Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

neo2k

wostok 2209

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ma ktoś może zdjecie mechanizmu wostoka 2209 ze zdjetymi mostkami? chodzi mi o ulozenie kół pod nimi.

dzieki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Mam cal. 2214, ma taki sam ukłąd jak 2209, ale nie mam aparata, poza tem po co Ci układ kół?

 

Wszystko ma swą logiczną całość, zatem posiedź chwilkę i na pewno poskładasz je do kupy ( o ile w ogóle chodzi Ci o układ celem złożenia werku).

 

Mam taki mały laicki opisk, może coś pomoże :lol:

 

1 ==> oś sekundowa (sama ośka bez nabitych kół)

2 ==> koło wychwytowe

3 ==> koło minutowe

4 ==> koło sekundowe (sprzężone jest ono, tzn. będzie miało "podwójną zębatkę" dwa koła nabite na jedną oś)

5 ==> koło ... yyy... nie wiem jak się to nazywało, zmianowe?

 

wostokmech32209.jpg

 

Bardziej doświadczonych kolegów proszę o sprostowanie ewentualne :)


???????? => ta choroba dobrze ROCKuje!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, o coś takiego właśnie mi chodziło.

zegarek już złożyłem, jednak nie rusza :lol:, czeka mnie zatem jeszcze raz rozebranie i złożenie, przypuszczam, że koła się źle ustawiły pod mniejszym mostkiem.

przy okazji jeszcze jedno pytanko, czy koło balansowe trzeba jakoś specjalnie ustawiać względem wychwytu?

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sszwedo

Palec przerzutowy na kole balansowym musi trafić pomiędzy widełki kotwicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za kolejne informacje.

 

złożyłem, ustawiłem jak mnie się wydaje prawidłowo a zegarek nie rusza :)

oto zdjęcie złożonego mechanizmu:

img1700l.th.jpg

 

przy okazji, po rozlożeniu wypadło takie coś jak na zdjęciu poniżej, w którym miejscu to powinno być?:

post-24312-0-94043700-1331222541.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dzieki za kolejne informacje.

 

złożyłem, ustawiłem jak mnie się wydaje prawidłowo a zegarek nie rusza :)

oto zdjęcie złożonego mechanizmu:

img1700l.th.jpg

 

przy okazji, po rozlożeniu wypadło takie coś jak na zdjęciu poniżej, w którym miejscu to powinno być?:

post-25327-0-71155300-1331222584.jpg

Z tego co widać na zdjęciu przesuwka regulacji chodu oraz przesuwka z klockiem (czyli mocowaniem końca włosa) mają niewłaściwe położenie - stopniowo (o małe wartości) obracaj przesuwki w lewo - wówczas zegarek powinien zastartować. Natomiast część, która wypadła z Twojego zegarka to sprężynka nastawnika - część ta odpowiada za "zaskakiwanie" wałka naciągowego w odpowiednie położenie przy pociągnięciu koronki do pozycji przestawiania godziny. W Twoim przypadku sprężynka ta po prostu wyłamała się z płytki "nakrywającej" całe urządzenie naciągowo-nastawcze (ta płytka to chyba tzw. mostek remontuaru - jeśli nie to niech ktoś mnie poprawi).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz sprawdzić czy przerzutnik jest na swoim miejscu po przez energiczny ruch całym mechanizmem (tylko tak, żeby Ci z ręki nie wypadł :)), lub dmuchnięciem powietrza z gruszki. Jeśli balans po wykonanym zamachu werkiem, lub dmuchnięciem ruszy się płynnie tak jak to jest w zegarku pracującym normalnie, to git, jeśli ruszy się i sztywno zatrzyma, jakby go coś blokowało, to musisz odkręcić mostek balansu i ponownie celować przerzutnikiem w widełki kotwicy.

 

Jeśli się ruszy płynniej i zatrzyma po chwili to pokombinuj rzeczywiście z przesuwką klocka włosa jak radzi kolega.

 

To co odpadło to też wg mnie fragment mostka rementuarowego, teraz pewnie zmiana godziny i nakręcanie zegarka koronką to sprawa losowa :)


???????? => ta choroba dobrze ROCKuje!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

regulacje próbowałem robić, brak niestety efektu.

spróbuję ponownie balans założyć, może faktycznie nie siedzi w swoim miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
(ta płytka to chyba tzw. mostek remontuaru - jeśli nie to niech ktoś mnie poprawi).

Dokładnie jest tak jak napisałeś.


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy składaniu mechanizmu, zanim założy się balans i kotwicę, trzeba delikatnie ruszyć koła i sprawdzić czy kręcą się bez żadnego oporu; wtedy wiadomo, czy wszystko z nimi jest w porządku.

 

Co do podanych wcześniej nazw kół to jest ona trochę inna. Napęd w zegarku jest przekazywany z bębna ze sprężyną przez koła na balans. Pierwsze w kolejności jest koło minutowe, potem pośrednie, sekundowe, wychwytowe, kotwica, balans. W tym Wostoku koło pośrednie napędza jednocześnie koło sekundowe i oś sekundową, na którą założony jest sekundnik.

Tak więc według numeracji ze zdjęcia wyżej: 5 - koło minutowe, 4 - koło pośrednie, 3 - koło sekundowe, 2 - koło wychwytowe, 1 - oś sekundowa


CДEЛAHO B CCCP - najlepsze zegarki na świecie !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć,

 

przepraszam, że odkopuję trupa ale mam pytanie właśnie do tego weku:

 

wpadł mi w ręce Wostok 2209 18 jewels, niestety nie na chodzi - balans jakby coś blokowało, wałek wychodził z werku.

 

Rozebrałem zegarek: poprawiłem wodzik na siodełku beczki - jest ok, odkręciłem mostek z balansem i zamontowałem raz jeszcze, spuściłem nacią sprężyny z bębna po czym nakręciłem zegarek raz jeszcze. Balans chodzi już płynnie, ale po kilku sekundach samoistnie zatrzymuje się. Balans pracuję trochę dłużej, gdy kręcę wskazówkami jak do zmiany godziny. Co jeszcze mam sprawdzić/poprawić w werku?

Proszę o wyrozumiałość - to mój pierwszy werk, który rozbieram i składam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm nadaje się do czyszczenia i ponownego smarowania. W pierwszej kolejności problem na czopach kotwicy  i dolnym czopie regulatora balansowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjąłem i włożyłem balans raz jeszcze, nakręciłem mechanizm, zegarek ruszył i chodzi cały czas ale leżąc "tarczą do dołu i werkiem do góry". Przy zmianie pozycji zatrzymuje się. 

Pytanko: czy mechanizm, tak jak napisał powyżej kaido2 jest do czyszczenia czy w/w objawy to może być jakaś poważniejsza usterka? Skrzywiona oś balansu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sprężynka została zdjęta i  rozebrany oraz wyczyszczony został dolny zespół antywstrząsowy? Podaj wymiary dolnego czopa osi balansowej, a dokładnie jego średnice i długość. Podaj średnicę  otworu w łożysku  dolnego zespołu przeciwwstrząsowego.  Skrzywiona oś balansu nigdzie  się nie zdarza, natomiast czopy prędzej. W rusach praktycznie jest to rzadkość ponieważ  twarda hartowana stal z której wykonane są osie i  reszta stalowych podzespołów po prostu pęka. Częściej zdarza się że czopy są zużyte co należy rozumieć że są np za krŧokie czy mają za małą średnicę, a to wszystko dlatego ze poprzedni  właściciele nie robili przeglądów i zajeżdżali zegarki do granic możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem jest też tak, że gdy balans zatrzymuje się po odwróceniu tarczą do góry, to haczy o krzywo ustawiony włos. W pozycji tarczą do dołu balans nieco opada i chodzi dobrze. Warto to jeszcze sprawdzić (tzn czy włos jest płaski i równo leży po prostu.


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.