Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Chicco

NIe do końca płynąca wskazówka sekundnika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :lol: dotarł do mnie zegarek SEIKO SNK 607K z mechnizmem 7S26B jako, że jest to mój pierwszy zegarek z płynąca wskazówką myślałem że będzie ona płynąć. Jednak u mnie widać że wskazówka przeskakuje i troszeczkę drży czy to normalne w tym zegarku z tym mechanizmem prosze o odpowiedzi.Pozdrawiam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dowiedz się troszkę o budowie i działaniu werku mechanicznego. Wskazówka sekundowa wykonuje w ciągu sekundy (przeważnie, zależnie od mechanizmu) 6 - 8 "skoków".

W pełni płynącą sekundę masz w Seiko Spring Drive.


Totalny laik :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)pierwszy zegarek z płynąca wskazówką (...)

 

 

a co to za twór ta płynąca wskazówka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co to za twór ta płynąca wskazówka ?

Chodziło mi o ,,płynącą'' wskazówkę sekundika :lol: czyli wszystko ok i nie mam się czym przejmowac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o ,,płynącą'' wskazówkę sekundika :lol: czyli wszystko ok i nie mam się czym przejmowac?

 

Wszystko w porządku.

 

7S26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o ,,płynącą'' wskazówkę sekundika :) czyli wszystko ok i nie mam się czym przejmowac?

 

Tak jak napisał yanek wyżej, zwrot "płynący sekundnik" należy traktować z przymrużeniem oka. Jest ona "płynąca" w porównaniu do klasycznej "skaczącej sekundy" kwarca, natomiast nie płynie, ale jest przesuwana kilka razy na sekundę. Prawdziwa płynąca sekunda jest w Spring Drive'ie - tam nie skacze, ale faktycznie przesuwa się w trybie ciągłym bezpośrednio od nacisku sprężyny.


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok :) Dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"płynąca" mówią kiedy ma trzy skoki na sekundę lub więcej..

7sXX ma trzy.


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"płynąca" mówią kiedy ma trzy skoki na sekundę lub więcej..

7sXX ma trzy.

 

21600/3600 = 6 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21600/3600 = 6 :)

6 wahnięć balansu = 3 realne skoki wskazówki na tarczy :)

 

Te wahnięcia czasami są nazywane półwahnięciami, bo nomenklaturze słownej jest dyskusyjne, czy wahnięcie to jest pół sinusoidy, czy też pełna sinusoida (czyli pełne "w te i z powrotem")

Ale tak czy inaczej wskazówka sekundowa wykonuje trzy skoki, co widzi każdy, choćby na tym filmie do którego link podałeś wcześniej.

.


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taktic, jednak chyba 6 :) Też kiedyś myślałem, że 3, ale policz sobie do trzech w czasie jednej sekundy - za wolno! Wskazówka śmiga 6 - 8 razy na sekundę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 wahnięć balansu = 3 realne skoki wskazówki na tarczy :)

 

Te wahnięcia czasami są nazywane półwahnięciami, bo nomenklaturze słownej jest dyskusyjne, czy wahnięcie to jest pół sinusoidy, czy też pełna sinusoida (czyli pełne "w te i z powrotem")

Ale tak czy inaczej wskazówka sekundowa wykonuje trzy skoki, co widzi każdy, choćby na tym filmie do którego link podałeś wcześniej.

.

 

Tak tak. A wiesz, że na filmie 1 kl/s ta wskazówka będzie "skakała" co 1 sekundę ? (to pytanie retoryczne - nie odpowiadaj na nie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniejsza o filmy na youtube. Mówię to co postrzegam na żywo na tarczy zegarka.

W zegarkach 7sXX (mam ich trzy) widzę wyraźnie trzy skoki wskazówki między indeksami sekundowymi. Natomiast w zegarkach na ETA widzę cztery skoki.


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniejsza o filmy na youtube. Mówię to co postrzegam na żywo na tarczy zegarka.

W zegarkach 7sXX (mam ich trzy) widzę wyraźnie trzy skoki wskazówki między indeksami sekundowymi. Natomiast w zegarkach na ETA widzę cztery skoki.

 

Mniejsza o nie.

 

28800/3600 = 8

 

to piękne zdjęcie znalazłem gdzieś w sieci, myślę, że nieznany mi autor nie ma nic przeciwko wykorzystaniu w celach edukacyjnych:

 

surecounts.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I specjalnie dla Chicco, ten sam "fotograf", ta sama technika.

Mechanizm 21600 A/h, protoplasta 7S26 (to chyba 7009 lub 6309):

 

21600BPH2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He, he.. dobre zdjęcia.

Powiem inaczej

tik-tak-tik-tak-tik-tak-tik-tak

 

tik - jest bardziej stłumione, płynne, "wygładzone"

tak - jest ostre, gwałtowniejsze, bardziej zaznaczone.

To powoduje, że widzę tylko "tak".. a "tik" jest tylko płynnym przejściem, którego nie zauważam.

Dlatego widzę trzy skoki.

Mówię że JA tak widzę, i widzi tak spora ilość ludzi... Dlatego określają to jako "nie do końca płynąca sekunda"

.


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He, he.. dobre zdjęcia.

Powiem inaczej

tik-tak-tik-tak-tik-tak-tik-tak

 

tik - jest bardziej stłumione, płynne, "wygładzone"

tak - jest ostre, gwałtowniejsze, bardziej zaznaczone.

To powoduje, że widzę tylko "tak".. a "tik" jest tylko płynnym przejściem, którego nie zauważam.

Dlatego widzę trzy skoki.

Mówię że JA tak widzę, i widzi tak spora ilość ludzi... Dlatego określają to jako "nie do końca płynąca sekunda"

.

 

Wszyscy ulegamy złudzeniom optycznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy ulegamy złudzeniom optycznym.

Właśnie w tym przypadku nie chodzi o złudzenie tylko o percepcję wzrokową.

Bo nie przypadkowo mówi się tik-tak. To co wszyscy odróżniają na słuch, wiele osób odróżnia "na wzrok". Wskazówka sekundowa inaczej zachowuje przy co drugim wahnięciu.

Paradoksalnie, ci którzy tego nie widzą, czyli nie odróżniają wzrokowo "tik od tak" mają lepiej, bo widzą ruch wskazówki bardziej płynnie :)

Na wus często bywały pytania: dlaczego skoro jest 8 bits, to oni widzą cztery ruchy wskazówki. Paradoksalna odpowiedz byłaby "bo masz za dobry wzrok" :)

.


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w tym przypadku nie chodzi o złudzenie tylko o percepcję wzrokową.

Bo nie przypadkowo mówi się tik-tak. To co wszyscy odróżniają na słuch, wiele osób odróżnia "na wzrok". Wskazówka sekundowa inaczej zachowuje przy co drugim wahnięciu.

Paradoksalnie, ci którzy tego nie widzą, czyli nie odróżniają wzrokowo "tik od tak" mają lepiej, bo widzą ruch wskazówki bardziej płynnie :)

Na wus często bywały pytania: dlaczego skoro jest 8 bits, to oni widzą cztery ruchy wskazówki. Paradoksalna odpowiedz byłaby "bo masz za dobry wzrok" :)

.

 

No dobra. Mówiąc krótko: jak ktoś zna zasadę działania mechanizmu to wie, że wskazówka skacze co 1/5 sekundy dla częstotliwości 18000 A/h a dla częstotliwości 36000 A/h 10 razy na sekundę.

Tak jest i tyle. A zaobserwować i policzyć można odtwarzając nagranie video w zwolnionym tempie.

 

A co do złudzeń optycznych, to ich powodem jest niedoskonałość percepcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taktic, jednak chyba 6 ;) Też kiedyś myślałem, że 3, ale policz sobie do trzech w czasie jednej sekundy - za wolno! Wskazówka śmiga 6 - 8 razy na sekundę

 

 

To wszystko jest mały pikuś. W mechaniźmie kamertonowym np. w Omedze F300 sekundnik "skacze" 300 razy na sekundę.

 

I to jest prawdziwe "płynięcie"


 

Jeśli zaadoptujesz psa, to nie zmienisz tym świata, ale cały świat zmieni się dla tego psa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wszystko jest mały pikuś. W mechaniźmie kamertonowym np. w Omedze F300 sekundnik "skacze" 300 razy na sekundę.

 

I to jest prawdziwe "płynięcie"

 

Tak jak sam napisałeś - to nadal jest "skakanie", częste, ale skakanie. W Spring Drive nie ma żadnych skoków - sprężyna bezpośrednio "naciska" zębatki sekundnika, za regulację odpowiada przyłożona do tej zębatki "siła hamująca" (tak w dużym skrócie). Ta siła hamująca jest na bieżąco dobierana w zależności od napięcia sprężyny. To jest JEDYNA prawdziwie płynąca sekunda - ruch sekundnika jest ciągły.

Zachęcam do zapoznania się z mechanizmem Spring Drive, naprawdę warto.

 

Przyjemny filmik na zachętę

http://www.youtube.com/watch?v=ZsBTXgksr4s


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega miromat też robi takie fajne zdjęcia:

 

zdjęcie nr 10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Mówiąc krótko: jak ktoś zna zasadę działania mechanizmu to wie, że wskazówka skacze co 1/5 sekundy dla częstotliwości 18000 A/h a dla częstotliwości 36000 A/h 10 razy na sekundę.

Tak jest i tyle. A zaobserwować i policzyć można odtwarzając nagranie video w zwolnionym tempie.

 

A co do złudzeń optycznych, to ich powodem jest niedoskonałość percepcji.

 

 

Dokładnie,

Dla przykładu pokazuje zdjęcie swojej Sławy która ma 18000 półwachnięć co daje 5 skoków na sekundę:-)

post-43428-0-61773300-1322852384_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.