Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

philips

Stary kieszonkowy zegarek.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

W zamieszczonych poniżej zdjęciach prezentuję Państwu zegarek, który posiadał mój dziadek. Zdaje się, że jest to Ancre 15 Rubis, lecz różni się on w porównaniu z tymi zegarkami, które wskazuje wyszukiwarka google. Czyżby byłaby to jakaś podróbka? Z jakich lat może on pochodzić? Na tylnym "dekielku" raczej ręcznie został wybity napis "S. Strurk 1876", który jest najbardziej widoczny, lecz tak naprawdę troszkę tych dat się tam znajduje wybitych bardzo malutkim druczkiem, niektóre wręcz to zwykłe ryski ledwo widoczne, ale przedstawiające napisy i daty, które ciężko mi rozszyfrować. Znajduje się tam np. osamotniony napis "W. 1600" widoczny nad literką K napisu Strurk.

 

 

Zdjęcia tutaj się nie wyświetlają, więc podaję link do całego albumu.

Zdjęcie mechanizmu zamieściłem w większej rozdzielczości, z kolei zdjęcie dekielka z wybitymi napisami udostępniłem w wysokiej rozdzielczości 18 MPix.

https://imgur.com/a/JI7O7

 

Zegarek działa elegancko. Proszę oto nagranie pracującego mechanizmu:

https://www.youtube.com/watch?v=2bNV9k6ua5Q

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różni się od czego? Ancre 15 Rubis to inaczej kotwica 15 rubinów. To tak jakbyś napisał, że Twój samochód rożni się innych cztery koła i silnik.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mateusz Dąbrowski

A imiona i daty na wewnętrznej stronie dekla to najprawdopodobniej oznaczenia zegarmistrzów którzy się tym zegarkiem zajmowali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, a zegarek o naciągu kluczykowym, kaliber Lepine V z lat przed 1880 rokiem, na co wskazuje też ten a,la grawerunek. Producent raczej nie do ustalenia.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest. Ogólnie, jako no name to nic szczególnego i raczej popularny typ, ale lata swoje ma, więc szacunek mu sie należy :)


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Mam - też po dziadku - zegarek o chyba identycznym werku. Niestety jest w stanie opłakanym. Próbowałem kiedyś w Warszawie u jednego z zegarmistrzów. Nazwał go "zombi", ale później stwierdził, że może by się podjął naprawy. Kupiłem tarczę. Myślę, że kiedyś wrócę do tego tematu (niestety "kasiorka"). A teraz chciałbym zapytać co znaczy napis Patent Lever na wewnętrzym deklu. Niestety ktoś ten dekiel potraktował brutalnie od strony wewnętrznej. W mechanizmie brakuje mu "tylko" sprawnego wychwytu. Nie ma włosa, reszta wydaje się do przeżycia. Pozdrawiam.Waldek

post-43347-0-23521800-1398971195_thumb.jpg

post-43347-0-98256200-1398971220.jpg

post-43347-0-91599100-1398971241_thumb.jpg

post-43347-0-90366400-1398971260_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za udzielone odpowiedzi. Z kolei wartość rynkowa zegarka a właściwie jej brak to szczegół, w porównaniu ze sentymentem oraz tak jak chronofil wspomniał, mimo wszystko za te minione lata szacunek mu się należy, tym bardziej, że jak widać to na zamieszczonym przeze mnie nagraniu działa elegancko - tak myślę - po dziś dzień. ;-) Niemniej jednak chciałem dowiedzieć się o nim czegokolwiek, bo jednak jeśli posiada się tego typu archaik to byłoby dobrze coś o nim wiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.