Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

PRGreg

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    686
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez PRGreg

  1. Zegar wypłynął na zatoce. Jest już u mnie. Ktoś się brzydko bawił ze skrzynią i nakleił fornir mahoniowy (te paski) na stary oryginalny orzechowy. to samo z plecami i na dodatek podkleił tym fornirem tył pleców. Ech szkoda gadać. Jak to teraz odkleić?
  2. Mogę prosić o więcej zdjęć tej skrzyni. Mam identyczną i trochę pracy przy niej
  3. PRGreg

    Ile sekund ma minuta?

    Dodam tylko że część producentów stosowała koła wychwytowe o 40 zębach co przy przełożeniach i długości wahadła j.w. dawało pełny obrót sekundnika w 60 sek....bo 0,74-0,75sek/wahnięcie x 80 wahnięć (przy 40 zębach koła wychwytowego) = ~60sek. stąd podział sekundnika na 80 a nie 60 części. Takie rozwiązania stosował Becker w lepszych mechanizmach ale też czasami inni producenci. Z reguły jakość takich mechanizmów była lepsza.
  4. PRGreg

    Precyzyjny regulator

    Janek. Po co sobie utrudniać życie. Mam temat regulatora rozeznany. W UK możesz kupić zestaw kół do "English Regulator by John Wilding" Do zrobienia jest reszta mechanizmu z wychwytem. Pisałem o tym na początku tego wątku, który sam zresztą zakładałem 😉 http://www.clockmaking-brass.co.uk/english_regulator_update_to_mont.htm
  5. mam takie dwa w tym jeden niekompletny. Gdybyś nie miał co z nim zrobić daj znać. Akurat jedna część by mi się przydała ;-) Można się też pobawić i zrobić z tego zegar w całości mechaniczny ;-) z wahadłem pół sekundowym.
  6. PRGreg

    Projekt centralna sekunda

    Poniżej pierwsza przymiarka razem z drzwiczkami już po obróbce i dostosowaniu do szerokości tarczy. Okazało sie, że skrzynia wg stolarza jest z litego teaku nie mahoniu. W sumie nic dziwnego wtedy Anglia miała jeszcze kolonie ;-). Pozostało tylko wykończenie drzwiczek.
  7. Piotr. Moja centralna LFS jest przecież linkowa. Wiem, że produkowali ją w wersji stojącej i wiszącej.
  8. Jeszcze Lorents Furtwangler Sohne z Furtwangen (LFS). Założona w 1836 roku, działał do 1929.
  9. PRGreg

    Projekt centralna sekunda

    O drugim też nie zapomniałem. Pan Franciszek Wiegand go uruchomił. Moje 4 letnie oczekiwania zostały nagrodzone. Kotwica ma możliwość regulacji kąta rozwarcia. Zastanawiam się czy nie dorobić poziomej cienkiej i wąskiej blaszki która blokowałaby ustawienie kąta. Metodą prób i błędów ustaliłem obciążenie pod którym mechanizm pracuje stabilnie. To ponad 4 kg. Wychodzi mi waga 18cm o średnicy 6cm. Ciężko trafić takie rury z mosiądzu. A jak już są to trzeba kupić 1mb. Opad wagi wskazuje na miesięczną rezerwę chodu. Do dorobienia pozostaje tarcza (pierścienie są na ALL) A propos czy macie może jakieś sprawdzone kontakty do rzemieślników którzy wykonają tarczę ze srebrzonego mosiądzu? Średnica około 26cm. Zabawa będzie też z wskazówkami. Muszę rozwiązać sposób ich mocowania. Wszystkie centralne sekundy które widziałem miały blokowane wskazówki płaskimi nakrętkami. Tutaj jest to niemożliwe. Tuleje godzinowa i minutowa są gładkie. Dodatkowo żadne z kół w przekładni wskazań nie jest osadzone na docisk czyli z możliwością obrotu. Tutaj wszystkie są osadzone na sztywno. Zrobię zdjęcie to wszystko się wyjaśni. W każdym razie jestem coraz bliżej...
  10. PRGreg

    Projekt centralna sekunda

    Projekt centralna sekunda dobiega powoli końca. Mechanizm "a'la Świebodzice" ma już swój domek: Skrzynię udało mi sie upolować w Anglii. W średku był Gents of Leicester. Skrzynia z podobnego okresu co mechanizm - lata 20 XXw. Mechanizm wyczyszczony i wyregulowany. Codzi bardzo ładnie. Tylko to mocowanie mechanizmu do skrzyni. Jest oryginalne więc nic nie mogę zrobić ale wygląda bardzo tandetnie.
  11. PRGreg

    Podziwiajmy zegary Lenzkirch

    To bardzo typowy wzór skrzyni. Stosowany przez wielu producentów zegarów w latach 80-90 XIX ale też i w późniejszym okresie. Często stosowany w zegerach z Freiburga (GB.Endler, Germania itp)
  12. Janek koledze się tematy pomyliły.
  13. PRGreg

    Vienna regulators "REMEMBER"

    Frezowanie jest mocne to prawda ale stolarz miał z czego frezować. Rama drzwiczek jest wykonana z masywu bez żadnego forniru o grubości około 2cm. Mnie zastanawia wybarwienie na czarno. Ale skoro zdecydowano się na taki frez to nie bez powodu Pisząc powyżej o oryginalności skrzyni mam na myśli jej obecny stan zachowania. Nie widzę żadnych przeróbek a jedynie ślady po otworach na ramce drzwiczek. Jak już pisalem mogły tam być jakieś zdobienia. Moim zdaniem skrzynia wygladała by dużo lepiej gdyby zachowano frez w kolorze drewna. Macie jakiś pomysł na wyprostowanie tych widełek?
  14. PRGreg

    Vienna regulators "REMEMBER"

    Zgadzam się z tym co napisałeś. Po prostu szukam uzasadnienia dla oryginalności tego zegara. Kilka setek pewnie nie stanowiłoby problemu ale tu jest ponad tysiąc i dlatego mnie to gryzie. Z drugiej strony zakładając, że skrzynka była tylko z wieszakiem i wahadłem to raczej trudno sobie wyobrazić aby ktoś szukał i ostatecznie znalazł taki mechanizm i na dodatek miniaturkę. W końcu to nie jest biedermaier żeby warto było zadawać sobie tyle trudu ze względu na potencjalną dużą wartość zegara. Poza tym zbyt małe prawdopodobieństwo sukcesu poszukiwań jak sądzę . A koronę Ci oczywiście sfotografuję tylko na papierze milimetrowym to łatwiej sobie wszystko wyskalujesz. Aha drewno to na 90% jasny orzech
  15. PRGreg

    Vienna regulators "REMEMBER"

    Skrzynka jest oryginalna. Na ramce drzwiczek widać ślady po otworach. Może były tam jakieś aplikacje z drewna? Trudno teraz to jednoznacznie stwierdzić. Jeszcze nie wiem czy to wykończenie frezowania na czarno jest oryginalne czy wtórne. Mnie trochę to nie pasuje stylistycznie bo cała skrzynia jest w kolorze naturalnego orzecha i brak jest czarnych zdobień. Ale pakowanie dokładnie jak napisałeś. Paczka jakbym kupił co najmniej czołg T34 wszystko super zabezpieczone od uderzeń z zewnątrz. A waga pierdyknięta w środku luzem. Ręce opadają
  16. PRGreg

    Vienna regulators "REMEMBER"

    Rozpakowałem mój nowy nabytek i niestety......wtopa....jak to się mówi. Zasugerowałem się zdjęciami z aukcji na których wszystko wyglądało OK Zainteresowała mnie ciekawa forma skrzynki. Obawiałem się czy korona jest oryginalna i o dziwo jest. Jeśli ją ktoś podrobił to ładnych parę lat temu i bardzo fachowo bo nie zachował pełnej symetrii rzeźbień co wtedy się dość często zdarzało. Mechanizm to miniaturka, tarcza ma około 12cm (jeszcze nie mierzyłem). Niestety sprzedający umieścił wagę obok mechanizmu i w czasie transportu uderzyła ona w widelec i wygięła go dość poważnie. Jaką metodą to prostować żeby nie złamać. Na ciepło? Mechanizm jest bez koła przeciwzapadkowego i o ile się nie mylę to ma wszystkie cechy wczesnego Rescha (Mariusz dzięki za upewnienie mnie że miałem rację) A skąd wtopa? Wahadło i ramka mają identyczne numery ale inne niż mechanizm. Co ciekawe różnica nie jest duża. Na moje oko ramka i wahadło są od tej skrzynki ponieważ nie widać śladów po innych mocowaniach. Sprzedający musiał zadać sobie dużo trudu żeby znaleźć mechanizm Rescha o podobnym niskim numerze. To mnie trochę zastanawia. Nie sądzę żeby aż tak się pomylili w zakładzie produkcyjnym Mam mieszane uczucia (głównie przez tą niezgodność numerów). Ale jakby nie patrzeć wszystko jest "Reschowe"
  17. PRGreg

    Precyzyjny regulator

    Piotr! Święte słowa! Ale nie przypuszczałem że to już 3 lata Projekt jest w fazie organizacyjno przedwstępnej. -Projekt mam -Gotowe koła zębate i zębniki namierzone i wiem gdzie je kupić bo wykonać sam nie umiem i nie mam na czym -Wahadło przemyślane- pręt z poliwęglanu prawdopodobnie lub klasyka czyli inwar -Sprzęt niezbędny skompletowany w 80% - tokarki, mała frezareczko-wiertarka z suportem krzyżowym, wiertła frezy i takie tam inne duperele. Mniej więcej wszystko sobie przemyślałem a książkę z projektem przeczytałem kilka razy. Oczywiście brak mi praktyki i wiedzy ale na pewno spróbuję. Teraz pochłonęły mnie inne zegary z sekundowym wahadłem. Właśnie pracuję nad uruchomieniem dwóch mechanizmów z centralną sekundą. Jeden z nich jest obecnie w rękach znanego nam Pana Franciszka (mam nadzieję że się nie obrazi że o nim wspominam). Trzeba dorobić kotwicę wychwytu nożycowego. Jeśli jemu się nie uda to chyba nikomu w tym kraju i mechanizm wyląduje na półce. Oba nie mają w każdym razie wahadła i właśnie staram się to zmienić. To dobra szkoła przed budową takiego regulatora. Jednemu z nich brakuje tarczy, wskazówek i wogóle wszystkiego. Jest się na czym uczyć w każdym razie...
  18. PRGreg

    Galeria Gustava Beckera

    Mam pewien pomysł tylko muszę znaleźć zdjęcie....daj mi chwilę
  19. PRGreg

    Podziwiajmy zegary Lenzkirch

    Wczoraj skończyła się aukcja bardzo eleganckiego Lenzkircha w skrzyni nr 318 (wg Blackwella) na pierwszej sygnaturze stosowanej bardzo krótko jak wiemy http://www.ebay.pl/itm/131790503214?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT Widziałem taką skrzynię tylko raz kilka miesięcy temu ale zegar była składakiem. Ten jest oryginalny. Brakuje mu sterczynki na górze, dwóch na dole i podstawy brody. Wskazówka minutowa z późniejszego wzoru stosowanego przez Lenzkircha. Co ciekawe zachowały się nakładane i mocowane na kołkach zdobienia na górze skrzyni. Walczyłem ostro ale jednak nie przewidziałem, że zainteresowanie będzie tak duże. Szkoda! Moim zdaniem ten wzór skrzyni to jeden z najbardziej udanych projektów Lenzkircha.
  20. PRGreg

    Projekt centralna sekunda

    Aaaa faktycznie. Zapomniałem o nim a mam go w archiwum! Pomyślę Dzięki.
  21. PRGreg

    Projekt centralna sekunda

    No dobra. to którą wybrać???? http://www.snclocks.com/Clocks/Sold-Clocks/Precision-Regulators Moje typy to: http://www.snclocks.com/Clocks/Sold-Clocks/Precision-Regulators/VR-427-Precision-Regulator/ http://www.snclocks.com/Clocks/Sold-Clocks/Precision-Regulators/VR-515-Precision-Regulator-by/ Ze wskazaniem na ten drugi....
  22. PRGreg

    Podziwiajmy zegary Lenzkirch

    Wydaje mi się, że jednak 54K za tego stojącego Lenzkircha to trochę za dużo. Jest piękny to prawda ale cena za wysoka moim zdaniem Jak zresztą zawsze w przypadku tego sprzedawcy. Poniżej coś równie pięknego (jesli nie bardziej) ale w cenie bliższej widełkom Franciszka czyli około 7000 EUR. http://www.ebay.co.uk/itm/LENZKIRCH-VIENNA-REGULATOR-WALL-CLOCK-Giant-size-sweep-seconds-/262217857459?hash=item3d0d66f9b3:g:A4wAAOSwDNdVv6Bc Tak na prawdę to trudno oszacować realna wartość takich Lenzkirchów bo przecież centralne sekundy można kupić już za 1000 EUR a te zaczniejsze od 2000 EUR.
  23. PRGreg

    Projekt centralna sekunda

    Miałem prosić o pomysły na skrzynię ale chyba czytasz w moich myślach. Bardzo dziękuję Poczytałem posty z Twojego linka i okazało się, że to jednak składak. Mechanizm tego samego producenta ale składak. Dlaczego sądzę że to Świebodzice? -kształt kotwicy bardzo przypominajacy te Endlerowskie -wieszak i szuflada z kiczowatymi mimo wszystko ornamentami -gięty mostek -mimo wszystko średnia jakość - cieniutkie płyty, filarki, zawieszka wahadła. Oczywiście te cechy nie przesądzają ale dają do myślenia.
  24. PRGreg

    Projekt centralna sekunda

    Reaktywacja tematu po prawie 3 latach! Dyskusja była ciekawa I bardzo pouczająca. Jak zawsze! Problem się częściowo rozwiązał ponieważ upolowałem w końcu kompletny mechanizm. Bez szału ale na początek zupełnie wystarczy. Mam nieodparte wrażenie, że mechanizm ma on coś wspólnego ze Świebodzicami: Średnica tarczy razem z bezelkiem 22cm
  25. Nie wiem co gość pali albo pije ale powinien zmienić dostawcę.....
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.