Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

MasterFan

Manufakturowych sporów ciąg dalszy - GP

Rekomendowane odpowiedzi

No to się teraz zacznie... Kij został włożony w mrowisko :D

:twisted: Nic się nie zacznie, nie skomentuję tego, ale wstawię link na końcu swojej wypowiedzi, tak aby każdy mógł sam ocenić czy te zdanie oddaje rzeczywistość:

... na pewno nie robią kopert do zegarków...

http://www.network54.com/Forum/125540/message/1069045884/ (mam nadzieję, że to ten link co mam na myśli, bo zdjęcia mi jakoś nie chcą działać) :twisted:

Poza tym wydaje mi się, że porównywanie w czymkolwiek ML do Moser'a, GP czy Omegi to lekka przesada. Wszyscy widzimy, że ML bardzo ciężko pracuje na swoja pozycję, robią naprawdę piękne zegarki, do tego są one bardzo starannie wykonane i dobre jakościowo, ale żeby od razu takie porównania... :shock:

 

 

Marcin


"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powracając do wypowiedzi MAVERCIKA z innego tematu:

Takie marki jak Girard-Perregaux były traktowane z wielką estymą, bo podobno mechanizmy produkują same tylko nie bardzo rozumiem jak firma zatrudniająca w produkcji 78 ludzi, jest w stanie wykonać w przeciągu roku 17000 zegarków :?: :shock:

Nie wiem skąd Mariusz wziął dane dotyczące liczby zatrudnionych pracowników w GP, ale fakty są takie, że firma zatrudnia około 200 osób (rok 2004). Produkuje około 18000 zegarków rocznie. 100 tourbillonów robionych przez siebie samych (liczba zależna od rodzajów produkowanych modeli), około 300 sztuk Haute Horlogerie (tourbillony, repetiery, skeletony, "perpetuale" czy model Foudroyante) i nad tym wszystkim pracuje 27 pracowników z departamentu Haute Horlogerie. Olbrzymia reszta załogi pracuje nad mechanizmami, kopertami i częściami produkcyjnymi oraz w kontroli jakości i montażu zegarków.

 

 

 

Marcin

 

ps. Mariusz tylko mi nie mów, że się tak szybko rozrośli... :twisted:


"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Nie wiem skąd Mariusz wziął dane dotyczące liczby zatrudnionych pracowników w GP, ale fakty są takie, że firma zatrudnia około 200 osób (rok 2004). Produkuje około 18000 zegarków rocznie...

 

ps. Mariusz tylko mi nie mów, że się tak szybko rozrośli... :twisted:

 

Dane opublikował Otho na Forum, a pochodzą one "Wristwatch Magazine" (rok 2003-2004). Co do liczby 200 pracowników, to niestety Marcin trochę manipuluje faktami. Według danych z "Wristwatch Magazine", GP zatrudniało w latach 2003-2004, dokładnie 143 pracowników z czego 55% pracowało na produkcji, a 45% w administracji i dystrybucji. Firma produkuje około 17000 zegarków rocznie. Jeżeli dane, które przedstawił "Wristwatch Magazine" są fałszywe, to proszę wskaż źródło informacji mówiące o zatrudnieniu 200 osób w firmie GP i ile z nich pracuje bezpośrednio przy produkcji zegarków :?:.

 

Podaję link: http://www.zegarkiclub.pl/forum/viewtopic.php?t=1941

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji poziomu produkcji podam, że De Bethune rocznie wypuszcza ok. 300 (trzystu) zegarków, zatrudniając ok. 20 osób. Warto dodać, że niektóre werki mają od Venus, LJP i AS. Sami wytwarzają aktualnie tylko 3 kalibry.

(ArmbandUhren 6/2005, str. 64-71.; ArmbandUhren Katalog 2006, str. 122).

Siedziba firmy to niezbyt duży, 2-piętrowy dom (na frontonie jest 9 okien), trochę jak dom dwurodzinny.

Nie łudźmy się, firmy wytwarzające rocznie tysiące zegarków, to już w dużej mierze nie manufaktury, ale po prostu zmechanizowane fabryki. Owszem, wypuszczają również małe serie zegarków rękodzielniczych, ale to "działaność uboczna".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, ja nie manipuluje faktami (widzę, że oceniasz mnie swoją miarą- zupełnie bezpodstawnie), dane co do zatrudnienia pochodzą z lipca 2004 roku, a człowiek, który o tym mówił, to osoba, która w temacie GP jest swoistym guru- nie tylko dla mnie.

Proszę Cię więc Abyś przestał mówić co ja robię nie tak, a może spójrz na siebie- chcesz umniejszyć zasługi GP to to rób, ja z Tobą walczyć nie zamierzam :?

Poza tym informację zamieściłem dlatego, bo wcześniej obiecałem, że to uczynię jak czegokolwiek na ten temat się dowiem.

Prawda jest taka, że GP to jedna z najmniejszych manufaktur i stąd również wielkość ich produkcji. Jeśli wziąć pod uwagę inne firmy, ich liczbę pracowników i produkcję, to "wyczyn" GP naprawdę nie jest niczym nadzwyczajnym. Oczywiście zwracam uwagę na słowo "manufaktura"...

 

 

Pozdrawiam

Marcin


"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko podałem fakty i je skomentowałem- jak dla mnie to wystarczy w tym temacie :D

 

 

Pozdrawiam

Marcin


"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja tylko podałem fakty i je skomentowałem- jak dla mnie to wystarczy w tym temacie :D

Tym bardziej, że to temat o ML i nas zaraz wytną :wink: :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Mariusz, ja nie manipuluje faktami (widzę, że oceniasz mnie swoją miarą- zupełnie bezpodstawnie), dane co do zatrudnienia pochodzą z lipca 2004 roku, a człowiek, który o tym mówił, to osoba, która w temacie GP jest swoistym guru- nie tylko dla mnie.

Proszę Cię więc Abyś przestał mówić co ja robię nie tak, a może spójrz na siebie- chcesz umniejszyć zasługi GP to to rób, ja z Tobą walczyć nie zamierzam :?

 

O manipulacji pisałem w kontekście ogólnej liczby pracowników, którą podałeś. 200 ludzi robi faktycznie imponujące wrażenie, ale ilu z nich pracuje bezpośrednio przy produkcji zegarków, a konkretniej - mechanizmów :?:. Może warto w taki sposób postawić pytanie :?:. Co do pozostałej treści Twojego posta, nie będę się wypowiadał. Nie dam też Tobie więcej powodów do tego typu oceny mojej osoby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tym bardziej, że to temat o ML i nas zaraz wytną :wink: :D

No właśnie! :D

Całe szczęście, że jakoś modów nie widać... :twisted:

 

 

Marcin


"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
... ale ilu z nich pracuje bezpośrednio przy produkcji zegarków, a konkretniej - mechanizmów :?: . Może warto w taki sposób postawić pytanie :?:

Mariusz, mógłbym zdobyć odpowiedź na to pytanie, ale mam wrażenie, że jakakolwiek by ona nie była, to zawsze postarasz się znaleźć "prawdziwszą" prawdę, jest w tym jakiś sens :?:

 

 

Marcin


"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
... na pewno nie robią kopert do zegarków...

 

 

Since 1992, GP has been focusing on haute horlogerie and exclusive "in-house" products and subsequently have come a long way. Today, GP offers a wide range of watches that not only utilize their own "in-house" movements, but "in-house" cases and bracelets as well.

 

cytat z :

 

http://www.thepurists.com/watch/features/p...ases/index.html

 

piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piotrek, o to mi chodziło, ale nie potrafiłem tego znaleźć i wstawiłem to co miałem (pierwszy link) :D

 

 

Marcin


"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w stanie śledzić dyskusji na bieżąco. Potem już tyle tematów jest rozwiniętych, że mnie powala i nie umiem się do nich po kolei ustosunkować.

Próbuję.

Ja nie porównuję ML do Omegi czy GP.

To nie ma sensu, a jako przyjaciel ML nie chcę działać na ich szkodę.

Jeśli na prelekcjach firma X mówi, że rywalizuje z firmą Y, to można być pewnym, że jest od niej gorsza.

Odnoszę się do ML, bo dobrze znam ich fabrykę i montownię i wiem ile osób tam pracuje. Byłym ze dwa razy w fabryce IWC (ale jeszcze przed mechanizmem 5000). Raz byłem w JLC, ale uważam, że nie pamiętam dobrze wizyty, bo jeśli prawdą jest tylko to co pamiętam, to byłoby mało pozytywne dla nich. Byłem w fabryce Choparda, ale oni mają trzy fabryki (a ja widziałem jedną) a do tego robią sporo biżuterii i dlatego obraz nie jest jasny.

Twierdzę, że GP nie jest w stanie robić kopert, bo wiem ilu ludzi musi siedzieć na takiej produkcji. Widziałem ludzi (Szwajcarów) brudnych (czarnych) po łokcie i z skórzanymi "palcami", bo cały roboczy dzień polerują koperty. Zanim taką kopertę wezmą w ręce inna (jedna) osoba nożem usuwa zadziory po narzędziu skrawającym. W GP nawet przy "małej" produkcji zegarków (ale jeszcze sprzedają mechanizmy) nie są w stanie produkować kopert. Oczywiście może się mylę, ale dlaczego niby ?

Zdjęcia z produkcji kopert do zegarków GP

Mogę pokazać film z produkcji tarcz i szkieł do ML. Tyko że ten film został nakręcony odpowiednio w fabryce tarcz i szkieł a nie w fabryce ML.

Cytat po angielsku upewnia mnie, że tak właśnie jest albowiem... ja jeszcze nie widziałem produkcji bransolet w żadnej z fabryk zegarków (produkcję pewnych elementów bransolet widziałem w IWC)

Manipulowanie faktami i cyframi

To nie jest tak, że my (ktokolwiek z forum) manipuluje. To oni (producenci) manipulują, bo nie do końca chcą zdradzać swoje wszystkie tajemnice. Trzeba ufać zestawieniom niezależnych dziennikarzy - np. cyfry które podał Otho za AU ?

"Napadanie" między sobą firm IWC i GP

Żle się dzieje na forum, że tak wiele wątków kończy się "napaściami", ale to wynika z chrakterystyki (różności) tych dwóch firm na dzisiejszym rynku. Myślę, że źródło leży poza naszym forum i moim zdaniem wynika z następujących faktów:

1. IWC ma ugruntowaną pozycję, ma dużo większą sprzedaż i rozpoznawalność marki,. Jest firmą zdecydowanie większą.

2. GP jest firmą młodą (w sensie "odrabiania" strat) ze zdecydowanie mniejszą produkcją ale ma własne mechanizmy. Tę własność zdecydowanie podkreśla, a trafiając na dobry grunt (bo no to się dziś patrzy) "napada" na IWC.

3. IWC widzi niebezpieczństwo wynikające z przewagi baz ETY w ich prdukcji i "wkurza" się, że ktoś taki "mały" jak GP (co niby ma własne mechanizmy ale i ich nie robi - przegięcie i pewnie nie prawda ale jak ktoś jest wkurzony to tak myśli, do tego nie robi kopert - tu mam raczej przekonanie, że to prawda) oddaje jak może.

I wojna odbywa się na każdym polu. Nawet naszym małym poletku - forum.

Na szczęście uczymy się coraz więcej i za chwilę będziemy wiedzieć co znaczy perfekcyjnie "in-house". Do tego może w końcu pojedziemy zobaczyć kilka(naście) fabryk zegarkowych i będziemy mieli wlasne doświadczenia.

Uważam, że dla dalszego prowadzenia tej dyskusji mależałoby podać tabelę z liczbą zatrudnionych osób, z wyszczególnieniem ile pracuje na produkcji.

Władek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wcale się nie dziwię, że IWC się "wkurza" i dobrze robią, że nie dają jakiemuś karłowi (w domyśle Girard-Perregaux) podskakiwać. MasterFan twierdzi, że ja manipuluję faktami, ale ja w swoich wypowiedziach opieram się na informacjach pochodzących od producentów, a także z różnych światowych list dyskusyjnych. Dane o zatrudnieniu podałem z "Wristwatch Magazine". Co do Jaeger-LeCoultre, to jestem skłonny uwierzyć w to, że faktycznie składają (wykonują) oni mechanizmy sami, gdyż firma ta zatrudnia około 1000 pracowników z czego 600 pracuje na produkcji.

 

http://www.zegarkiclub.pl/forum/viewtopic.php?t=1941

 

Poza tym, oni mają wypracowane schematy i stosują mechanizmy sprawdzone już od wielu lat. Często kolejny werk jest tylko rozwinięciem (usprawnieniem) poprzedniego modelu. Oczywiście są to mechanizmy "in-house". Tak, do JLC mam wielki szacunek. Jeżeli chodzi o koperty, to nie wiem jak jest obecnie. Kiedyś Jaeger dość mocno współpracował z IWC. Właśnie producent z Schaffhausen wykonywał dla JLC koperty do zegarków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ale temat jest na tyle ciekawy i istotny, że spokojnie może być w dwóch wątkach. My tutaj obalamy mity :D. Przy okazji dodam jeszcze, że Jaeger-LeCoultre wytwarza rocznie 3 razy więcej zegarków niż Girard-Perregaux zatrudniając - uwaga !!! - prawie 8 razy więcej pracowników w samej tylko produkcji. Dlatego śmiem twierdzić, że GP nie jest w stanie samodzielnie wykonać rocznie 17000 zegarków, bo nie mają takich mocy przerobowych. O kopertach pisał już Władek. I to byłoby na tyle w kwestii rzekomych "in-house'ów" z GP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, może być nawet i w 3 tematach :D Ja tylko zapodałem link osobom, które może to zainteresuje, a dotąd tego nie czytały.

 

Rekapitulując:

1. Wzrasta znaczenie 'niezależnych' (oczywiście, tylko niektórych) w produkcji in-house'ów,

2. Wielkie manufaktury (dotyczy to też VC, PP) produkują procentowo niewiele in-house'ów tradycyjnymi metodami, są to z reguły ekstremalnie drogie małoseryjne partie zegarków, a gros ich wyrobów to produkty wielkich fabryk podzespołów - ich kooperantów,

3. Trzeba mieć baaaardzo ograniczone zaufanie do danych marketingowych (a nawet danych z tematycznych forów, gdyż - nie bądźmy naiwni - i tam są czynni propagandowo reprezentanci tych firm. I nic w tym zdrożnego, w końcu im pewnie za to też płacą).

 

BTW: Patek zatrudnia ogółem ok. 770 osób, z czego zegarmistrzów jest 180, w produkcji (poza mistrzami zegamistrzostwa) dodatkowo 500 osób (więc w produkcji ogółem 680 osó:D. Ponadto 90 w administracji. Rocznie produkują ok. 30.000 zegarków, w tym nieco (damskich) kwarców. Dodatkowo część werków produkuje na ich zamówienie Nouvelle Lemania. Wykorzystują też części od innych dostawców, np. Kif. Szkiełka do tańszych modeli również mają z zewnątrz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam na bezpośrednie zapytanie fachowców z watchbizz otrzymałem odpowiedzi

 

Aktuell werden die GehÓuse inhouse gefertigt.

 

http://watchbizzforum.de/phpBB2/viewtopic.php?t=17715

"aktualnie koperty wykonywane są wewnątrz firmy"

 

 

GP, aber auch JeanRichard, bauen einen zunehmend gry2nśy2nźeren Anteil der verwendeten GehÓuse, (Metall-)BÓnder und Schliey2nźen selbst. Derzeit sind wohl etwas mehr als die HÓlfte der Modelle mit eigenen GehÓusen ausgestattet. Bei einigen Modelle, speziell der Einstiegspreislage und Ólteren Baujahre, sind die GehÓuse aus Fremdfertigung (aber nicht billig).

 

"GP ale i jean richard produkują coraz to więcej używanych przez nich kopert, bransolet i zapięć samodzielnie. obecnie nieco ponad połowa

modeli wyposażona jest w koperty Inhouse. W niektórych modelach, szczególnie tych w niższych grupach cenowych lub w starszych wzorach stosuje się jeszcze koperty innych producentów."

 

 

no to się wyjaśniło - krakowskim targiem :D

 

 

piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba dodać że to opinie Thomasa Ernsta (wieloletni naczelny moderator forum i pracownik redakcji Chronos i UM) oraz peteraCDE (moderator Thepurists oraz Watchuseek). uważa się ich za wiarygodne źródła.

 

piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dane, które podałem wcześniej pochodzą właśnie z wypowiedzi Petera z ThePurists (to jego nazwałem guru), moim zdaniem ten człowiek w sprawach dotyczących GP to źródło, którego nie sposób wyczerpać... :D

I naprawdę nie rozumiem Mariusza, który porusza temat tylko dlatego żeby oczernić jakiekolwiek dokonania GP, które dodatkowo nazywa "karłem" tego biznesu. Wiem natomiast, że gdyby z mechanizmami GP było coś "nie tak" to z pewnością możnaby znaleźć cokolwiek na ten temat w sieci i w czasopismach branżowych, tak jak ma to miejsce w przypadku werków od IWC. Przypuszczam, że dlatego IWC nie lubi GP- w sumie nie dziwię się temu :D

Mam Mariusz prośbę do Ciebie, pisz o faktach, a nie o swoich przypuszczeniach czy problemach z nimi związanymi.

Pamiętaj (jak nie raz sam krzyczałeś) forum ma być rzetelne :!:

 

 

Marcin


"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Wiem natomiast, że gdyby z mechanizmami GP było coś "nie tak" to z pewnością możnaby znaleźć cokolwiek na ten temat w sieci i w czasopismach branżowych, tak jak ma to miejsce w przypadku werków od IWC. Przypuszczam, że dlatego IWC nie lubi GP- w sumie nie dziwię się temu :D

 

Nie twierdzę, że z werkami GP jest coś nie tak w aspektach niezawodności. Faktem jest, że IWC zdarzają się wpadki, ale (jak to mówią) ten się nie myli, co nic nie robi :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...tak Mariusz- masz rację :?

 

 

Marcin

 

 

ps. IWC zdarzają się wpadki również pod względem prawdomówności, faktycznie, w tym wypadku GP to "karzełek" dla IWC :D


"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
ps. IWC zdarzają się wpadki również pod względem prawdomówności, faktycznie, w tym wypadku GP to "karzełek" dla IWC :D

 

Myślę, że z takimi tekstami o prawdomówności IWC, to już mógłbyś poczekać do 1 kwietnia :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.