Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Arek_Win

Amplituda wahadła w kukułce Majak.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

W mojej czterdziestoletniej kukułce Majak wstawiłem nowe panewki łożyskowe, wypolerowałem czopy i wymieniłem kotwicę. Zwiększyłem zbyt mały odpad wewnętrzny (szlifując od środka paletę wejściową). Obecnie odpady na dwóch paletach są równe. Na razie mechanizm pracuje poprawnie.

 

Po uruchomieniu zegara zauważyłem, że zwiększyła się amplituda wahadła tak, że luzu po każdej stronie zostaje około 3 mm od obudowy. Widać, że kiedyś już ten problem wystąpił, bo jest ślad szlifowania otworu po jednej stronie. Już przed szlifowaniem nowej kotwicy amplituda wahadła była taka duża, a na starej była znacznie mniejsza.

 

Czy można zmniejszyć amplitudę wahadła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem na podstawie rozmów z "moimi" zegarmistrzami (i uzyskanych efektów) reguluje się to właśnie na kotwicy wysokością palet i katami. Ale jak to zrobić na takiej hakowej z wygiętej blachy nie bardzo sobie wyobrażam.

Mam takiego Lenzkircha, czekającego na remont, który o mało nie wybija bocznych szybek :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykle kotwicy nie trzeba wymieniać. Wystarczy zeszlifować wybite nierówności i przepolerować. Jeśli oddalamy kotwicę od koła wychwytowego, w zwykłej kukułce odbywa się to przez odginanie "półmostka" z łożyskiem, to w pewnym momencie ząb koła wychwytowego nie trafia już na paletę i koło zaczyna się obracać. To jest za duże oddalenie. Jeśli teraz zbliżamy kotwicę do koła wychwytowego, to amplituda wahadła zwiększa się, a w pewnym momencie ząb koła wychwytowego nie może już opuścić palety. Jednocześnie opory tarcia wzrastają i zegar może się zatrzymywać. Wielkość ruchu wahadła zależy również od obciążnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem kotwicę na inną i dalej jest duża amplituda wahadła. Zmieniłem fabryczny obciążnik na lżejszy (275 gram) i zegar pracuje tylko z nieco mniejszą amplitudą. Jest bardzo prawdopodobne, że może pomóc zwiększenie odległości osi kotwicy i koła wychwytowego.

Dziękuję. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.