Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Voli

ATHOS - potrzebne kilka informacji

Rekomendowane odpowiedzi

Fajna kieszonka, warta renowacji dla mnie, chociaz wartosc merkantylna niewielka - 200-300 zl gdy jest w dobrym stanie.

 

Mechanizm typowy dla pierwszej cwierci XX-wieku, cokolwiek wyzszej jakosci, bo z paskami genewskimi.

 

Koperta jest srebrna (dlaczego mialaby byc posrebrzana?), ewidentnie szwedzka - napis glosi: srebro z Boliden. Boliden to miejscowosc w polnocnej Szwecji, gdzie wydobywano zloto:

 

http://sv.wikipedia.org/wiki/Boliden

 

i gdzie miala poczatek firma Boliden AB (gornictwo i hutnictwo metali kolorowych i szlachetnych):

 

http://www.boliden.se/

 

Ja widuje od czasu zegarki w zlotych i srebrnych kopertach z metalu z tej firmy - przy znanym przekonaniu Szwedow, ze wszystko co szwedzkie, jest najlepsze na swiecie (nawet zloto i srebro ;) ) dosc czesto producent kopert podawal zrodlo pochodzenia kruszcu (i tak jest w Twoim zegarku).

 

Marka "Athos" zapewne tez szwedzka, google pokazuje kilka zegarkow. Firma dla mnie nieznana, musiala byc nieduza. Topowym wytworca kieszonek w Szwecji byla Halda.


Zadna praca nie hanbi, ale kazda meczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem posrebrzany ze względu na to, iż niektóre elementy koperty mają kolor miedziany i widać na nich przetarcia - przy czym trudno mi jednoznacznie stwierdzić czy jest to starta ze srebra powłoka koloru miedzianego czy też resztki powłoki srebrnej na stopie miedzi. Zauważyłem oczywiście wybitą próbę 0.800 i napisy, ale nie byłem pewny (widywałem podobno "srebrne" koperty z taką puncą;)). Koperta jest składana z wielu elementów więc może część z nich jest srebrna a część nie. Na "miedzianym" uchu do dewizki jest bita cecha, ale bardzo starta, wygląda jak dwie litery PP lub PL - trudno powiedzieć, daję fotki dobre na tyle na ile udało mi się tak mały element sfotografować. To w sumie osobna, ciekawa kwestia do wyjaśnienia - co to za stop i co jest czym powleczone. Może jakiś stop srebra i miedzi?

 

fotki szczegółów:

http://img142.imageshack.us/gal.php?g=dsc09249z.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze te elementy innego koloru to pozlota - wiele srebrnych kopert bylo czesciowo pozlacanych.


Zadna praca nie hanbi, ale kazda meczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i racja a to jest jakaś nędzna próba - bo takiego koloru złota nie widziałem. Ponadto zastanawia mnie to, że skoro tak dokładnie oznaczyli srebro (próba i napisy) to zapewne gdzieś napisaliby że pozłacane. Tak czy inaczej sam szperam - jeśli coś ustalę to napisze dla potomnych.

 

Jeszcze kwestia werku:

- ancre 15j to oznaczenie producenta?, typu? (nie bijcie za głupie pytania - po prostu nie moja działka i nie wiem:))

- opis sprężyna Breguet sugeruje (w moim odczuciu) przesuwanie daty produkcji w odleglejsze czasy bo później nikt już chyba się nie chwalił jej stosowaniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ancre - wychwyt kotwicowy, 15j - 15 kamieni (bez kamieni na kole centralnym), Sppiral Breguet - to raczej wlos breguetowski (cokolwiek by to mialo znaczyc).


Zadna praca nie hanbi, ale kazda meczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - chodziło i właśnie o owo "ancre" - kamyki to wiem. Sprężyna Breguet to typowa dziś sprężyna spiralna - po prostu Pan o tym nazwisku wykombinował jako pierwszy w 1795 roku, że taka sprężyna to dobry pomysł na zbudowanie balansu.

 

W takim razie mam przed sobą pytanie czy to jakiś własny mechanizm czy kupiony od masowej wytwórni.

 

Szukając informacji trafiały mi się zegarki "doxa athos" - to przypadkowa zbieżność w nazwach (np. oznaczenie jakiejś linii modeli doxy)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej chyba prawie na pewno ;) kupiony od wiekszego producenta, ale jakiego - nie wiem. Wyglad ma w kazdym razie bardzo typowy. Moze kaido2 lub Piotr Ratynski beda w stanie wiecej powiedziec.


Zadna praca nie hanbi, ale kazda meczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Zegarek z lat 30-tych ubieglego stulecia(charakterystczyna stylistyka jak i werk dla tamtego okresu) przeznaczony na rynek niemiecki,koperta typu galonne(zlocone pierscienie rozowym zlotem), srebrna oprocz drugiego dekla.Koperta z wymiennym kartuszem na inicjaly(w razie zmiany wlacicela.Oznaczenia remontoir oraz gallone znikaly stosunkowo od m/w 1910r gdyz bylo to oczywiste.Szklo wyglada na plexiaka,ale sprawdz jeszcze przykladajac do policzka,jak zimne to mineralka.Wskazowki breguety,tarcza porcelana,natomiast mechanizm szwajcarski z takim tez wychwytem.Spiral breguete-wlos breguetowski.Jak cos to mam oski do takich zabytkow, ale czy znajde cos co bedzie pasowalo?

 

 

 

P.S Przyjzalem sie dokladniej szklu i zaryzykuje stwierdzenie ze jest to mineralka.Na rantach widac frez oraz pekniecie typowe dla szkla,zmylilo mnie padajace swiatlo z boku przy robieniu fotki, ktore czesto widac na wypuklych plexiakach.Jednak sprawdz to szklo bo moge sie mylic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co jest wymienne - sam maly kartusz w centrum czy raczej calosc ograniczona pozlacanym pierscieniem?


Zadna praca nie hanbi, ale kazda meczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

A co jest wymienne - sam maly kartusz w centrum czy raczej calosc ograniczona pozlacanym pierscieniem?

Wymienny jest wciskany dekiel z kartuszem.Po jego wyjeciu zostaje pozlacany pierscien w ktory mozna wlozyc inny badz szklo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.