Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
jacus

Seiko Presage 1964

Rekomendowane odpowiedzi

Seiko Presage 1964

SPB 127J1

 

Wiosną bieżącego roku w klubie miłośników zegarków Seiko pojawiły się informacje o nowościach Seiko na 2020 rok. Jedną z nich był bohater niniejszego opracowania Seiko Presage 1964 o nr ref. SPB 127J1, który skłonił mnie do poszperania w sieci w celu zasięgnięcia informacji o tym konkretnym modelu.

Otóż protoplastą tego zegarka był pierwszy naręczny chronograf od Seiko, opracowany w 1964 roku, stąd też vintage look omawianego osobnika, który przekonał mnie do zakupu.

W czerwcu zegarek pojawił się w sklepach internetowych, a że było to zauroczenie, więc długo się nie zastanawiałem. Decyzja rozbijała się jedynie pomiędzy kolorami tarcz: biała - SPB 127J1, czarna – SPB131J1, zielona – SPB129J1. Każdy kolor limitowany do 1964szt. Pomimo, że zielona na filmach YouTube wyglądała zjawiskowo to jednak biała jedyną najbliższą oryginałowi z 1964 roku.

Przeglądnąłem nasze rodzime sklepy internetowe i wybór padł na Zieloną Górę z uwagi na fajny kontakt. Pozostało tylko „klik” i czekanie. Zegarek przyszedł w 12godz.

Paczka profesjonalnie zapakowana, po przedarciu się przez karton, folijki oczom ukazało się czarne, kartonowe pudełko w którym znajdowała się papierologia i właściwe pudełko. Wszyscy, którzy mają do czynienia z zegarkami Seiko wiedzą, że szału nie ma, tj. pudełka kartonowe robione w Chinach.

Teraz jednak czas na clou.

Zegarek na pierwszy rzut oka może wydawać się nurkiem z uwagi na obrotowy bezel z podziałką, nic bardziej mylnego to „skala chronografu ;) ”. W pierwowzorze zegarek posiadał mechanizm z komplikacją chronografu, natomiast w reedycji możemy sobie jedynie ustawić bezel na aktualnym wskazaniu czasu i tak odmierzamy jego upływ. Bezel jest bezstopniowy obraca się płynnym ruchem z lekkim oporem, który uniemożliwia przypadkowe przestawienie.

Kopertę zegarka wykonano ze stali, wierzchnią jej część pokryto satynowym szlifem (czyli uszy), natomiast boki koperty są polerowane, bezel wygląda na jakiś spiek ceramiczny robiący bardzo pozytywne wrażenie (miałem obawy, że będzie plastikowy), podziałkę wygrawerowano i wypełniono w kolorze nawiązującym do tarczy zegarka (nie świeci – a szkoda). Szkło szafirowe
z wewnętrznym AR, lekko wystające ponad bezel osadzone w stalowej ramce, która świetnie kontrastuje z matowo czarnym bezelem. Dzięki temu zabiegowi, szkło może sprawiać wrażenie wypukłego. Uszy proste schodzące do bransolety, nie zauważyłem nierównych szlifów, czy asymetrii pomiędzy nimi (co zaobserwowałem wcześniej np. w Sumo). Ciekawym zabiegiem stylistycznym jest wpuszczenie dolnej części bezela poniżej uszu. Dekiel bez finezji, zakręcany, polerowana stal z podstawowymi informacjami i numerem limitacji. Koronka jest niewielkich rozmiarów - ale taki styl stanowi bardzo fajny smaczek bo jest sygnowana i to w sposób, przywodzący na myśl koronki Grand Seiko, nie jest zakręcana. Tarcza bynajmniej nie jest biała jest beżowo, perłowo, metaliczna i kształtem przywodzi na myśl płytę winylową. Okrąg na którym umieszczono nakładane, trójwymiarowe indeksy wygląda jak ścieżka z płyty. Indeksy są prostokątne, polerowana stal z nacięciem. Nad indeksami nadrukowano skalę minutową a na pełnych godzinach cyframi arabskimi oznaczono minuty. Poniżej indeksów naniesiono prostokąty z masy luminescencyjnej. Zegarek posiada komplikację dnia miesiąca. Okno datownika, umieszczono na godzinie trzeciej, jest naprawdę idealnie wykończone stalową ramką nawiązującą do indeksów. Pierwowzór z 1964 roku nie posiadał datownika.

Wskazówki właściwej długości, ostro zakończone, wypełnione masą luminescencyjną, łatwo przyswajają światło i świecą przy jakimkolwiek zacienionym miejscu, jednak nie jest to efekt długotrwały ale intensywny.

Zegarek sprzedawany jest na bransolecie z satynowanej stali, zapięcie solidne (nie jakaś blaszka) sygnowane SEIKO. Bransoleta nie należy do grubych „kajdanów” jest raczej subtelna jednak solidnie spasowana. Regulacja bransolety odbywa się poprzez piny łączące ogniwa bransolety. Ogniwa, pozwalają na dopasowanie do nadgarstka ponadto jest możliwość przestawienia o jeden stopień teleskopu w klamerce. Zegarek dzięki przemyślanym (kompaktowym) wymiarom koperty świetnie układa się na nadgarstku. Średnica ponad 41mm sprawia wrażenie współczesnego zegarka a wymiar L2L pozwala na idealną projekcję zegarka również na mniejszych nadgarstkach.

Zegarek wprawia w ruch własny mechanizm automatyczny Seiko 6R35 to jest ewolucja znanego i lubianego 6R15 o zwiększonej rezerwie chodu do 70h. Deklarowane przez producenta odchyłki tego mechanizmu wynoszą od +25/-15. Nie mam obsesji na punkcie dokładności zegarka, jednak zegarek po tygodniu noszenia nie wymagał korekty czasu – zatem jest ok.

 

Dane techniczne:

Koperta stalowa

średnica 41,3mm

wysokość 11,3mm

L2L 48,3mm

WR 100

Szkło szafirowe
z wewnętrznym AR

Mechnizm

Automatyczny Seiko 6R35 z 3Hz balansem na 24 kamieniach rezerwa chodu 70h

Komplikacje: godzina, minuta, centralna sekunda, dzień miesiąca.

 

Podsumowanie:

Zegarek nie jest pierwszym wyborem dla kogoś kto zaczyna przygodę z Naszą pasją, ponieważ nie jest on nurkiem, pilotem, garniturowcem…

Seiko Presage 1964 jest reedycją historycznego Seiko Chronograph opracowanego na potrzeby imprezy sportowej. Moim zdaniem zegarek świetnie oddaje styl lat 60-tych. Lubię współczesne nawiązania do minionych czasów - jednak we współczesnym wydaniu, pozbawione ryzyka związanego ze zużyciem mechanizmu jak w przypadku zegarków vintage.
Lubię samochody Mini, Fiata 500 ale nie chciałbym jeździć na co dzień pierwowzorem.

 

IMG_20200603_143912__01.jpg

IMG_20200606_142546__01.jpg

IMG_20200607_124002.jpg

IMG_20200607_124224.jpg


JACEK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za recenzję.

Brakuje mi jakichś dodatkowych powierzchni / szlifów na kopercie. Z boku jest bardzo taka sobie.

Jak Ty ją odbierasz?


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, tylko polerowane powierzchnie, ale taki był duch epoki. Natomiast fajnie wygląda dolna część bezela poniżej poziomu uszu.


JACEK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, czy inaczej tarcza jest super. To najmocniejszy punkt zegarka.

Wskazówki także.

Bezel na plus, pomimo tego, że chodzi jak chce.

 

Jak wygląda sprawa wycentrowania tarczy, oraz detali w powiększeniu?

 


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest idealnie, ale nie oglądałem w powiększeniu ;)

 

IMG_20200610_071621__01.jpg

Edytowane przez jacus

JACEK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tarcze wycentrowanie itp. to jest ok. Ja mam największe uwagi do koperty, mało finezyjnie wykończona i wykonana, szczególnie z boku. Sam zegarek ma fajny oldschoolowy look, myślę że na skórzanym pasku lub gumie tropic sporo zyska.


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie na ciekawym pasku zyskuje.

 

spacer.png

zdjęcie z internetu


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem sprawdzić, więc dorzucę coś od siebie. Mam nadzieję, że autor się nie pogniewa :)

 

++ stylistyka (wiadomo, że odtwarzanie oryginału) - coś pomiędzy elegantem, a nurkiem, czy sportowym zegarkiem.

++ bezel - świetny. Nie wiem do końca z czego jest, ale na żywo "robi robotę". Bardzo fajnie i precyzyjnie grawerowany oraz częściowo nacinany po bokach. Tutaj Seiko się bardzo postarało. Chodzi w obie strony i bez klików.

+ patrząc na to co powyżej - bardzo uniwersalny zegarek

+ wykonanie na odpowiednim poziomie. Jest starannie.

+ tarcza. Odcień w stylu SARBa 035, ale jest na niej wyraźny szlif, oraz pas dwudziestuparu okręgów pod indeksami, Wygląda obłędnie.

+ indeksy. Nakładane i łamane, przez co światło pod odpowiednim kątek na nich fajnie się odbija. Załamanie powodują, że jest to dyskretne i nie ma efektu błyskotki.

+ nakładane logo. Niby nic specjalnego, ale w tym modelu w dużym powiększeniu widać, że jest osadzone nad tarczą a nie na niej.

+ wysokość. Na szczęście oszczędzili przejrzystego dekla, który by pewnie pogrubił zegarek. Ufff.

+ rozmiar. Jest większy od oryginału, ale jak dla mnie teraz jest w sam raz.

+ mechanizm z rezerwą 70 godzin. To się może przydać, jak ktoś zmienia zegarki.

++/- koronka. Sygnowana, bardzo fajnie wykonana bo polerowana i szczotkowana na czubku. Na mały minus rozmiar, który utrudnia obsługę. Trzeba podważyć paznokciem by ją odciągnąć. Na szczęście idealnie pasuje do wielkości zegarka.

+/- koperta. Czepiałem się wcześniej, że z boku czegoś brakuje, bo jest "nudnie" polerowana i nic więcej, ale nie jest źle. Duży plus za to, że koperta częściowo chowa bezel. Bardzo fajny efekt i, jak dla mnie, w dużej mierze równoważy to co powyżej.

- bransoleta. Właściwie "taka jak to zwykle", chociaż są szczegóły jak np. zapięcie, które wykonane są lepiej. Szkoda, że nie w stylu oryginału.

- czytelność. Trudno to uznać za oczywisty minus, bo wiadomo, że jest to zegarek w pewnej stylistyce i taki ma być, ale jak ktoś potrzebuje bardzo czytelnego zegarka, to musi się dobrze zastanowić. Nie jest to nurek i nie jest tak czytelny.

-- na podwójny minus minimikroregulcja bransolety. "Mini" bo są dwa otwory i można zmienić tylko o jeden otwór w bok. Nie udało mi się jej idealnie dopasować, ale na szczęście zegarek jest lekki co bardzo nie przeszkadza.

 

spacer.png

 

PS. Przepraszam adminów za post pod postem :)


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję nabytku, wszelkie spostrzeżenia są mile widziane.

Myślę, że wersja z czarną terczą jest czytelniejsza, ale odbiega od oryginału 😁


JACEK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O czarnej nawet nie myślałem :)

Zielona też fajna, ale wygrywa kremowa, no nie? ;)

 


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, Imo kremowa najfajniejsza. Dla mnie jednak odrobinkę za duży i będę się pozbywał (38mm byłoby super) i bok mógłby być szczotkowany do pełni szczęścia.


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiar L2L sprawia, że leży na nadgarstku idealnie


JACEK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowy minus ode mnie za dekiel. Limitka zdecydowanie zasługuje na lepszy. 


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fakt bardzo minimalistyczny


JACEK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałbym wręcz: skąpy ;)

Ale za to polerowane boki przestały mi przeszkadzać. Na upartego można je przeszczotkować, ale byłoby tylko nudniej niż obecnie :D


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że z boku zegarek fajnie się prezentuje z uwagi na wpuszczony w kopertę bezel, który fajnie kontrastuje ze stalową kopertą. Polerowany bok koperty jest zgodny z oryginałem.


JACEK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie inny odbiór na skórze.

 

spacer.png


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przyszedł, dzięki uprzejmości Tajemniczego (Nie)znajomego z FB vel Ziomala z Forum - thanks a lot! ;)

 

Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne. Jako "paskowy ignorant" ;), wyłamię się nieco i nie będę marudzić na bransoletę - jest, jaka jest i mnie nie irytuje. Przy mojej łapie (ok. 19) rozmiar 41 wydaje się w miarę uniwersalny, pasuje mi w 100%. 

 

Obraz może zawierać: 1 osoba


WARTO POMAGAĆhttps://www.siepomaga.pl

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bransoleta zła nie jest. Dla mnie najgorszy w niej jest brak mikroregulacji (właściwie to jej nie ma) przez co nie mogłem jej odpowiednio dopasować.

No i bardziej mi leży na pasku, ale to już kwestia gustu :)


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bransoleta jest świetna, jednak jeśli chodzi o mikroregulację to rzeczywiście nie daje dużych możliwości. Mnie akurat udało się dopasować. 

Zegarek wygląda na paskolubny, też poeksperymentuję. 


JACEK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się też prawdziwy chronograf 

zegarek-meski-seiko-presage-chronograph-55th-anniversary-limited-edition-srq031j1.jpg.2a51ce014e254afc320b4c0042972f99.jpg

 

może być ciekawy


JACEK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdziwe chrono to już coś, ale...

jakoś mnie nie porywa w stosunku do 127

cena 3400 euro

no i datownik mi nie pasuje

Zdecydowanie nie mieszczę się wśród potencjalnych klientów ;)

 


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Sol napisał:

 

Zdecydowanie nie mieszczę się wśród potencjalnych klientów ;)

 

Ja też, 😁

 

IMG_20200612_135224.jpg


JACEK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.