Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Krzyzol

Citizen Diver's Automatic - recenzja

Recommended Posts

Ogólnie

 

Seria Promaster obejmuje zegarki o charakterze sportowym, przeznaczone dla osób związanych z wodą (żeglarstwo i nurkowanie) oraz lotnictwem (np. modele NaviHawk).

Opisywany zegarek to model NY0040-09E Diver's o indeksie wodoszczelności 200 m wg ISO.

 

post-2489-0-37130200-1330635057.jpg

 

Wymiary

 

Średnica zegarka liczona bez koronki wynosi 41 mm (przy grubości 12 mm), co jeszcze niedawno oznaczało słuszny rozmiar, dziś to w najlepszym przypadku „średniak”.

20 mm szerokości paska to też nieco mało – tu muszę uznać wyższość bliźniaczego SEIKO, posiadającego pasek 22 mm. Nie można jednak powiedzieć, żeby ta szerokość była za mała w stosunku do rozmiarów zegarka, całość wygląda zgrabnie. Oryginalny pasek kauczukowy jest lekko zwężony przy kopercie, co korzystnie wpływa na wygląd, natomiast po założeniu paska skórzanego 20/18 widać wyraźnie, że większa szerokość by nie zaszkodziła. Moim zdaniem, dosyć dobrze pasuje NATO strap 20/20.

 

post-2489-0-51616200-1330635061.jpg

 

Budowa

 

Uszy i obrotowy pierścień są szczotkowane, natomiast koperta ze stali nierdzewnej jest wypolerowana na połysk. Jej zaokrąglony kształt w połączeniu z koronką na godzinie ósmej bardzo dobrze wpływają na komfort noszenia. Koronka nie wbija się w rękę a i sama koperta nie pozostawia śladów nawet przy mocnym odgięciu dłoni.

Zakręcany dekiel i koronka to standard dla zegarków przeznaczonych do nurkowania, podobnie jak obrotowy pierścień z podziałką godzinową. Obrót możliwy jest tylko w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek - ze skokiem co 1 s - co w założeniu ma uniemożliwić dokonanie błędnego odczytu (ewentualny błąd może spowodować wcześniejsze wynurzenie).

Wskazówki, indeksy godzinowe oraz punkt na godz. 12-tej na bezelu pokryte są warstwą fluorescencyjną (najprawdopodobniej Luminovą). Intensywność i czas świecenia są nieporównywalnie krótsze niż w Monsterze i „Kompasie” Seiko.

Mineralne, utwardzone szkiełko położone jest poniżej poziomu pierścienia, dzięki czemu nie jest szczególnie narażone na zarysowania.

 

post-2489-0-87965200-1330635062.jpg

 

Okienko daty pokazujące dzień tygodnia i miesiąca zlokalizowano na godz. 3-ciej.

 

Mechanizm

 

Zastosowany mechanizm to Miyota cal. 8203 na 21 kamieniach. Jest to mechanizm automatyczny z możliwością ręcznego dokręcenia, w którym balans nakręca sprężynę przy ruchu w jedną stronę. Odchyłki dobowe są w zupełności akceptowalne i wynoszą ok. 10-20 sek. na dobę (wyłącznie na plus).

W moim subiektywnym odczuciu, balans jest znacznie cięższy niż w przypadku wspomnianych wcześniej Monstera i „Kompasu”, które również gościły na moim nadgarstku. Przy energicznym „machnięciu” zegarkiem i jego zatrzymaniu, daje się wyraźnie odczuć wirujący balans, wprawiający w ruch cały zegarek.

 

Posiadany przeze mnie egzemplarz, w przeciwieństwie do używanego dawniej, pochodzi z Singapuru. Nie widzę między nimi żadnych różnic za wyjątkiem jednej, a mianowicie jakości dekla. Nie potrafię tego uchwycić na zdjęciu, ale w tym modelu jest on wykonany znacznie gorzej - przy odpowiednim kącie patrzenia, jego powierzchnia nie jest idealnie płaska a napisy są co najmniej nienajlepszej jakości.

 

Niemniej, jeżeli jest to jedyna różnica w modelach z Japonii i „reszty świata”, śmiało można ten zegarek polecić wszystkim tym, którzy nie chcą wydawać fortuny na dobrze wykonany i wykończony klasyczny zegarek nurkowy. W swojej klasie cenowej (e-bay 100-150 euro) jego jedynym konkurentem może być Seiko, które chyba nie musi się obawiać o swoją pozycję w Klubie.

 

Reszta zdjęć w Galerii: http://www.zegarkiclub.pl/forum/viewtopic.php?t=8516


Wojtek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajnie napisane, dzieki!


wojtek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze jedna rzecz, o której zawsze zapominałem:

 

Wachnikw tym zegarku najprawdopodobniej nie jest cięższy od Monsterowego - w Seiko naciąga on sprężynę przy ruchu w obydwie strony, w Citizenie w jedną. Ruch który czuć przy wspomnianym wyżej "machnięciu" spowodowany jest bezwładnym, jałowym ruchem i raczej nie ma nic wspólnego z jego wagą.

Uwaga może nieistotna, ale odczuwałem potrzebe jej dopisania ;-)


Wojtek

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.