Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

chemik

zegar własnej roboty - problem wahadła

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Nie mam praktycznie bladego pojęcia o zegarmistrzostwie jednak uparłem się zrobić klasyczny zegar ciężarkowy z wahadłem. Męczę się z nim piąty miesiąc i już w zasadzie tyka, ale nie wiem jak prawidłowo dobrać ciężar wahadła. Za lekkie drga, za ciężkie czasem staje.

Zębatki wycinam piłą w deskach bukowych, a w tej chwili całkowita przekładnia od koła wychwytu do koła napędowego wynosi 1:220. Zegar startuje przy ciężarku od około 800g wzwyż. Wahadło zrobiłem dość długie (76 cm), aby sznur za szybko się nie odwijał.

Czy są jakieś ogólne (i proste) zasady doboru masy wahadła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takich wzorów, bo przy prawidłowej konstrukcji i wykonaniu mechanizmu nie powinna ona wpływać na to czy zegar "chodzi" czy nie. Precyzja chodu to już inna sprawa.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z problemem Ci nie pomogę, ale mógłbyś wstawić zdjęcia? Jestem ciekawy jak taki zegar własnej roboty wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda dość okropnie. To na razie goły mechanizm jeszcze bez wskazówek. Dołączam zdjęcia, nie wiem jak to się wkleipost-33792-0-70340200-1291902241_thumb.jpg .post-33792-0-91607200-1291902270_thumb.jpgpost-33792-0-48316800-1291902288_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na podstawie zdjęć które zamieściłeś, można spróbować poprawić wychwyt. Tam chyba tkwi tajemnica uruchomienia zegara. Kamieni rubinowych bym nie montował, ale można spróbować przykleić płytki z tworzywa(plastik)? blaszki? by w miejscach styku z zębami koła wychwytowego było jak najmniejsze tarcie.


,,Zauważyliście, że każdy jadący wolniej od nas to palant, a szybciej - szaleniec? (George Carlin)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To duży problem - jak zrobić bardzo prosty ale skuteczny wychwyt. Rozwiązania stosowane w metalowych zegarach trudno tutaj zastosować. Ciągle szukam czegoś optymalnego. W tym wychwycie zastosowałem gładkie kołeczki bambusowe, gdyby jeszcze chwytak był zrobiony z jakiegoś solidnego, twardego drewna dającego się trwale polerować to efekt mógłby być niezły.

W sumie albo poszukam innego typu mechanizmu albo dopracuję ten co jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że do tego typu konstrukcji optymalny byłby wychwyt wrzecionowy z regulatorem kolebnikowym - czyli taki, z jakiego zrezygnowano, bo był za mało dokładny, ale jednak...najprostszy i wybaczający błędy konstrukcyjne i materiałowe...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, zapewne lepiej byłoby zacząć od zegara z takim właśnie wychwytem. Do tego przekładnia o możliwie małym przełożeniu i tylko wskazówka godzinowa. Pewnie trzeba by go "nakręcać" ze dwa razy na dobę ale na początek to optymalne rozwiązanie by głównie poćwiczyć ręczny wyrób zębatek, co jest problemem samym w sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam konsekwencje. Toz to ogrom pracy.

Chyba musisz sam przez to przejsc i sprawdzac poszczegolne opcje doswiadczalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim zegarze "ćwiczebnym" zmieniłem wychwyt. Zamiast koła z 15 kołeczkami dałem zębatkę o 23 zębach i inny typ chwytaka.

Całość dopasowana niestety na oko, ale działa prawidłowo.

Ciekawe jaki to właściwie typ wychwytu i jak się fachowo nazywa?

post-33792-0-67078200-1294942430_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś ogólne (i proste) zasady doboru masy wahadła?

 

Są pewnie na to wzory matematyczne, ale w zasadzie tylko dla teoretyków. Praktycy dobierają ciężar wahadła doświadczalnie, a zależy on od siły napędu zegara. Ze względy na stabilność i niewrażliwość na zakłócenia (np. drgania czy impulsy zewnętrzne) najlepsze jest najcięższe wahadło jakie napęd zegara jest wstanie utrzymać w ruchu.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

To wyjaśnienie trafia mi do przekonania. Zapewne im cięższe może być wahadło przy stałej sile napędu, tym lepiej to świadczy o jakości całego mechanizmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne im cięższe może być wahadło przy stałej sile napędu, tym lepiej to świadczy o jakości całego mechanizmu.

Oczywiście, między napędem i wahadłem są opory mechanizmu, no a nim mechanizm dokładniej i lepiej jest wykonany, to opory te są mniejsze.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężar wahadła.

Tak jak napisał już pan Piotr można wyliczyć, tylko po co, dobieramy doświadczalnie, powinno być jak najlżejsze,ale gwarantujące nam stabilność,czyli niewrażliwość na czynniki zewnętrzne.

 

Zegar wahadłowy wymaga jednakowej(stałej) siły napędowej, im większa jest ta siła tym cięższe może być wahadło i tu trzeba zastosować tak zwany złoty środek.

 

A tak po zatem to jestem pod wrażeniem, trzeba być romantykiem aby wywalać otwarte drzwi,

Naprawdę podziwiam.


Pozdrawiam Jan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym rzecz że te drzwi nie są zbyt wyraźnie otwarte, bo trudno znaleźć jakieś informacje na temat starych prostych technologii. Pod koniec prac udało mi się znaleźć w internecie parę schematów drewnianych zegarów, ale i one były sporządzane raczej z myślą o obróbce na maszynach sterowanych cyfrowo.

Pomyślałem sobie że każdy inżynier czy inny uczony powinien być w stanie zrobić zegar własnoręcznie.

Traktuję to głównie jako test sprawności psychofizycznej, no i okazję aby nauczyć się dziwnych rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tajemnej sztuki cierpliwości ?....Powodzenia. :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężar wahadła.

Tak jak napisał już pan Piotr można wyliczyć, tylko po co, dobieramy doświadczalnie, powinno być jak najlżejsze,ale gwarantujące nam stabilność,czyli niewrażliwość na czynniki zewnętrzne.

Myślę, że jeżeli Kolega chciałby oszacować masę wahadła zakładając jego okres i długość to może użyć wzorów opisujących wahadło fizyczne.


Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczające będzie dobranie doświadczalne. Wahadło ma stabilizować i tłumić drgania. Projektowane wahadło należy ustawić w stanie roboczym, ale bez napędu zegara. Sama belka w zasadzie nie będzie pracować. Należy dokładać obciążenie i obliczać ile wykona wychyleń od maksymalnego właściwego dla zaprojektowanego wychwytu do minimalnego dopuszczalnego. Można to porównać z fabrycznym zegarem. Ilość wychyleń będzie się zwiększać, ale tylko do pewnej granicy i to będzie ta zbliżona wartość dla naszego projektu.

Są opisane sposoby domowego wykonania freza, którym można poprawnie wykonać koło zębate.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie mam praktycznie bladego pojęcia o zegarmistrzostwie jednak uparłem się zrobić klasyczny zegar ciężarkowy z wahadłem. Męczę się z nim piąty miesiąc i już w zasadzie tyka, ale nie wiem jak prawidłowo dobrać ciężar wahadła. Za lekkie drga, za ciężkie czasem staje.

Zębatki wycinam piłą w deskach bukowych, a w tej chwili całkowita przekładnia od koła wychwytu do koła napędowego wynosi 1:220. Zegar startuje przy ciężarku od około 800g wzwyż. Wahadło zrobiłem dość długie (76 cm), aby sznur za szybko się nie odwijał.

Czy są jakieś ogólne (i proste) zasady doboru masy wahadła?

 

 

Witam

Czy kolega może w jakiś sposób przesłać projekt. Za niedługo będę dysponował maszyną która mi to wytnie. Zrobie wtedy swój pierwszy produkt na tej maszynie czyli zegar. Będę bardzo wdzieczny.

robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.