Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Yahagi

Użytkownik
 • Content Count

  714
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

376 Entuzjasta zegarmistrzostwa

Kontakt

 • Strona WWW
  http://vza3af.webwavecms.com/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Łeba
 • Hobby
  Biblia, pszczoły, zegary wiszące, fotowoltaika, patefony, radia lampowe... pewnie jeszcze trochę.

Recent Profile Visitors

1,194 profile views
 1. Nie mam zdjęć tak wczesnych Endlerów... więc może być to prawda. Mam jeden mech 405 albo 405x ... który wygląda jak w załączniku. Tak , czy inaczej odkładam na razie 1185 do Freiburg/NN ... może coś się kiedyś więcej okaże...
 2. Mogłoby tak być... też o tym pomyślałem, ale chyba tak nie przejdzie. Temu pod tarczę niestety nie zajrzę... i właściciela też raczej nie będę namawiał .... ale : Endler - wydaje się - na początku miał wszystkie koła 5cioramienne. A ten wewnątrz ma 4ro. 1185 i EC 5396
 3. Jako wieszak - Endler by przeszedł. Ale jako krój czcionki - już nie. No i wszystkie Endlery - chodziki mają na plecach skręcane płyty (EC- też). Dopiero w rejonie 33 xxx trafiają się chodziki miniaturki, które mają frez na plecach. Bardzo blisko Endlera, bardzo blisko GB... różnice minimalne, ale jednak.
 4. Mam zagwozdkę.... pytanie: KTO TO ? Ja przynajmniej wymiękłem. Czy ja czegoś nie widzę ? Czy to raczej ktoś nieznany ? Mnie nie pasuje do niczego. Nr 1185. Poproszę o spostrzeżenia. (Zdjęcia z FB za zgodą właściciela)
 5. Ale on nie poszedł za 250 EUR...:) To ja się poddałem na tym poziomie ... Dopytywaliśmy sprzedającego ile trzeba byłoby dać, żeby go wziąć i ponoć były oferty 600EUR ... a sprzedający go nie puścił. Zegar wisiał kilka miesięcy. Kumite: daj znać na prv co Cię interesuje - często przeglądam różne eBaje.. jak coś wypatrzę to wrzucę Ci info.
 6. Jeszcze odrobina RSMowych gdybań i spostrzeżeń... Popatrzyłem jeszcze trochę na 1-30 w wersji chodzikowej. To, co widać jest zasadniczo zbieżne z teoretycznymi etapami rozwoju które odrobinkę wcześniej sobie pozwoliłem popisać. To, co tu się rzuca w oczy to: 1. Płyty 1-30 były w 2 wielkościach. Poniżej to ładnie widać: Tych prostokątnych - jest zdecydowanie więcej (w zbiorach moich i otrzymanych od Tatyany razem wziętych)... jakieś 35 do 4 Można zaryzykować twierdzenie, że widocznie były produkowane dłużej. Najprawdopodobniej najstarsze z pośród prostokątnych są te, które pojawiały się na sankach, na lewym wieszaku: ... ale na tym prawym też się pojawiały. Pokazany mech z nr 30 jest akurat z tego 2giego. Trapezowate pojawiały się w zasadzie na wieszakach odlewanych, RSMowych, miewają też (nie wszystkie) RSMowe wskazówki ... i mają kanciatą kotwicę. Więc ustawiłbym je troszkę później. Niestety w zasadzie nie ma czytelnych zdjęć mechanizmów pod tarczą. Więc nie poradziłem sobie z odszukiwaniem literek. Na pokazanym trapezowym 5 - nic ciekawego pod tarczą nie ma... (poprzedni post).
 7. Yahagi

  A taki z orczykiem ?

  Inna ciekawostka... Mechanizm wygląda jak GB. Nawet nieco widoczny jest numer w miejscu bardziej typowym dla Beckera. Ale najbardziej widoczny jest 9706. Po tej stronie od razu kojarzy się z Furderer_Jagler & Cie Ale czy to on ? Wskazówka godzinowa z tą kotwicą na przeciwwadze - taka nietypowa trochę...
 8. O ła... bardzo fajny przypadek ... Jest coś wiecej ? czy tylko te 2 photo ?
 9. Może tak .. tu pod tarczą - to sporo się po-działo względem innego mechanizmu CC. Nie mam pojęcia co tam było, ale przestawiona jest nawet sprężynka od blokady zapadki gwiazdy. Widać że miejsce było przygotowane / nawiercone / nagwintowane pod nią. Ciekawe co tam było. Dla porównania CC 932. Jeszcze takie spostrzeżenie... wieszak w 339 jest inny niż 932 i niektórych późniejszych.
 10. Kolega Concordię 339 właśnie odebrał... no i są nowe zdjęcia. Zwłaszcza dodatkowe koło pod tarczą wydaje się być bardzo interesujące. Po mojemu (nigdy nie widziałem takiego rozwiązania) jego zadanie to napędzanie jakiegoś mechanizmu / tarczy która pokazywała upływ czasu w większych jednostka... tygodniach / miesiącach (?). Poproszę o opinię... może ktoś się spotkał już z czymś takim. Dla mnie zupełnie zaskakujące odkrycie... ... tu widać szczegóły jak to jest napędzane.
 11. Yahagi

  URANIA

  No taki ciekawy przypadek z dziś... niestety nie zdążyłem 'złapać' ogłoszenia (dlatego zdjęcia tylko z tel Kolegi.... ) i nie wiem jaki numer mech tu jest, a zegar podobno już do Kielc pojechał... może gdzieś wypłynie, to wiedza się uzupełni. E.Sch 1154 ... pierwszy raz widzę. Co to może być ? Gdyby było wiadomo jaki numer mech - można byłoby to wykluczyć.
 12. Yahagi

  A taki z orczykiem ?

  Taki zegar... nic nadzwyczajnego niby, ale sygnatura - ciekawa. Ja widzę pierwszy raz: Albert Broemel Großhandel; Nordhausen, Deutschland
 13. Taka Concordia (52524 - zdjecia z numerem mech nie zgrałem :(( ): niby nic nadzwyczaj interesującego, ale w tej skrzyni to RUDE bywały... a nie Freiburgi...
 14. Kierunek równie ciekawy co zaskakujący.... Bo jeśli to nie tylko podobieństwo, ale gdyby to było pokrewieństwo - to trzeba byłoby z tymi mechanizmami, które JASI zarejestrował - coś zrobić.... gdzieś próbować je umieścić. Albo gdzieś równolegle do produkcji (początków ?) RSM, albo ... Wydaje się, że Brocot, to technologia popularna przed Grahamem. Tak np. historia Lenza (na ile jest mi znana) to prezentuje. Więc jeśli wstawić 'przed' mechanizmy 1-30, to jest problem, bo kalendarza brakuje. Skrzynia podpisana 1883 to sam początek działalności Reincholda, który kupił biznes rok wcześniej. Więc jeśli przed, to....hmmm. No i tu dywagacje trzeba chyba zawiesić na kołku, do czasu gdy coś się okaże... bo może pojawią się przypadki które skierują wnioski na całkiem inne tory (?). Więc zgodnie z zasadą by odkrywać historię a nie tworzyć jej - nie puszczam dalej swojej fantazji :)) W temacie 4 chodzików pokazanych przez LUKSa. Tak na szybko: 1. RSM 2. RSM 3. RSM 4. FMS (duży numer). Ale ciekawą rzecz zauważyłem, na którą nie zwróciłem wcześniej uwagi. Płyta 1 i 2 różni się kształtem od płyt nr 3. Ta ostatnia jest większa. Widać to zarówno po marginesie na mostku jak i wystającym (bądź niewystającym) z pod płyty kole po lewej stronie. Popatrzyłem na zdjęcia mech 19 od JASI - ma tą większą płytę. I ma literkę M pod tarczą. W 'połączonych zbiorach' 1-30 moich i Tatyany, jest około 30 różnych mechanizmów, ale jakoś tak się składa, że wszystkie one mają tarcze... w zasadzie nie ma zdjęć przedniej płyty. Dlatego nie znalazłem tej literki na żadnym chodziku, ten od JASI jest pierwszy. Podejrzewam, że gdybyśmy zdjęli tarczę z chodzika nr 3 od LUKSa - też jakaś literka by tam była. Poniżej chyba jedyne czytelne zdjęcie przodu chodzika 1-30 z tą szczuplejszą płytą. No i zagadka z rodzaju: znajdź różnicę. Ja uważam, że są przynajmniej 3 Po lewej taki jak był stosowany w chodzikach 1-30, a po prawej FMSowy. Zostawiam temat na chwilę... niech okrzepnie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.