Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Rekomendowane odpowiedzi

Interesuje   mnie  czy  znacie  producenta  puszki  aneroidowej ale  duzo  wiekszej  niz ta  na  zdjeciu,chce  przystosowac ja  do napedu zegara z  wykorzystaniem  wychwytu i  sprzegla  jak  w  Brillie  na przyklad (naciag  tylko  przy  wzroscie  cisnienia) .

Oczywiscie Atmos  jest  niedoscigniony ale  amator  moze  sobie  pomarzyc  zawsze ....

 

Na tej  stronie  oferuja  ale  max  80 mm  srednica,moze  nie  wystarczyc  do  napedu ?

 

http://latticetech.com/metal_bellows_and_diaphragm/aneroid_capsule.html

Czy  to  wogole  ma  sens,moze  skorka  nie  warta  wyprawki ?

post-27388-0-70387500-1532849956_thumb.jpg

post-27388-0-12220600-1532849975_thumb.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W Warszawie jest kilka zakładów, które wykonają Ci profesjonalną, próżnioszczelą puszkę o średnicy nawet 2 m, ale trzeba liczyć się z kosztami rzędu kzł (4 spawy "na dzień dobry" 100zł netto/szt.). W razie zainteresowania mogę podać namiar, ale uważam, że taniej będzie kupić Atmosa, bądź polutować na "miękko" mieszek.

 

Z pozdrowieniami,

 

Maciej


Nie Politechnika, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie inżyniera.

Poszukuję: zegarmistrzowskiej frezarki kształtkowej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Janku!

Rozczaruję Cię wyhamowując Twą inicjatywę. Wahania cisnienia atmosferycznego można ocenic średnio +/- 1% raz na kilka dni czyli około +/- 0,01bara. Jesli teraz założyć że będziesz miał puszkę wielokrotną (mieszek ) o powierzchni np 100 cm2 i uzyskanym skoku 1 cm to teoretycznie uzyskałbyś energię około 0,2 niutonometra w przeciągu tych kilku dni w których cisnienie zmieni sie od 990 do 1010 hektopaskali. A zwykły ,dobrze wykonany zegarek kieszonkowy potrzebuje na dobe około 1 niutonometra. Należałoby powiększyć  wielo , wielokrotnie objetośc puszki spełniając specyficzne wymagania które taka konstrukcja musi spełnic z racji szczelności próżniowej i zastosowania bardzo cieńkich ścianek mieszka by puszka mogła znaczaco zareagowac na zmiany cisnienia. Poza tym odebranie energii od rozszerzajacej sie i kurczacej puszki  jest bardzo trudne do realizacji gdyz odbiór energii stanowi dodatkowe obciązenie puszki co natychmiast zmienia charakterystyke w kierunku zmniejszenia skoku roboczego. Kiedys zadałem sobie trud policzenia takiego ukladu . Wyszło mi  że puszka musiałaby miec obietość około 60 litrów wykonana z blach grubości 0,05mm i dająca skok w w/w zakresie około 30 mm, by w wyniku skoku cisnienia raz na 5 dni nakrecić spręzynę zegarka tak by starczyło energii na ciagły chód. Były to obliczenia w duzym przyblizeniu a rzeczywistość jak mniemam wykazałaby mój zbytni optymizm. Dla porównania w atmosie zastosowano mieszek 7-mio fałdowy o powierzchni ok. 80 cm2 z blachy ok. 0,06mm ale tam ciśnienie chlorku etylu zmienia sie w zakresie pracy od około 0,4  do 4,5 bara -(porównaj z 0,02 bara skoku dla powietrza), a zapotrzebowanie na energię ~~250 razy mniejsze.

Nie jesteś pierwszy z pomysłem by wykorzystać zmiany cisnienia atmosferycznego do napędu zegara. Już w 1750 r. anglik Cox zbudował  taki zegar wykorzystując do napedu barometr rteciowy gdzie zmiana wysokości słupka rtęci powodowała wytrącenie barometru z położenia równowagi  i ten ruch wykorzystano do nakrecenia zegara. Fajne!? Szkopuł w tym ze ten barometr zawierał  100 kg. rteci. Ogólnie mozliwe jest wykonanie napędu z wykorzystaniem zmiennego ciśnienia atmosferycznego lecz konstrukcja  bedzie wymagała b. duzej objetości. Więcej przeczytasz w 6-j cześci  Zegarmistrzostwa - braci z Niepokalanowa w części trzeciej rozdziału IV-ego.(w moim egzemplażu str.264)

Pozdrawiam!  Karol.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje koledzy  za odpowiedz,zapal  zostal  wyhamowany  skutecznie,skorka nie warta  wyprawki,lepiej za 700  Euro kupic  Atmosa.  Ale  kto  pyta  nie  bladzi.


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.