Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
Veni

Eterna Artena Gent czy... ?

Recommended Posts

Hej,

Jest to mój pierwszy post na forum, także chciałem się z Wami od razu przywitać!  :)

Ze względu, że wciąż nie mogę podjąć decyzji w sprawie zegarka - pomimo że przeglądałem forum, sklepy internetowe i stacjonarne - postanowiłem założyć ten wątek.

Szukam klasycznego, eleganckiego czasomierza na pasku skórzanym, ale nie do końca "nudnej" stylistyce, w cenie do około 3000zł. Dodam, że szukam raczej zegarka nowego, ze sklepu. Generalnie początkowo wyszedłem z założenia, że to będzie zegarek automatyczny, gdyż płynący sekundnik i poczucie, że na ręce noszę zegarek napędzany nie baterią, a mechanizmem automatycznym po prostu do mnie przemawia.

Natomiast bardzo spodobała mi się Eterna Artena Gent 2525.53.11.1344 - cena 2800zł. Ma prawie wszystko czego oczekiwałem - złote akcenty, nie "nudną" tarczę i wydaje się, przynajmniej w moich oczach amatora  :rolleyes:, naprawdę bardzo ładnie i precyzyjnie wykonana. Niemniej, jej główną wadą jest mechanizm kwarcowy (niestety nie udało mi się znaleźć w polskich sklepach automatu), który jak zdążyłem zauważyć, nie jest akceptowany przez większą część społeczności tego forum. Może tym lepiej, bo chciałbym właśnie poznać Waszą opinię na jej temat.

Wiem, że dla wielu z Was zakup kwarcu w tej cenie, albo w ogóle, mija się z celem i nie chciałbym, żeby wątek przerodził się w dyskusję z serii, co lepsze kwarc czy automat. Prosiłbym Was po prostu o podsunięcie mi pomysłu, jeśli przychodzi Wam na myśl automat w podobnej stylistyce co Artena i w budżecie do około 3000zł (jestem gotów zwiększyć budżet, jeśli pojawi się ciekawa propozycja).

Poniżej podsyłam też kilka wybranych zegarków automatycznych, które być może pomogą trochę dokładniej zbudować obraz tego czego szukam.

Certina DS 1 Powermatic 80 C029.807.16.031.01 - jest bardzo ładny, ale brakuje mi w nim właśnie tego czegoś, tarcza wydaje się być trochę jakby za pusta (patrzyłem też na himalaya edition, ale to też jednak nie to - nad oboma zegarkami trochę myślałem i niejako połączeniem stylistyki tych dwóch jest dla mnie właśnie Artena).

Tissot LeLocle T006.407.16.033.00 -  również bardzo ładny, ale trochę chyba zbyt klasyczny i brak złotych akcentów. Wersja z czarną tarczą i kopertą w kolorze różowego złota średnio mi się podobała.

Certina DS 1 C006.407.16.031.00 - z tego co zdążyłem poczytać to już klasyka, ale zbyt prosty (przeglądałem też inne wersje kolorystyczne, ale ciemne wydają mi się troche mało czytelne).

Longines Flagship Heritage L4.795.4.78.2 - niestety poza budżet, ale dorzucam żeby dopełnić obraz, bo też mi się podoba.

Z góry dziękuję za wszystkie komentarze i sugestie!  :) 

Jak w grę wchodzi nieco mniejszy rozmiar, to z Longinesa polecam model Conquest Heritage, w wersji 35 mm. Są złote akcenty, w postaci indeksów godzinowych ciekawszych niż w modelu Flagship Heritage, a do tego rzadko spotykane umiejscowienie daty - na godz. 12 tej. Na chrono24 nowy do dostania w cenie circa 3000 zł. Poniżej link do mojej recenzji tego modelu:

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/174689-zatopiony-w-emocjach-longines-conquest-heritage/?hl=%2Blongines+%2Bconquest+%2Bheritage

"Do not squander time for that is the stuff life is made of" - B. Franklin

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Jakub P.
      Dzień dobry. 

Około dwa miesiące temu w jednym z bardziej znanych salonów wrocławskich zakupiłem zegarek Eterna Super KonTiki. 

Zegarek bardzo mi się podoba i był przemyślanym zakupem, niemniej dostrzegam dwa, być może powiązane problemy, z czego jeden z nich jest przedmiotem niniejszego tematu. 

Otóż według informacji producenta, zegarek posiada 65h rezerwę chodu. Nie jest to mój pierwszy automat, dlatego jestem świadomy, że sprężyna musi być nakręcona, a zegarek "chodzony". 

Niestety pomimo, że jak to z nowym nabytkiem, niemal nie zdejmuję czasomierza z nadgarstka w ciągu dnia, kiedy dam mu odpoczać np. w weekend, obserwuję rezerwę na poziomie 30 h.

A teraz do rzeczy. Nawet wówczas, gdy zegarek jest na punktualnym chodzie i rano precyzyjnie pokazuje np. godz. 09.00, data się nie zmienia. Zegarek miał prawidłowo ustawianą datę, zgodnie z ogólnymi zaleceniami. Po pierwsze nie istnieje tu możliwość pomylenia 12 w nocy z 12 w dzień. Po drugie, data zaczyna się zmieniać ok. godz. 00, po czym na drugi dzień po 16.00 (godzina pokazywana idealnie zgodnie z rzeczywistością) nadal trwa proces zmiany. Mocne poruszenie zegarkiem na nadgarstku powoduje, że zegarek zmienia datę.

Zegarek zachowuje się jakby nie miał "siły" przekręcić tarczki z cyferkami daty. Sklep proponuje wysyłkę na serwis, jednakże w pierwszej kolejności chciałbym poprosić o opinię bardziej doświadczonych Kolegów z forum. 

Pozdrawiam, 
      Jakub 

• By Dirty Harry
      Jaki to model Miyoty? Właśnie padła - pochodzi chwilę i zatrzymuje się

Warto naprawiać czy rozsądniejsza będzie wymiana całego mechanizmu?

• By Rorter
      Cześć!
      Zacznę od końca: Dziękuję Wam - pasjonatom, za to forum, które przyciąga jak magnes i zatrzymuje na dłużej niczym odkryta skrzynia ze skarbami.
      Wróćmy do tematu. Miałem dłuższą kilkuletnią przerwę od czasomierzy którymi były głównie sportowe kwarce, a od jakichś 2 lat usiłuję kupić zegarek jako wejście w temat na poważnie i jednocześnie jako pamiątkę zakończenia studiów i zdobycia wymarzonej pracy. Dopiero dzięki forum udało mi się zawęzić swoje poszukiwania.
      Przeznaczenie: Biznes i smart casual
      Jestem dość szczupły, wysoki, <30 lat, szerokość nadgarstka 60mm.
      Przejrzałem wiele tematów, celuję raczej w mechanizm automatyczny niż ręcznie nakręcany, głównie z podziwu dla kunsztu mechanizmu i przezroczystego dekla. Jednocześnie czytając porady na forum, powinienem szukać zegarka z branzoletą, bo fabryczne paski w większości się nie nadają. Jeśli pasek to z zapięciem motylkowym.

Wcześniej moją uwagę przykuły:
      Aviator Airacobra P45 Chrono na kwarcu (tak, wiem..) https://zegarownia.pl/zegarek-meski-aviator-airacobra-p45-chrono-v-2-25-0-169-5
      Stowa Antea https://www.stowa.de/en/Antea/ - minimalistyczne wzornictwo bauhausu jest ciekawe, ale czcionka cyfr wydaje mi się nieco vintage
      Fortis Pilot Classic https://www.fortis-swiss.com/watches/sky/pilot-classic/chronograph-2/ - nie wyróżniał się niczym na tle innych pilotów
      Louise Erard Escellence https://www.louiserard.com/creations/excellence/excellence-chronograph/ - Bardzo podobają mi się niebieskie akcenty, jednak ponownie czcionka wydaje mi się vintage
      Ostatecznie trafiłem na Eterna. Skłaniam się ku pierwszemu:
      1. Eterna KonTiki Chronograph Automatic 1241.41.41.0217 https://dolinski.pl/eterna-kontiki-chronograph-1241.41.41.0217
      2. Eterna Adventic GMT wersja z pomarańczowymi wskazówkami https://www.timeandwatches.com/2015/03/eterna-adventic-gmt.html - tu nie ma branzolety, oryginalny pasek strusia od razu kwalifikuje się do wymiany na ciemny. GMT choć nie jest konieczny, będzie nawiązywał do podróżniczego trybu pracy.

i tu zaczynają się właściwe pytania:
      1. Czy ktoś wie dlaczego strona Eterny jest niekompletna pod kątem modeli - aż tyle było zmian w ostatnich latach, czy to efekt kolejnej zmiany właścicieli?
      2. Który z tych 2 modeli Eterna byście polecili - Adventic ma firmowy mechanizm 3914A, KonTiki natomiast ETA 7750 Valjoux.
      3. Dostępność obu jest mocno ograniczona, czy macie polecane miejsca w jakich szukać? Widziałem na bazarku Advntic z branzoletą, ale bez pomarańczowych wskazówek.
      4. Przygarnę wszelkie wskazówki, porady, a może ktoś ma inną równie ciekawą propozycję. Budżet chciałbym zawęzić do 6000zł, cena KonTiki ze strony powyżej jest z kosmosu i nagina budżet, niestety jeszcze nie znalazłem innych źródeł, będę musiał polować.
    • By Lukasz79
      Witam,
      Mam prośbę, mam taki chiński automat, Constantin Durmont, (zdjęcia w załączniku) rozleciało się łożysko i oderwał się wahnik, zegarmistrz powiedział, że potrzebny jest cały ten mechanizm na którym ten wahnik działał.
      Może mi ktoś doradzić czy mogę go gdzieś dostać lub czy ktoś może bawił się takim chińczykiem i ma części do odsprzedania?

• By ArtPro
      Witam, poszukuję powyższego mechanizmu kwarcowego. Może być stary, ale na chodzie. Proszę o pomoc.
      Gdzie można ów mechanizm nabyć?
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.