Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

norbert żukowski

jak ja zostałem zegarmistrzem

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich

no coz a moze was zainteresuje jak ja zostałem zostałem zegarmistrzem ?

postaram sie w wolnej chwili napisac wam o nauce tego zawodu. a jest co pisac.

na poczatek przedstawie sie

Nazywam sie Norbert Zukowski i zracji wykonywanego zawodu nie bede anonimowy.

A zaczeło sie tak

była to ósma klasa szkoły postawowej lekcja wychowawcza i opowiadalismy sobie kim bedziemy odpowiedzi wiadomo lekarz prawnik dentysta a dodam ze chodziłem do gdynskiej 18 a ja palnołem ze zegarmistrzem .nic cisza zero komentarza w klasie .

w zasadzie co moze odpowiedziec 15 latek to co pierwsze skojarzy a wzasadzie nie wiem czemu tak palnołem.

ale po tylu latach powiem jedno ze zegarkami zaraził mnie pewien zegarmistrz juz niezyjacy który prowadził swoja pracownie na rogu Swietojanskiej i przedłuzenia Krasickiego . jak dzis pamietam miałon na wystawie zegar który odliczał czas za pomoca kulek i wielkie cos z napisem incablok krecoce sie tak jak balans .

wiadomo jak na owe czasy byłs atrakcja .

dodam ze w tym roku stuknie mi 33 lata .tak jak opwiedziałem nie zrobiłem od razu

Az do pewnego spotkania rodzinnego w maju 1990 tam zmowu palnałem ze bede zegarmistrzem i znow cisza nic zero komentarza.natoniast biadolenie mojej mamy kto mnie przyjmie na termin bo tylko u dobrego rzemiesłnika nausze sie zawodu. i zaczeła sie bieganinata, znaczy moi rodzice biegali bo ja tylko palnołem ze bede zegarmistrzem tak na odczepnego, a zreszto ja chciałem byc mechanikiem i mialem juz plany i złozone podanie do gdynskiej samochodowki . pamietam rozmowy rodzicow ich nocne rozmowy miedzy soba na temat zegarmistrzostwa.mnie i szukanie zakładu.

az wrescie ktoregos dnia moja mama powiedziała tak W sobote jedziemy do mistrza Makurata???? mamo ja w sobote ide do pana henia {a pan henio prowadził warsztat samochodowy na witominie }bez dyskusji ubierz sie schludnie i pamietaj sobota.

Gdynia Obłuze Cechowa 8 piekny zegar uliczny ,na zewnatrz zakładu potezne kraty.

moja mama przedstawiła mnie w zasadzie romawiała tylko piec minut ja natomiast spedziłem tam poł dnia,w zasadzie to odpowiadałem na pytania a jak moze odpowiadac ktos kto widzi z bliska pracownie zegarmistrzowska i zegarmistrzów przy pracy nie wiedziałem jak nazywaja sie te urzadzenia wygladały jak małe tokareczki jakis słoje w ktorych sie cos kreci jakies urzadzenie co robi tak jak EKG , A PRZEDEWSZYSTKIM TA CISZA,

Wieczorem zadzwonił p.Makuratze ze zastanoiwi sie ale stawia jeden warunek przez cały lipiec mam do niego przychodzic!!!!!!!!!!

a ja co ze wakacje ze ja chce byc mechanikiem i pan heniu obiecał ze mnie przyjmie na termin a poza tym zdałem pomyslnie egzamin do technikum samochodowego.

ale droga przeznaczenia była troszke inna , z braku jednego punktu nie dostałem sie do gdynskiej samochod,ówki i musiałem przeniesc sie do CKUMIE w gdansku a ze moi rodzice byli zapobiegawczy i cały czas utrzymywali kontakt z p.makuratem dopiero po pewnym czasie dowiedzialem sie szczególow tej rozmowy ale lipec no moze nie cały spedziłem na cechowej i w zasadzie ten lipiec zadecydował o mojej przyszłosci

wrzesien pierwszy dzien w technikum ale nie zegarmistrzowskim tylko mechanicznym a dokładnie budowa maszyn i tu pierwsza porazka z czalej klacy z przedmiotów praktycznych najlepszy z tych scisłych najgorszy . tak oto stwierdzono ze lepiej abym przeniósł sie do zawodowki najlepiejdo klasy rzemieslnivczej.

i tak oto stałem sie uczniem zegarmistzowskim. miałem małe problemy ze szkoła nie ze byłem lewus chodzi o to ze klasa o profilu zegarmistrzowskim która miała byc utworzona przez izbe rzemieslnicza nie wypaliła a raczej była była to przyczyna przemian tamtych czasów tak wiec dojezdzałem do szkoły do gdanskaprzez pierwszy rok trzy razy w tygodniu w drugim dwa a w trzecim raz w miesiacu .ale odbieglem od sedna sprawy'

moj dzien w pracowni zaczynal sie od sprzatania pracowni ale nie od takiego zamiesc kurze ,raz w tygodniu szorowanie dwa razy w miesiacu pastowanie podło a pracownia miała ponad 40 m i to nalezało do moich obowiazkow oczywiscie był ze mna w pracowni jeszcze jeden uczen piotr ale był on juz na trzecim roku nauki i to jemu cały czas poswiecał mistrz (piotr jest zegarmistrzem i pracuje w serwisie znanej grupy zegarkowej) tak wiec był p. makurat piotr i ja a co robilłem jak nie sprzatałem .?

pilowalem piłowalem piłowalem.wpierw pilowalem za pomoca wielkiego pilnika z gwozdzi calowych sztyfty pozniej coraz mniejsze i mniejsze oczywiscie pod koniec dnia spratanie pracowni i ogladanie tych moich sztyft komisja piotr i mistrz , ja nawet nie wiedziałem do czego to słuzy a oni oceniali jakies tamsztyfty itak bylo przez dwa miesiace a nazbieral sie słoiczek tych sztyftów przez nastepne dwa miesiace piłowałem kwadraty duze mniejsze i znow komisja oczywscie przez cały czas ppowadzilem tez zeszyt praktycznej nauki zawodu i wiecie co, przez pierwszy rok jak go dzis przegladam nie ma nic zapisane o naprawie zegarka tylko sprzatałem szorowałem pastowalem pilowalem tak bylo przea pierwszy rok

tyle na dzis . obiecuje ze bede pisał dalej

musze wracic do stołu a na stole lezy rolex oyster , g p vintage ,sector chrono to takie ciekawostki przyjete w tym tygodniu dla jednych obiekt westchnien dle mnie chleb powszedni


zegarmistrz norbert żukowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pablo12

Czekam z niecierpliwością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Och..:D miło było to poczytać ....ja także czekam na ciąg dalszy. Pozdrawiam. DarekK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekam i ja ;) 15sto latek - amator programowania który coraz życzliwiej zerka w stronę mikrotechniki :)

pozdrawiam :wink:


_______________________________ _

Michał

 

BM

DW-5600E

DW-6900WCJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie zaraz taka mikro... Wystarczy precyzyjna :(

 

W 'mikro" motorek krokowy ma 0,01mm średnicy - zabawy z tym żadnej :grin:

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są, ale nie za bardzo wiadomo do czego miałyby służyć.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pewnie do jakiś sprzętów 007 :( Są one dostępne dla zwykłego kowalskiego?

 

Na pewno nie. Zwykłym Kowalskim pokazuje się motorki wytwarzane w strukturze ukłądów scalonych VLSI - mówi się, że trwałość jest jeszcze za mała do praktycznych zastosowań. Ale przeciekły do mnie skąpe informacje na temat nowych superkomputerów dla amerykańskiej NSA, m.in że odgrzano stary patent Craya z chłodzeniem cieczą ASICów od wewnątrz i tarcie cieczy już nie jest problemem. A to pachnie zastosowaniem tego rodzaju motorków...

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Nautica

Ciekawa historia, czekam na część drugą :)

Dość czesto przypadki decydują o naszej przyszłości.... oby na plus, jak w tym przypadku :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna opowieść i sympatycznie się czytało, szkoda tylko że

dalszy ciąg tak długo następuje :rolleyes:

 

Pozdrawiam.


?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ????????? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś nabyłem zegarek do mojej pierwszej sekcji. Rakieta, bez bajerów.

Cel: rozebrać i poskładać jak było na początku.

ale trafiłem na tego posta....zegarek poczeka.

 

Co było dalej? Jak się nie dowiem teraz to w wakacje będzie wizyta w zakładzie ;)


Tempus fugit - ... zegarek manet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.