Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Krashan

Junghans wiszący - źle bije

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!

 

Kilka miesięcy wstecz kupiłem zegar wiszący Junghans, prawdopodobnie przedwojenny. Zegar chodzi prawidłowo, jednak od pewnego czasu nie wybija pełnych godzin.

To znaczy zarówno na pełną godzinę jak i na połówkę jest tylko jedno uderzenie. Co mogę sprawdzić we własnym zakresie, by ewentualnie przywrócić prawidłowe bicie zegara?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegar chodzi prawidłowo, jednak od pewnego czasu nie wybija pełnych godzin.

To znaczy zarówno na pełną godzinę jak i na połówkę jest tylko jedno uderzenie. Co mogę sprawdzić we własnym zakresie, by ewentualnie przywrócić prawidłowe bicie zegara?

Hmm... Może to być drobiazg (np. zawieszenie dźwigni), ale też jest możliwość kilku poważnych usterek (np. pęknięcie kołka, czy dźwigni). Na dodatek rodzajów mechanizmów bicia jest kilka, no a mnie nawaliła szklana kula, więc bez obejrzenia mechanizmu trudno tu cokolwiek zawyrokować. Jeżeli Tobie samo się nic nie nasunie, gdy patrzysz na mechanizm w realu, to tym bardziej nam, ewentualnie może by pomogły jakieś dokładne zdjęcia mechanizmu...


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Może to być drobiazg (np. zawieszenie dźwigni), ale też jest możliwość kilku poważnych usterek (np. pęknięcie kołka, czy dźwigni). Na dodatek rodzajów mechanizmów bicia jest kilka, no a mnie nawaliła szklana kula, więc bez obejrzenia mechanizmu trudno tu cokolwiek zawyrokować. Jeżeli Tobie samo się nic nie nasunie, gdy patrzysz na mechanizm w realu, to tym bardziej nam, ewentualnie może by pomogły jakieś dokładne zdjęcia mechanizmu...

 

Dziękuję za odpowiedź. Na razie nic nie rozbierałem, poruszałem dźwignią blokady bicia w tył i w przód kilka razy...i pomogło. Widać coś się zawiesiło, tak jak sugerowałeś.

Co prawda wcześniej już poruszałem tą dźwignią i nie pomagało...teraz zrobiłem to nieco energiczniej...może pomogło, a może to zbieg okoliczności. Tak czy owak zegar na razie bije poprawnie. Pozdrawiam!

 

PS. Co do szklanej kuli..proponuję przetrzeć szmatką, może pomoże :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na początku pozdrawiam wszystkich w Nowym Roku i od razu przechodzę do sedna sprawy . Mam podobny problem co kolega zakładający ten temat . A mianowicie zegar bije pełne godziny na połówkach jak i na pełnych godzinach. Po za tym zegar chodzi prawidłowo. Poniżej zdjęcie mechanizmu

post-33967-0-32341100-1325418685_thumb.jpg

post-33967-0-60869900-1325418704_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda ze nikt tu nie zagłąda :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda ze nikt tu nie zagłąda :P

 

Nie jaraj tego, a zauważysz, że była awaria i forum nie działało...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że zegar nie bije drugiej godziny i po 12-tu uderzeniach bije 13 razy . Jestem kompletnym laikiem jezeli chodzi o stare zegary , moze komuś coś przyjdzie do głowy . Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapadowy mechanizm bicia ma dość prostą konstrukcję. Poprzyglądaj się na bicie przy wyjętym mechanizmie , to zobaczysz, że godziny są "liczone" uderzeniami jednej z 2 dźwigni w coraz dłuższe "zęby" koła, ostatnie uderzenie następuje po wpadnięciu w wycięcie (wrąb/wręb, jak kto woli). Połówki godzin (i godzina 1) wybijane są we wrębach. Rzecz w tym, żeby po wybiciu godziny i następującej po niej połówce dźwignia zatrzymała się jeszcze w wycięciu koła. Jeśli źle trafi - zablokuje się lub "poleci" dalej - mechanizm bicia wariuje. Poprawna regulacja polega raczej na odpowiednim przesunięciu koła zapadowego na osi i skasowaniu luzów. Czasem wystarczy bardzo delikatne do- lub odgięcie końcówek dźwigni bicia.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegar chodzi i bije jak ta lala bardzo dziękuję za wskazówki . Wystarczyło obrócić koło zapadowe i zegar bije tak jak powinien . Dziękuję i Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.