Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
atopos

Z czego zrobiona jest ta tarcza?

Rekomendowane odpowiedzi

Szkło mleczne, matowione…


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzynia -to ładny oryginał, mechanizm też w ładnym stanie, waga i bloczek nie z kompletu. Wskazówki też wyglądają na wtórne. Trochę rażą gwoździe w listwach, ale ogólnie to ładny „berlińczyk” . Nie widzę detali  wahadła, a te miały specyficzne trochę…. 

Ogólnie ładny zegar 😉  Choć można nad nim popracować i zrobić małą delikatną renowację , a także poszukać paru oryginalnych detali… to tak w skrócie.


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Cześć,

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Mam żadną wiedzę na temat zegarów berlińskich, dlatego zakwalifikowałem go jako wiedeńczyka niestety.

A pokusiłbyś się o datowanie tego zegara?

Detale wahadła:

12.jpg

13.jpg

IMG_20220725_150902.jpg

IMG_20220725_150911.jpg

IMG_20220725_150917.jpg

IMG_20220725_150930.jpg

IMG_20220725_150933.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tej podkładki pod sankami też raczej nie powinno być. Sprawdziłbym co jest pod tą deseczką. 


Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie … to jest oryginalna podkładka i występuje w oryginałach ZAWSZE !


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny egzemplarz, bez inkrustacji . Nie wiem czy czy soczewka nie jest wykonana współcześnie, nakrętka pod soczewką dołożona i nie za bardzo pasuje. Patyk i okucie wahadła ok. Pokazuję jak to powinno wyglądać zakończenie wahadła ... podobne choć w żadnym nie mam takiego samego ... Charakterystyczne jest bardzo duża średnica okucia dolnego z gwintem, no i oczywiście okucie na palec stopki kotwicy (masz je OK)

Co do podkładki to dziwne ale wszystkie egzemplarze (a mam ich 4) mają takowe - z bardzo lekkiego gatunku drzewa (dokładnie takie same) a i u znajomych potwierdziłem fakt zastosowania takiej podkładki. Co do datowania , trudno mi powiedzieć , osobiście szacuje je na lata 70-te XIX wieku.

IMG_2529.jpeg

IMG_2157.jpeg

IMG_2159.jpeg

IMG_2158.jpeg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Dziękuję za odpowiedź.

Twój egzemplarz zacny.

 

A czy producent tego zegara jest znany?

 

Edytowane przez atopos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, LESKOS napisał(-a):

No nie … to jest oryginalna podkładka i występuje w oryginałach ZAWSZE !

 

Hmm...

24 minuty temu, atopos napisał(-a):

Cześć.

Dziękuję za odpowiedź.

Twój egzemplarz zacny.

 

A czy producent tego zegara jest znany?

 

 

Bez szans raczej na ustalenie, i nie musiał być to jeden producent Zobacz sobie w tym temacie, głównie nowsze wpisy:

 


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, LESKOS napisał(-a):

No nie … to jest oryginalna podkładka i występuje w oryginałach ZAWSZE !

W moim nie występuje :) ale ok, jest to ciekawe :)

Edytowane przez bajmar

Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy kupiony, przeze mnie, od znajomego też był bez podkładki, potem trafiały się następne z podkładkami. Przez przypadek podkładkę z pierwszego znalazłem o tegoż znajomego  grzebiąc w skrzyni ze starymi szpargałami ... Przyznał, że ją wyciągnął bo mu się wydawała "dokładką" . Okazało się że pasowała idealnie, więc wróciła na miejsce ... 😉 .

Co do producenta - to faktycznie było to chyba kilku pracujących na jednym wzorze i jak pisze Piotr , raczej bez szans na ustalenie kto i dokładnie kiedy ...

Jak dla mnie to bardzo dobrej klasy zegary, jedne z najlepiej pracujących i niezawodnie.

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, w moim "berlińczyku" taka podkładka też była, Jak ją zobaczyłem, myślałem,  że to będą wyrzucone pieniądze za zegar, ale pod spodem nie było innych mocowań. 

Jak wcześniej podałem w poście, był lub byli producenci jednego wzoru skrzynek z koralikami i arabeskami z mosiądzu, w latach 50-70 XIX w. z różnymi werkami....


bogdan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.