Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

eye_lip

Wychwyt współosiowy Co-Axial

Rekomendowane odpowiedzi

Wychwyt współosiowy Co-Axial stosowany w zegarkach Omega

 

"Wychwyt współosiowy jest pierwszym od 250 lat, czyli od chwili kiedy Thomas Mudge stworzył w XVIII w. swobodny wychwyt kotwicowy, nowym praktycznym wychwytem zegarka. Spełnia on wymagania dotyczące wysokiej dokładności, zapewniając dodatkową korzyść w postaci zwiększonej niezawodności i precyzji długotrwałego działania. Wychwyt współosiowy w obecnej formie stanowi kulminację 20 lat prac badawczo rozwojowych. Rozwiązanie to podtrzyma zainteresowanie i ciepłe uczucia dla zegarków mechanicznych w XXI w."

(George Daniels, Master Watchmaker)

 

(Więcej o twórcy wychwytu Co-Axial, George'u Danielsie tutaj: http://www.zegarkiclub.pl/forum/viewtopic.php?t=1181 )

 

Mówiąc najprościej, wychwyt jest sercem zegarka mechanicznego ponieważ to właśnie on generuje impulsy, które wprawiają mechanizm w ruch. Wychwyt współosiowy w znaczący sposób redukuje tarcie między współpracującymi częściami przenioszącymi energię do pozostałych elementów. W wyniku tego mechanizm prawie się nie zużywa, a co najważniejsze, zapewniona jest większa stabilność chodu zegarka, która nie zmienia się wraz z upływm czasu.

 

 

Energia potrzebna do utrzymania w ruchu balansu dostarczana jest przez wychwyt, którego funkcja przekazywania siły realizowana jest wzdłuż linii stycznych.

Wychyt złożony jest z koła pośredniego A, podwójnego współosiowego koła B składającego się z zębnika koła wychwytowego C połączonego sztywno z kołem wychwytowym D, kotwicy E z trzema rubinowymi paletami F, G, H , przerzutnika I z rubinową paletą impulsową J i rubinowym palcem przerzucającym K.

Przerzutnik jest sztywno połączony z balansem.

Sprawą zasadniczą dla prawidłowego funkcjonowania wychwytu w nowoczesnym zegharku jest własciwe przekazywanie energii do balansu przy jego ruchu w obu kierunkach, zarówno przy oscylacji w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara jak i w kierunku przeciwnym. W wychwycie współosiowym impuls przekazywany jest zgodnie z ruchem wskazówek zegara bezp9ośrednio z zeba koła wychwytowego na przerzutnik. W kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara impuls przekazywany jest do przerzutnika poprzez kotwicę. Po impulsach koło wychwytu pozostaje w spoczynku na paletach spoczynkowych, a balans swobodnie bez zakłóceń dokonuje oscylacji.

 

Schemat wychwytu:

 

442106ce7220a.jpg

 

Działanie wychwytu:

 

4412b2845b8f2.jpg

 

4412b2a7c2c91.jpg

(Przepraszam za jakość ilustracji, niedługo poprawię)

 

 

Zalety wychwytu współosiowego.

 

Wychwyt współosiowy redukuje tarcie pomiędzy paletami a kołem wychwytowym praktycznie do zera.

Wynalazek ten rozwiązuje kwestię oliwienia - jeden z największych problemów występujących w zegarkach mechanicznych. Daje to niewątpliwe korzyści dla funkcjonowania mechanizmu: dłuższą żywotność, a przede wszystkim wysoką stabilność dokiładności w długim okresie użytkowania. Wychwyt współosiowy gwarantuje także stabilną transmisję energii do balansu.

 

Artykuł na podstawie materiałów prasowych Omega.

Ilustracje: Omega


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem wczoraj mejla który mnie zmobilizował, bo już dawno miałem ten artykuł wrzucić :wink: .

Dodam, że nie ingerowałem merytorycznie w tekst który stanowił podstawe, nawet stylistycznie niewiele, także traktujmy go jako przedruk :roll:


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Świetnie, dzięki ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.