Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
News will be here

PRGreg

Użytkownik
 • Content Count

  687
 • Joined

 • Last visited

Other groups

Miłośnicy zegarów

Community Reputation

3 Początkujący

About PRGreg

 • Birthday 08/17/1972

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Hobby
  Zegary i ich renowacja ze szczgólnym naciskiem na linkowce 1850-1895. Historia polski

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Zegar wypłynął na zatoce. Jest już u mnie. Ktoś się brzydko bawił ze skrzynią i nakleił fornir mahoniowy (te paski) na stary oryginalny orzechowy. to samo z plecami i na dodatek podkleił tym fornirem tył pleców. Ech szkoda gadać. Jak to teraz odkleić?
 2. Mogę prosić o więcej zdjęć tej skrzyni. Mam identyczną i trochę pracy przy niej
 3. Dodam tylko że część producentów stosowała koła wychwytowe o 40 zębach co przy przełożeniach i długości wahadła j.w. dawało pełny obrót sekundnika w 60 sek....bo 0,74-0,75sek/wahnięcie x 80 wahnięć (przy 40 zębach koła wychwytowego) = ~60sek. stąd podział sekundnika na 80 a nie 60 części. Takie rozwiązania stosował Becker w lepszych mechanizmach ale też czasami inni producenci. Z reguły jakość takich mechanizmów była lepsza.
 4. PRGreg

  Precyzyjny regulator

  Janek. Po co sobie utrudniać życie. Mam temat regulatora rozeznany. W UK możesz kupić zestaw kół do "English Regulator by John Wilding" Do zrobienia jest reszta mechanizmu z wychwytem. Pisałem o tym na początku tego wątku, który sam zresztą zakładałem 😉 http://www.clockmaking-brass.co.uk/english_regulator_update_to_mont.htm
 5. Panie Grzegorzy wysłałem na maila zapytanie, proszę rzucić okiem 

 6. Poniżej pierwsza przymiarka razem z drzwiczkami już po obróbce i dostosowaniu do szerokości tarczy. Okazało sie, że skrzynia wg stolarza jest z litego teaku nie mahoniu. W sumie nic dziwnego wtedy Anglia miała jeszcze kolonie ;-). Pozostało tylko wykończenie drzwiczek.
 7. Piotr. Moja centralna LFS jest przecież linkowa. Wiem, że produkowali ją w wersji stojącej i wiszącej.
 8. Jeszcze Lorents Furtwangler Sohne z Furtwangen (LFS). Założona w 1836 roku, działał do 1929.
 9. O drugim też nie zapomniałem. Pan Franciszek Wiegand go uruchomił. Moje 4 letnie oczekiwania zostały nagrodzone. Kotwica ma możliwość regulacji kąta rozwarcia. Zastanawiam się czy nie dorobić poziomej cienkiej i wąskiej blaszki która blokowałaby ustawienie kąta. Metodą prób i błędów ustaliłem obciążenie pod którym mechanizm pracuje stabilnie. To ponad 4 kg. Wychodzi mi waga 18cm o średnicy 6cm. Ciężko trafić takie rury z mosiądzu. A jak już są to trzeba kupić 1mb. Opad wagi wskazuje na miesięczną rezerwę chodu. Do dorobienia pozostaje tarcza (pierścienie są na ALL) A propos czy macie może jakieś sprawdzone kontakty do rzemieślników którzy wykonają tarczę ze srebrzonego mosiądzu? Średnica około 26cm. Zabawa będzie też z wskazówkami. Muszę rozwiązać sposób ich mocowania. Wszystkie centralne sekundy które widziałem miały blokowane wskazówki płaskimi nakrętkami. Tutaj jest to niemożliwe. Tuleje godzinowa i minutowa są gładkie. Dodatkowo żadne z kół w przekładni wskazań nie jest osadzone na docisk czyli z możliwością obrotu. Tutaj wszystkie są osadzone na sztywno. Zrobię zdjęcie to wszystko się wyjaśni. W każdym razie jestem coraz bliżej...
 10. Projekt centralna sekunda dobiega powoli końca. Mechanizm "a'la Świebodzice" ma już swój domek: Skrzynię udało mi sie upolować w Anglii. W średku był Gents of Leicester. Skrzynia z podobnego okresu co mechanizm - lata 20 XXw. Mechanizm wyczyszczony i wyregulowany. Codzi bardzo ładnie. Tylko to mocowanie mechanizmu do skrzyni. Jest oryginalne więc nic nie mogę zrobić ale wygląda bardzo tandetnie.
 11. To bardzo typowy wzór skrzyni. Stosowany przez wielu producentów zegarów w latach 80-90 XIX ale też i w późniejszym okresie. Często stosowany w zegerach z Freiburga (GB.Endler, Germania itp)
 12. Janek koledze się tematy pomyliły.
 13. Frezowanie jest mocne to prawda ale stolarz miał z czego frezować. Rama drzwiczek jest wykonana z masywu bez żadnego forniru o grubości około 2cm. Mnie zastanawia wybarwienie na czarno. Ale skoro zdecydowano się na taki frez to nie bez powodu Pisząc powyżej o oryginalności skrzyni mam na myśli jej obecny stan zachowania. Nie widzę żadnych przeróbek a jedynie ślady po otworach na ramce drzwiczek. Jak już pisalem mogły tam być jakieś zdobienia. Moim zdaniem skrzynia wygladała by dużo lepiej gdyby zachowano frez w kolorze drewna. Macie jakiś pomysł na wyprostowanie tych widełek?
 14. Zgadzam się z tym co napisałeś. Po prostu szukam uzasadnienia dla oryginalności tego zegara. Kilka setek pewnie nie stanowiłoby problemu ale tu jest ponad tysiąc i dlatego mnie to gryzie. Z drugiej strony zakładając, że skrzynka była tylko z wieszakiem i wahadłem to raczej trudno sobie wyobrazić aby ktoś szukał i ostatecznie znalazł taki mechanizm i na dodatek miniaturkę. W końcu to nie jest biedermaier żeby warto było zadawać sobie tyle trudu ze względu na potencjalną dużą wartość zegara. Poza tym zbyt małe prawdopodobieństwo sukcesu poszukiwań jak sądzę . A koronę Ci oczywiście sfotografuję tylko na papierze milimetrowym to łatwiej sobie wszystko wyskalujesz. Aha drewno to na 90% jasny orzech
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.