Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Yahagi

Użytkownik
 • Content Count

  1,419
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1,105 Guru zegarmistrzostwa

About Yahagi

Kontakt

 • Strona WWW
  http://vza3af.webwavecms.com/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Łeba
 • Hobby
  Biblia, pszczoły, zegary wiszące, fotowoltaika, patefony, radia lampowe... pewnie jeszcze trochę.

Recent Profile Visitors

2,524 profile views
 1. Yahagi

  A taki z orczykiem ?

  Hmmm... przeleciałem archiwum. Chyba w kierunku 'podciętych' bym patrzył. Wieszak / wskazówki ... ogólna konstrukcja mechanizmu... chyba nawet górne okucie wahadła - to by przeszło. Numerator - też zbliżony (boję się stwierdzić, że tożsamy :)) To się w podciętych nieźle miesza... ... tyle, że ten nie jest podcięty
 2. Yahagi

  A taki z orczykiem ?

  Ja popatrzyłem u siebie. Endlera wykluczam. Uważam, że na początku miał koła 5cio ramienne + frezowane płyty. Chociaż kotwica by pasowała. Ale wieszak i górne okucie wahadła - już nie. Germania - wskazówki by pasowały. Ale Germania miała charakterystyczny, duży odstęp słupków między płytami od górnej krawędzi. Dodatkowo nigdy nie widziałem takiej kotwicy w Germanii. Wieszak by przeszedł. S&J - uważam, że na tym etapie tylko skrzynie... przez +20 lat Willmann - najstarszy mam w archiwum x58. Chodzik. Ramię wychwytu może i by przeszło... ale bardzo na siłę. Natomiast Willmann ma słupki ograniczające ruch ramienia, a nie mostek. Nigdy chyba mostka na Willmannie nie widziałem. No i ten x58 ma już 'swoje wskazówki' Sabath - trudno się wypowiedzieć. W mojej opinii montował cudzesy do własnych skrzyń. Afera z 1876 tego chyba właśnie dotyczy... Wilhelm promuje tam bardziej 'swoje skrzynie' niż 'swoje zegary'. Przy bankructwie ma rozliczenia z zegarmistrzem z Tribergu... Być może to ktoś, kto dla niego pracował, a może to źródło tych mechanizmów. Tak czy inaczej - w kierunku Sabatha - nie bardzo czuję podstawę patrzeć. Ktoś musiałby mimo wszystko ten mech skonstruować, a to raczej nie było on. Zgadzam się z Leskosem, że konstrukcja - od-Beckerowska. Wieszak też. We Freiburgu mamy jeszcze Silesię... Minerva - uważam - nie kwalifikuje się. W pobliżu jest Otto Lorenz oraz RegulatorUhrenFabrik z "Neumarkt i. Schl panów Simon Bencke o których totalnie nic więcej nie wiem. Ruszyli ? nie ruszyli ? Tu numer mech bardzo niski. Może się w którąś z tych historii wstrzelić. Nie do udowodnienia na ten moment wg. mnie. Font numeru - nie pasuje mi totalnie do niczego. No i skrzynia - uważam podobnie jak Leskos - też młodsza od mechanizmu. W archiwach mam folder Freiburg/NN ... i tam kilka taki niestworzonych przypadków. Ten nie pasuje mi do żadnego z nich. Może ktoś inny coś wypatrzy. To, co zwróciło moją uwagę to tarcza 'od wewnątrz'... zazwyczaj we Freiburgach te 'śmieci' są zielonkawe...
 3. Yahagi

  A taki z orczykiem ?

  Myślę, że nie... ale na pewno to nie wiem. Najstarszy Braunau jak mam w archiwach ma nr 872. Wszystko jest inne...
 4. Yahagi

  A taki z orczykiem ?

  A to dzisiejsza ciekawostka... Nie mam pojęcia 'kto to'. Skrzynia chyba troszq wtórna... Może ktoś-coś wypatrzy (?)
 5. Yahagi

  A taki z orczykiem ?

  Takie coś ... za dużo nie widać... ale poszukałem na mikrolisq ... wyszło mi, że to... Carl Hermsen Literki to C.H.E. Nie znałem tej sygnatury...
 6. Taka Fortuna. Zegar chyba z najlepszych czasów tego producenta. Bardzo fajna skrzynia wg mnie... wcale nie ustępująca innym producentom. Przyjmując na ten moment, że to rzeczywiście jest Fortuna Freiburg, to wg mojej wstępnej tabelki byłby to 1883 rok (+/- 1) Ciekawostką jest też sygnatura R&K. To najstarsza Fortuna wykonana dla tego pośrednika jaką do tej pory udało mi się zarchiwizować. I jeszcze jeden szczegół... przy następnym zegarze jaki mam zarchiwizowany (19 1xx)- zmienia się już stopka wychwytu. A chwilę później (19 2xx) również wieszak:
 7. Yahagi

  A taki z orczykiem ?

  W nawiązaniu do: To Wilhelm Horn (Telegraphenbauanstalt & Pendeluhrfabrik). Trochę potrzebowałem czasu, żeby ustalić co to zacz... najwyższy numer mechanizmu jaki widziałem.
 8. Taki Walcher.... skrzynia niestety nieoryginalna. Kotwica - 'walcherowska' Powtarzają się wskazówki zgodne z Lenzem. Przynajmniej w 2 wypadkach skrzynie były takie same, w tym sławny wzór nr 90. Trochę wcześnie na wnioski, ale być może Walcher z Lenzem nie traktowali się wzajemnie jako groźnych konkurentów.
 9. Tam VFU wplecione jest... więc w ciemno można typować, że po 1899.
 10. Zgadza się... ale wg mnie to składak Elementy przynajmniej 3 firm
 11. Takie JA się pojawiło na ogłoszeniach. Okrutnie szczątkowe informacje wynikają z kolejnych, odkrywanych mechanizmów tak sygnowanych. Tu chyba będzie składak. Wieszak Concordia, wahadło Germania... mechanizm nadal ze stajni Kienzle wyszedł. Wskazówki też Kienzle / M&S / FMS. A więc ten zestaw raczej nie będzie oryginalny. Zegar jest, ale szczególnych nowych informacji nie wnosi. Wg mnie ten JA to jakiś pośrednik, który z producentami z Freiburga miał jedynie tyle wspólnego, że się na Freiburg powoływał. I tu pewien drobiazg... Nie ma wcale pewności, że to o 'ten' Freiburg chodzi. W sygnaturze Germanii jest Freiburg Schlesien. W JA info o śląskim Freiburgu nie jest zamieszczone. Więc być może nie tu szukamy producenta czy pośrednika.
 12. Yahagi

  A taki z orczykiem ?

  'Takie coś' z: jest właśnie w drodze do PL. Może nowy właściciel nim się na grupie pochwali... ??
 13. Yahagi

  H.Endler & Co.

  Ten (93) zjechał właśnie do 420 EUR. Ale coś innego chciałem pokazać tym razem... Taki EC się pojawił: Pierwsza cyferka niewidoczna, ale archiwa pokazują, że tam musi być '6'. Przy tej okazji znajomy, który też ma EC zapytał, czy ten sekundnik z pełną przeciwwagą jest oryginalny: No i sprowokował mnie do pogrzebania w archiwach, tym bardziej że sam powolutku odbudowuje mojego Endlera 1315. Więc wychodzi, że ta pełna przeciwwaga pojawia się od numerów 1 1xx (wcześniejsze mam bardzo szczątkowe i niekompletne, a na tym 93 jak widać sekundnik jest 'zastępczy') aż po 12 xxx. Dopiero potem pojawia się półksiężyc. Tak sobie pomyślałem, że się podzielę tym spostrzeżeniem
 14. Yahagi

  A taki z orczykiem ?

  eee... no... nie moje Ale poza numerem (tarczą i wskazówkami) - to szczególnie chyba nie ma czego zazdrościć... To krzyżówka.. Chociaż swoją drogą - skrzynia interesująca Był wystawiony za 1050 EUR ... i już go nie ma.
 15. Yahagi

  A taki z orczykiem ?

  Takie coś... prawda że fajne ??
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.