Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
laser59

Złamana sprężyna docisku zapadki bębna napędu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Prosiłbym o poradę jak naprawić (wymienić) sprężynkę docisku zapadki bębna napędu mechanizmu zegara francuskiego (chodzi o płytach 9x9 cm).

Sprężynka jest przynitowana dwoma nitami do koła zębatego ( z drugiej strony nie ma dostępu do nitów - zastawia zawalcowany dekielek).

Czy trzeba wymienić całe koło z osią sprężyny . Może można dolutować brakujący fragment. Dziękuje z góry za  każde info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś fotki, może by się przydały


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaje fotki takich bębnów. Na jednym są już odpiłowane nity sprężynki zapadki(z drugiej strony nie ma możliwości dostępu do łbów nitów.

Beben spreżynowy 1.jpg

Beben spreżynowy 2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Fotki poprosimy :) . Lutowanie sprężyn lutem miękkim jest skazane na niepowodzenie a jeżeli da się przylutować to i tak długo nie popracuje. Można zgrzać punktowo albo zespawać precyzyjnym TIG-iem. Najlepiej zrobić to tak jak było pierwotnie lub bardzo podobnie np. poprzez wywiercenie nitów a następnie nagwintowanie otworów i zamocowanie na śruby. Jeżeli mechanizm jest rzadki to szukanie całego podzespołu jest raczej z góry skazane na niepowodzenie.

 

Edit:

Dziękujemy za zdjęcia :) .

W tym przypadku najlepsze będzie nitowanie nowej sprężyny do mosiężnego koła. Można to zrobić na gorąco czyli nity są przed nitowaniem rozgrzane i po stuknięciu od góry celem zaklepania gdy będzie nit stygnął dociągnie lekko luźną w tym mocowaniu sprężynę-zapadkę do koła.

Przy zasadniczo odmiennych materiałach np. mosiądz-stal połączenia powinny być nitowane a od biedy skręcane. Lutowanie jest już zupełnie bez sensu.

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Myślę że najlepiej będzie odpiłowane sprężynki z uszkodzonego bębna (ma urwany gwint do nakręcania) i zamontowanie do drugiego bębna za pomocą śrubek (po usunięciu tych pozostałości

nitów) i nagwintowanie otworów. Potrzebny będzie gwintownik bez kocówki wprowadzającej  (jest mała odległość do dekielka). Skurczowe zakładanie nitów jest trochę kłopotliwe (wymaga precyzji

wykonania otworów i doboru nitów) a później podgrzewanie koła i oziębianie nitów). Dziękuje za pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten dekielek służy tylko do "prowadzenia spręzyny.

 Ja bym odiercił otworki.. np. odwiercając stare nity. i wówczas można gwintować..., lub.. nitować


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Jeżeli chcesz to zrobić na śrubki to proponuję albo klej do gwintów - mocny są jeszcze średnie i słabe. Można też skrócić z lekkim naddatkiem śrubki by na zimno po wkręceniu lekko zaklepać je od strony trzpienia. Zapobiegniesz, przynajmniej częściowo odkręcaniu i to powinno wystarczyć bo i tak siła działająca na nie będzie przyłożona prostopadle, ścinająco.

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz zauważyłem, że ta sprężynka nie bardzo będzie pasowała do tego drugiego bębna, Średnice kół zębatych są jednakowe ale bębny nakręcały się w inna stronę ( inna kształt zapadek).

Dekielek jest zamocowany sprężyście aby dociskał do koła ( przy nakręcaniu ociera się). Niestety nie ma nitów zrywalnych dla małych średnic ,aby to tak łatwo zanitować. Najlepsze będzie

nagwintowanie ( M2- M2,5) tylko trzeba mieć lub dorobić sprężynkę ( grubość ścianki koła ok.2 mm).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

😉 mogę pomóc jeśli średnica będzie pasowała...

IMG_1085.jpg

Ps. a nie dałoby się rozwiercić otworów, nagwintować i na dwie śrubki od góry jeśli dostęp tylko jednostronny ?Może się mylę oczywiście , ale nie widzę za bardzo skali wielkości ...

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że ten wypukły stalowy dekielek zakrywający nity od drugiej strony ktoś kiedyś zamontował i to nie jest monolit nierozbieralny. 

 

Zdjąć dekielek, dobrać się do nitów i zanitować dwustronnie jak we fabryce albo nawet lepiej..

Stalowy dekielek może da się na powrót zainstalować.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to napewno ... 😉

 


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mając w rękach kilka zegarów gdzie istniały takie deklielki ( Majaki Budziki i inne)   to mogę powiedzieć, że wyły "na wcisk- sprężyćie i dodatkowo  lekkie "zakucie" nad karawędzią.

 Można go spokojnie  zdemontować , potem zamontować powtórnie, lecz lepiej też zrobić tzw wargą,  by dekielek nie spadał a przedwszystkim się nie przechylał pod naporem sprężyny...

 tyle i aż tyle...

ps.

Nitowałęm podobne spręzynki ( nie mając oryginałów dorabiałem z blachy i działały :) )


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doraźnie naprawiona sprężynka przez wywiercenie otworu w pręciku mosiężnym nasunięciu na złamaną końcówkę sprężynki i zlutowanie cyną (wcześniej dopasowane). Zdjęcie talerzowego sprężystego docisku koła zębatego wydawało mi się dość kłopotliwe (szczególnie ponowne jego zawalcowanie). Może w przyszłości uda mi się dokupić  cały bęben.

Jeszcze raz dziękuje wszystkim za zainteresowanie tematem.

Werk sprężyna zapadki.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.