Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Adam Szostek

Orient Mako 2 - Wymiana szkła na szafir

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym wymienić szkło w swoim Mako 2 na szafir i ewentualnie bezel na typu coin edge + wkładkę bezela.

Czy ktoś robił coś takiego i może polecić stronkę/sklep gdzie można zakupić w/w dobra.

Osobiście znalazłem stronę https://crystaltimes.net/  - czy ktoś jest w stanie coś powiedzieć o tym sklepie i szkle, które sprzedają? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopuję, bo może ktoś będzie szukał. Niedawno wymieniłem w swoim Rayu II szkło na szafir, nie obyło się bez przygód. Szkło zamówiłem z seikomods, bodajże w połowie lipca, płatność paypalem. Bardzo długo nie przychodziło, sprzedawca uspokajał, że to wina pandemii. Kiedy we wrześniu otrzymałem inną przesyłkę z UK wysłaną w drugiej połowie sierpnia, napisałem do nich jeszcze raz, sugerując, że Royal Mail zgubiło paczkę. Ekipa seikomods od razu zwróciła całość kwoty za zamówienie. Zrobiłem drugie, tym razem szkło przyszło po kilku dniach. Podobno takie sytuacje ze zgubieniem paczki zdarzają się rzadko, seikomods mogę pochwalić, że wzięli na siebie koszt zamówienia i przesyłki utracone z winy poczty. W zestawie wziąłem uszczelkę - przyszła nieco inna niż w temacie https://zegarkiclub.pl/forum/topic/156145-remont-i-modowanie-orienta-mako/ ale też nie pasuje - za cienka, dlatego można ją sobie odpuścić i zaoszczędzić parę złotych.

 

Przełożenie szkła zleciłem w Poznaniu u p. Skąpskiego, informując o sprawie z uszczelką - udało im się powtórnie wykorzystać fabryczną. Tu też nie poszło gładko - były konieczne poprawki ze względu na paprochy na tarczy, ponadto przy okazji wymiany szkła poprosiłem o regulację, żeby wycisnąć z mechanizmu co się da i niestety po regulacji zaczął się spóźniać. Niemniej jednak po oddaniu zegarka na poprawki oba problemy udało się rozwiązać więc z usługi jestem zasadniczo zadowolony. Dla ciekawych - zegarek robi teraz ok. +5 sekund dziennie, odkładany na noc w pozycji pionowej 12 do góry.

 

Nie wiem jak wyszło ze szczelnością, zegarek przeszedł test ale ichniejszy aparat testuje chyba tylko do 4 bar, dlatego wodoszczelność wyjdzie w praniu jak będzie okazja popływać.

 

Koszta: szafir z przesyłką ok 230 zł (zależne od kursu funta); wymiana szkła z testem szczelności 115 zł, łącznie 335 zł plus trochę frustracji.

 

Nie wiem, czy gra jest warta świeczki, zwłaszcza, że za ok. 1500 zł można mieć certyfikowanego Tritona z szafirem, a Raya II nówkę za około 500-600 zł. Ja swojego Raya, użytkowałem bardzo intensywnie i bez litości a przeszkadzały mi rysy na szkiełku, natomiast nie mogłem przetrawić myśli o zakupie nowego zegarka tylko dlatego, że stary nosi ślady zużycia, stąd decyzja o modowaniu.

 

Mam nadzieję, że dla kogoś powyższy post będzie pomocny.

 

PS: Oczywiście jeśli chodzi o wymianę szkła Ray to to samo co Mako.

 

 

Edytowane przez Vissan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie z tą uszczelką jest problem. Fajnie, że napisałeś o kosztach bo właśnie wczoraj się zastanawiałem ile taka operacja kosztuje. Wkładkę bezela też wymienisz na ceramikę? 

 

Pochwal się zdjęciem przed i po:) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kosztów raz jeszcze podkreślam: gdybym miał jakiekolwiek "ale" co do działania zegarka, np. spóźniałby się, albo gdyby spieszył się więcej niż 15 sekund na dobę to pewnie odpuściłbym temat i kupił  nówkę Tritona albo Mako III. W tym konkretnym przypadku jednak znakomity produkt Orienta zasługuje na dalsze użytkowanie.

 

Wkładkę bezela (albo raczej cały, bo nie wiem, czy gdzieś samą wkładkę dostanę) pewnie wymienię, kiedy czytelność bezela pogorszy się na tyle, że zacznie mnie to irytować.

 

Zdjęcia "przed" niestety nie mam. Poniżej zdjęcie "po". Za dużo na nim nie widać, ale można zaobserwować błękitną poświatę, jakiej nabiera szkło pod kątem w dziennym świetle (niebieski antyrefleks). Chociaż na zdjęciu tego nie widać uspokajam - szlif tarczy nadal jest znakomicie widoczny, także w słońcu.

 

I bardzo proszę na mnie nie krzyczeć: "dlaczego ten zegarek tak wygląda" :). Tak wygląda, bo jest czwarty rok intensywnie użytkowany i nie schodzi z ręki poza rzadkimi przypadkami w których zakładam do garnituru skromną, kwarcową certinę. Przy okazji warto wspomnieć o trwałości Orienta: zegarek w trakcie użytkowania kilkanaście, albo kilkadziesiąt razy spadał, uderzał o twarde powierzchnie, szorował po czymś (sam albo razem ze mną) - bez najmniejszego uszczerbku dla mechanizmu.

IMG_20201029_115831.thumb.jpg.89a83ae78edf9dd613bcb57924d003cf.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za, być może, głupie pytanie. Nie dało się szkiełka "wyszlifować"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.12.2020 o 08:09, rknas napisał:

Przepraszam za, być może, głupie pytanie. Nie dało się szkiełka "wyszlifować"?

Wcale nie głupie. Dało się - można zlecić zegarmistrzowi albo kupić tlenek ceru i samemu pucować. Tylko że ja używam praktycznie tego jednego zegarka, i to bardzo intensywnie. Po miesiącu-dwóch znowu byłyby rysy. Założywszy "szafir" ten problem mam już z głowy.

 

Oczywiście gdyby był to zegarek faktycznie używany do głębokiego nurkowania (i głównie w tym celu), a występowałby wspomniany problem z uszczelką, a co za tym idzie jakiekolwiek ryzyko nieszczelności, to pewnie lepiej byłoby szlifować fabryczny "minerał".

 

Swoją drogą przy okazji przejdę się kiedyś do zakładu p. Komasy, tam z tego co pamiętam mają lepszy tester szczelności niż u p. Skąpskiego, i dam do sprawdzenia czy trzyma szczelność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest na forum jakiś zegarmistrz, któremu mogę zlecić wymianę szkła na szafir i wkładkę bezela w Mako II Pepsi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.