Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
Guest

Amatorski serwis zegarka G-Shock DW-5600E + wymiana LCD

Recommended Posts

Guest

Witam, chciałbym podzielić się moimi skromnymi doświadczeniami z serwisu jednego z moich G-Shocków. Model, to prosty i popularny DW-5600E-1ER. Zegarek zakupiłem na forum jakiś czas temu jako używany, ale w stanie bardzo dobrym. Od tamtej pory był to mój najczęściej noszony zegarek, taki prawdziwy EDC. Niedawno zauważyłem, że powoli słabnie bateria, więc przy okazji wymiany postanowiłem trochę zatroszczyć się o mojego 5600 i jednocześnie nieco go spersonalizować.

 

Plan był taki:

 

1) wyczyścić wszystkie elementy zewnętrzne zegarka, łącznie z kopertą

 

2) rozmontować, wyczyścić i zmontować wszystkie przyciski, przy okazji wymieniając ten “adjust” (lewy górny), który oryginalnie jest krótszy od pozostałych, co bardzo mi utrudniało korzystanie z niektórych funkcji zegarka

 

3) wymienić wyświetlacz na pomarańczowy (myślałem również o zielonym, ale trafił się pomarańczowy i okazał się bardzo ciekawą opcją – w tym miejscu dziękuję Koledze @GitBit za odstąpienie pomarańczowego LCD :) )

 

 

Gdzie się da, będę ilustrował opowieść zdjęciami. Niestety nie są idealne, ale na potrzeby techniczne powinny być w zupełności wystarczające. Będę komentował wszystkie etapy, również te najprostrze, bo temat jest napisany przez amatora i z myślą o amatorach.

 

 

No to w drogę... ;)

 

 

Etap 1.

 

Odkręcamy cztery śrubki mocujące pasek do koperty. Następnie zdejmujemy bezel, odwracamy zegarek i od spodu zdejmujemy pasek zamocowany na teleskopach. Oczom naszym ukazuje się koperta z ukrytym w środku modułem (Foto 1.)

 

 

orange_5600_E_service_1.jpg

Foto 1.

 

Odwracamy kopertę i demontujemy dekiel przez odkręcenie czterech śrub mocujących. Pod deklem moduł jest dodatkowo chroniony gumowym elementem (w kolorze szarym na Foto 2).

 

 

orange_5600_E_service_2.jpg

Foto 2.

 

Delikatnie wyjmujemy moduł, wcześniej usuwając baterię. Aby wyjąć baterię, należy odchylić delikatnie blaszkę w miejscu, gdzie naklejka na niej ma dwa odstające motywy (Foto 3a). Po odchyleniu zaczepu blaszka z baterią odskoczy. Należy odkleić i wyjąć baterię. Na tym etapie możnaby włożyć nową baterię, złożyć zegarek i zakończyć, ale... idźmy dalej... ;)

 

 

orange_5600_E_service_8.jpg

Foto 3a - moduł po wyjęciu baterii.

 

 

orange_5600_E_service_3.jpg

Foto 3b - moduł wyjęty i zabezpieczony w folii, a na zdjęciu narzędzia, które wykorzystałem podczas pracy.

 

 

Etap 2.

 

Czas na czyszczenie elementów plastikowych, koperty i przycisków. W pierwszej kolejności należy wymontować przyciski odpinając tzw. E-ringi (pierścienie mocujące fachowo nazywane pierścieniami Segera (również Seegera)). Tu trzeba bardzo uważać, bo pierścienie te sprężynują i łatwo je zgubić przy montażu/demontażu. Po wyjęciu przycisków rozkładamy je na elementy i czyścimy (ja wypłukałem je w metanolu razem z uszczelką spod dekla (Foto 4)). Po oczyszczeniu wszystkie gumki smarujemy. Ja do tego celu wykorzystuję olej silikonowy kupiony w Castoramie.

 

 

orange_5600_E_service_4.jpg

Foto 4.

 

W tym miejscu warto wspomnieć, że przyciski można też odnowić. W przypadku tego zegarka nie było takiej potrzeby, ale przy innym projekcie odnowiłem przyciski i elementy metalowe paska, jak na załączonych zdjęciach (Foto 5,6)

 

 

Fig_3.jpg

Foto 5 - przycisk przed i po odnowieniu

 

 

Fig_4.jpg

Foto 6 - odnowione przyciski i elementy metalowe paska

 

 

W kolejnym kroku czyścimy plastik z brudu który potrafi zebrać się w różnych zakamarkach. Ja czyszczę szczoteczką elektryczną oraz zwykłe mydło i wodę (Foto 7). W razie potrzeby włosie szczoteczki można skrócić, żeby nadać jej dodatkowej twardości. Po umyciu starannie wycieramy wszystko np. W ręcznik papierowy. Szczególnie ważne jest osuszenie wnętrza koperty. Ja suszę suszarką do włosów, a przez otwory przycisków przeciągam np. nitkę.

 

 

orange_5600_E_service_7.jpg

Foto 7.

 

Następnie składamy przyciski i montujemy w kopercie. Łatwo napisać, ale czasem sprawia to trochę kłopotu. Szczególnie zatrzaśnięcie E-ringów na osiach przycisków może być kłopotliwe. Bywało, że E-ringi latały po okolicy z prędkością światła. ;) Ja na tym etapie krótszy przycisk “adjust” zastąpiłem pełnowymiarowym.

 

Po zmontowaniu przycisków koperta jest gotowa na przyjęcie modułu. Na tym etapie możnaby zakończyć, zmontować spowrotem zegarek i cieszyć się pracą przycisków. Ale... idźmy dalej... ;)

 

 

Etap 3.

 

Jak wspomniałem, postanowiłem wymienić wyświetlacz w moim zegarku. W tym celu należy rozmontować praktycznie cały moduł. To po kolei – to, co wyjmujemy z koperty, składa się z kilku zasadniczych elementów pokazanych na Foto 8.

 

 

orange_5600_E_service_10.jpg

Foto 8.

 

Wymieniając od lewej mamy:

 

- element mocujący i zabezpieczający moduł (1)

- blaszkę spinającą moduł (2)

- oprawka baterii wraz ze sprężynką od sygnalizacji dźwiękowej (3)

- płytkę z modułem elektronicznym (4)

- oprawkę wyświetlacza wraz z dwoma sprężynkami i dwoma gumkami przewodzącymi (5)

 

Aby rozmontować moduł, należy wyjąc go z (1), a następnie odpiąć sześć klipsów w (2). Klipsy są pomiędzy przyciskami (dwa większe) oraz po przekątnych (cztery mniejsze). Po odpięciu mocowań w elemencie (2) moduł rozkładamy na części zasadnicze. Na tym etapie trzeba uważać na sprężynkę w (3), która może wypaść od wewnętrznej strony tego elementu.

 

 

orange_5600_E_service_12.jpg

Foto 9.

 

Aby wymienić LCD, należy rozłożyć element (5). W tym celu odpinamy plastikowy klips, jak na Foto 9. Po odpięciu klipsa możemy rozłożyć (5). Składowe widać na Foto 10.

 

 

orange_5600_E_service_13.jpg

Foto 10

 

Składamy wszystko spowrotem, zwracając uwagę na prawidłowe umiejscowienie dwóch złotych sprężynek przewodzących widocznych na Foto 11. Jeśli któraś z nich dostanie się między płytkę podświetlenia i oprawkę, to wyświetlacz nie będzie mieścił się w przeznaczonej na niego przestrzeni. W takiej sytuacji łatwo można uszkodzić mechanicznie LCD.

 

 

orange_5600_E_service_11.jpg

Foto 11.

 

Ogólnie wszystko powinno lekko wchodzić w oprawkę. Również płytka podświetlenia i folia. W przypadku tych ostatnich należy wkładać je odpowiednią stroną w ramkę, w pierwszej kolejności wsuwając wystającym elementem w otwór w ramce. inaczej nie zmieszczą się w przeznaczonym na nie miejscu. Na koniec montujemy LCD i gumki przewodzące. Jedyny etap, na którym trzeba użyć odrobinę siły, to odgięcie klipsa montarzowego blokującego LCD. Efekt naszego działania widać na Foto 12.

 

 

orange_5600_E_service_14.jpg

Foto 12.

 

Montujemy spowrotem moduł nakładając na (5) kolejne elementy (4) i (3), a następnie spinając wszystko blaszką (2). Wsadzamy do (1) i mamy moduł gotowy do montarzu w kopercie. Kto rozkładał, wie jak złożyć. Montujemy spowrotem zegarek w kolejności odwrotnej do rozmontowania, nie zapominając o AC resecie modułu po włożeniu baterii.

 

Na koniec polecam jeszcze ten wątek na WUS. <LINK> Pomógł mi przygotować się do wymiany LCD.

 

Na ewentualne pytania postaram się odpowiedzieć. Komentarze i dyskusja mile widziane. :)

Edited by Guest

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Poradnik pierwsza klasa :)

Ale E-ringi czy raczej O-ringi? ;)

 

Myślę, że raczej E-ring, bo przypomina literkę "E", a nie "O". Nazwa funkcjonuje, podobnie jak O-ring, a nawet C-ring. :)

 

<przykładowy LINK>

Share this post


Link to post
Share on other sites

A to widzisz ja miałem na myśli te gumowe uszczelki(o-ringi) A zabezpieczenia to zawsze mówiłem- segery :)

Co nie zmienia faktu, że opis miód malina ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Świetny materiał i zdjęcia! Włożyłeś w to naprawdę sporo serca! Gratulacje!  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Dziękuję. :)

 

 

Hej,jak robiłeś AC reset bo mi jakoś nie wychodził?

 

Umknęło mi Twoje pytanie. ;)

 

Zerknij tu:

 

Ja robię to podobnie, tylko innych narzędzi używam, ale zasada ta sama. :)

Edited by Guest

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ten AC reset, jest konieczny też przy wymianie akumulatorka (przy solarach)?

 

Jakimi narzędziami, zakładasz te paskudne e-ringi i gdzie to można kupić za sensowne pieniądze? Lepiej mieć zapas, bo fruwają.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • By Topaz
   CASIO MTP-1215A. Nietypowa tarcza z oznaczeniami godzin po arabsku. Chroniona koronka, dzień miesiąca, stal ładnie obrobiona (polerowana i szczotkowana), luma w kolorze zielonym na wskazówkach i kropkach indeksów, bransoleta trochę trzeszczy ale tragedii nie ma.
    

    

    

  • By Rhotax
   Czy komuś kiedyś udało się naprawić coś takiego:

    
   Zasadniczo chodzi o to jakim klejem (i czy w ogóle) to 'chyci'.
   To od paska w zegarku serii Casio Tough Solar i czasami w specyfikacji piszą, że to pasek z żywicy
   https://www.skywatches.com.sg/reviews/brands/casio-watches/men/aq-s810wc-4av-casio-mens-tough-solar-sports-watch-aq-s810wc.htm
   a czasami piszą, że to..."plastik" (polyutherane ?)
   https://www.qoo10.sg/item/CASIO-AQ-S810W-TOUGH-SOLAR-ANALOGUE-DIGITAL-100M-MEN-WATCH-NEW/415488240?__langcd=en&__currency=USD
  • By geckon
   Cześć.
   Posiadam G-Shocka GBD-800 w którym docelowo chciałbym zmienić pasek i bezel. I tu naszła mnie myśl, by wrzucić bransoletę, która leży po DW-5600 i zbiera kurz. Czy są jakieś adaptery, które dają możliwość zamontowania innego paska/bransolety? Wiem, że JayAndKays robili takie adaptery, ale nie spotkałem do GBD-800.
   Dzięki za odpowiedzi.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.