, czy druga firma zarejestrowana pod nazwą A.W&Co. ?
 7. Wydaje mi się, że zmieni się tylko szerokość płyt tzn. płyta może być szersza w wersji 2.
 8. Ja też proszę 1 szt. Pozdrawiam Janusz
 9. ATO

  Porady potrzebuję :-)

  To nie jest mój zegar. Typowy produkt amerykański z końca XIX w. Mechanizm na płytach ażurowych, wychwyt hakowy, szwarcwaldzki zapadowy system bicia, prawie wszystkie dźwignie z drutu. Bracia Junghans po powrocie z USA rozpoczęli taką produkcję tzw. druciaków. Niewątpliwą zaletą jest skrzynia z orzecha i ozdobna soczewka wahadła.
 10. ATO

  Porady potrzebuję :-)

  Tarcza jest metalowa malowana i nie jest uszkodzona. Mechanizm był naprawiany - wstawiałem nowe łożysko. Ktoś naprawiał metodą "koralikowania" co dało taki skutek, że po pewnym czasie luz był tak duży, że zegar zatrzymywał się.
 11. ATO

  Porady potrzebuję :-)

  To nie jest budzik, tylko zegar kominkowy z dodatkową funkcją budzenia. Zegar jest bez tarczy, ponieważ jest w fazie sprawdzania po naprawie.
 12. ATO

  Porady potrzebuję :-)

  Ta przystawka to mechanizm budzika, posiada sprężynę, zastawkę maltańską, młotek i dźwignię włączającą całość. Dźwignia połączona jest z zapadką drutem, który blokuje kotwicę budzika, gdy jest ustawiona godzina budzenia, a zwalnia gdy zapadka wpadnie w wycięcie na kole połączonym z tarczką budzenia. Zastawka maltańska ogranicza naciąg sprężyny i kończy budzenie, gdy właśćiciel zegara nie wyłaczy budzenia, poprzez przekręcenie tarczki budzenia. Jest to trochę skomplikowane, gdy patrzy się tylko na zdjęcia, w realu można to "rozgryźć" i właściwie ustawić . Zegar jest w 100 % amerykański i całkowicie sprawny. Oprócz budzika ma oczywiście bicie całych i połówek godzin.
 13. ATO

  Porady potrzebuję :-)

  Witam, w "amerykańcach" np. N.E.Welch wygląda to tak jak na fotografiach. Mam nadzieję, że wszystko dokładnie widać.
 14. ATO

  Poszukuję

  Witam, czy ktoś z Kolegów podjąłby się naprawy przystawki balansowej z wychwytem cylindrowym do francuskiego kareciaka , a może ma ktoś na sprzedaż taką przystawkę ? Pozdrawiam, W przystawce ułamany jest czop od strony włosa. ATO
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.