Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
News will be here

Arek_Win

Użytkownik
 • Content Count

  971
 • Joined

 • Last visited

Other groups

Miłośnicy zegarów

Community Reputation

77 Bywa pomocny

About Arek_Win

 • Rank
  elektryczny

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Zgorzelec
 • Hobby
  Fotografia, zegarmistrzostwo, elektronika, elektrotechnika...

Recent Profile Visitors

2224 profile views
 1. https://www.cousinsuk.com/product/moebius-8212-weak-braking https://www.cousinsuk.com/product/moebius-8217-antisliding?code=O1064 https://www.cousinsuk.com/product/8981-fixodrop-esbs10-ready-to-use
 2. Mam od kilku lat i jestem zadowolony
 3. Mam problem z zegarem Metron kominkowy okresowo zaczyna "kłapać balansem". Włos jest rozmagnesowany, były wstawione tulejki w płyty, polerowane czopy. Praca normalna wygląda tak: Po pewnym czasie zaczynają być słyszalne puknięcia, balans kłapie i tak to wygląda na wykresie. potem wraca do normy i tak co jakiś czas się powtarza. Czy ma ktoś pomysł co to jest?
 4. Ja tym zestawem smaruję zegary i zegarki mam niektóre oleje od około 17 lat. Tak mało się ich używa. Oleje Novostar type B, L kosztują okolo 80 zl. Oleje silnikowe mają tendencje do rozpływania się (przemieszczania się), co nie jest korzystne w zegarze, gdzie mają być w jednym konkretnym miejscu.
 5. Są dwie teorie w stylu: jeden rabin tak prawi drugi rabin tak. Mam drugą opinię odmienną czyli, by czopy kotwicy smarować. Być może to zalecenie o niesmarowaniu czopów kotwicy wzięło się z dawnych czasów, gdy oleje kostne szybko traciły właściwości i zegarek stawał. U Podwapińskiego i Bartnika jest zapisane "bardzo delikatnie" o niesmarowaniu czopów kotwicy w małych zegarkach. Według mnie mały zegarek to jest damski np. Czajka a taka przystawka H-10 to jest duży zegarek czyli męski naręczny ewentualnie kieszonkowy. Współczesny olej zegarmistrzowski nr 1 nie powinien robić nic złego w czopach kotwicy czyli zatrzymywać zegarka. Można zawsze zrobić porównanie i ewentualnie wymyć elementy, gdyby źle pracował.
 6. Zegar działa bardzo dobrze. Zaobserwowałem, że nowa sprężyna jest ciut mocna i przy maksymalnym nakręceniu się to ujawnia na wykresie i dźwiękowo. Jestem zmęczony, czopów kotwicy nie posmarowałem.
 7. Witam Rozebrałem i wyczyściłem przystawkę balansową H-10 do Metrona Kominkowego. Nasmarowałem czopy balansu, palety kotwicy olejem Novostar B. Mam pytanie czy w tych przystawkach praktykowane jest smarowanie czopów kotwicy np. olejem Novostar B? Pozdrawiam
 8. Arek_Win

  Nasze Budziki

  Przez lata używałem budzika Rakieta z pałąkiem bez sekundnika, w środku wygląda bardzo podobnie
 9. Arek_Win

  Nasze Budziki

  O czopy przeżyły!, czy kamienie były całe?
 10. Arek_Win

  Nasze Budziki

  😃Tak jest jak niewiastę rozpiera energia i rzuca Rakietą po sufitach 🤣
 11. Arek_Win

  Nasze Budziki

  😁 I co Czop balansu sie ułamał?
 12. Dla znajomego robię remont Metrona kominkowego, są do wstawienia ze cztery łożyska i polerowanie kilku czopów. Jego ojciec smarował WD40, do czasu pracował ...:D Szukam przystawki balansowej ZMP Błonie H-8 do zegara samochodowego lub może macie namiar na Zegarmistrza, któremu można ją wysłać do naprawy. Jest po zalaniu i przerdzewiały czopy balansu, a czopy kotwicy są zmatowione, koło wychwytowe jest ok, włos też. Czyli do dorobienia oś balansowa i ewentualne dorobienie osi kotwicy. Zdjęcie z sieci.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.