Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

sting

Polerowanie koperty z tytanu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Kupiliśmy koledze w prezencie zegarek z tytanu i na deklu została zrobiona dedykacja. Niestety okazuje się że w miejscu dedykacji koperta zrobiła się troszkę nieprzyjemna w dotyku. Przypuszczalnie brzegi liter zrobiły się troszkę ostre - czcionka jest bardzo mała. Nie jest to jakiś strasznie nieprzyjemny problem przy noszeniu ale jednak w porównaniu do stanu bez dedykacji jest drobna różnica. Teraz pytanie czy jest jakiś sposób aby zlikwidować te ostre brzegi. Czy tytan można czymś polerować?

 

Sting

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grat (ostre brzegi) na literach powinien usunąć grawer i jest to ewidentna fuszerka. Dlatego najlepiej zwrócić zegarek do poprawki.

Tytanu się w zasadzie nie poleruje, raczej wykańcza się na mat.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mi się wydaje że grawer dał ciała. Co ciekawa grawerowanie było laserem a nie mechanicznie. Byłem przekonany że przy laserowym wycinaniu nie będzie takich fuszerek.

 

Grat (ostre brzegi) na literach powinien usunąć grawer i jest to ewidentna fuszerka. Dlatego najlepiej zwrócić zegarek do poprawki.

Tytanu się w zasadzie nie poleruje, raczej wykańcza się na mat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

Wypolerować tytan też można. Nie jest to tak łatwe jak w przypadku stali szlachetnej, ale da się. Jak ktoś ma zegarek którego części są z polerowanego tyanu to przy porysowaniu trzeba było by poddać matowieniu całość. Lepiej wypolerować kawałek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypolerować tytan też można. Nie jest to tak łatwe jak w przypadku stali szlachetnej, ale da się. Jak ktoś ma zegarek którego części są z polerowanego tyanu to przy porysowaniu trzeba było by poddać matowieniu całość. Lepiej wypolerować kawałek.

Wypolerować można każde twarde ciało stałe, a ja nie napisałem, że tytanu nie można wypolerować, tylko że go się nie poleruje. Tytanu nie polerujemy z tego względu, że na skutek kontaktu z tlenem na jego powierzchni tworzy się pasywna warstwa tlenku tytanu o grubości ok. 2 nm, która szybko niweczy nasz wysiłek włożony w polerowanie, bo jest matowa. Podobnie jest z aluminium.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje że smo wykonanie grawerunku nie spowoduje takiej reakcji chemicznej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tytanowy Citizen, część elementów koperty i bransolety jest wypolerowana. Zegarek jest z 1999r.

 

IMGP8303b.jpg

 

Tytanowe Seiko, cała koperta jest wypolerowana w różnym stopniu. Zegarek jest z 2005r.

 

IMGP8394b.jpg

 

To, że w Europie kuleje obróbka tytanu nie tworzy normy światowej.


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że w Europie kuleje obróbka tytanu nie tworzy normy światowej.

Taa... Kuleje obróbka, ciekawe... bo nie zależy to od obróbki, tylko tego ile tytanu jest w tym tytanie (znaczy się w stopie który użyto do wyrobu koperty).


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taa... Kuleje obróbka, ciekawe... bo nie zależy to od obróbki, tylko tego ile tytanu jest w tym tytanie (znaczy się w stopie który użyto do wyrobu koperty).

 

A ja się uprę przy obróbce :rolleyes:

Zegarek wstępnie powstaje z tytanu, potem poddawany jest działaniom, które dają odpowiedni efekt końcowy, czyli kolor, twardość.

Ten proces jest bardzo dobrze opanowany od lat przez firmy japońskie, w Europie jest na poziomie podłogi.


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się uprę przy obróbce :rolleyes:

Zegarek wstępnie powstaje z tytanu, potem poddawany jest działaniom, które dają odpowiedni efekt końcowy, czyli kolor, twardość.

Ten proces jest bardzo dobrze opanowany od lat przez firmy japońskie, w Europie jest na poziomie podłogi.

No tak, można to nazwać też obróbką, ale tak czy owak polega to na tym, że na powierzchni koperty wytwarza się ozdobne czy tez ochronne warstwy, gdzie tlen nie ma poprostu dostępu do tytanu.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, można to nazwać też obróbką, ale tak czy owak polega to na tym, że na powierzchni koperty wytwarza się ozdobne czy tez ochronne warstwy, gdzie tlen nie ma poprostu dostępu do tytanu.

 

Nie do końca. Z tego co wiem, to działa węglem, wnikając w zewnętrzną warstwę tytanu, modyfikuje się i wzmacnia wiązania. Szczegóły są niestety objęte tajemnicą. Powstaje wtedy bardzo twarda warstwa nadająca się do polerki.

Czym innym jest powlekanie zewnętrzne innym materiałem - tak robi Casio w Oceanusach, powlekając tytan węglikiem tytanu, albo Citizen, stosując na zewnątrz DLC, czy Seiko - stosując jakiś rodzaj diamentowej powłoki nazwanej DiaShield.

Ale Duratect czy Brightz to procesy obróbki samego tytanu. Proces Duratect stosowany jest także przez Citizena na stali (mam stalowego Exceeda z taką obróbką).


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając dyskusję dochodzę do wniosku że samodzielne próby takiego spolerwania nie są najlepszym pomysłem. Trzeba by mieć sporą wiedzę zeby czegoś nie spaprac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca. Z tego co wiem, to działa węglem, wnikając w zewnętrzną warstwę tytanu, modyfikuje się i wzmacnia wiązania. Szczegóły są niestety objęte tajemnicą. Powstaje wtedy bardzo twarda warstwa nadająca się do polerki.

Czym innym jest powlekanie zewnętrzne innym materiałem - tak robi Casio w Oceanusach, powlekając tytan węglikiem tytanu, albo Citizen, stosując na zewnątrz DLC, czy Seiko - stosując jakiś rodzaj diamentowej powłoki nazwanej DiaShield.

Ale Duratect czy Brightz to procesy obróbki samego tytanu. Proces Duratect stosowany jest także przez Citizena na stali (mam stalowego Exceeda z taką obróbką).

Oprucz węgla stosuje się też azot, czy również tlen i ja o niczym innym nie mówiłem, a procesy te są o dawna stosowane też na innych metalach, a na tytanie fakt, że u nas są w powijakach, ale tak jak powiedziałem procesy te polegają na wytworzeniu zewnętrznej warstewki ochronnej, która jest innym związkiem chemicznym, czy też stopem niż stop tytanu wewnątrz. I dalej to nie podważa mojego stwierdzenia, że tytanu się nie poleruje.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając dyskusję dochodzę do wniosku że samodzielne próby takiego spolerwania nie są najlepszym pomysłem. Trzeba by mieć sporą wiedzę zeby czegoś nie spaprac

 

Jeśli zegarek ma coś zrobionego z wierzchniej warstwie, to taką polerką można tą warstwę usunąć. Z tego co czytałem, to w przypadku Citizena można odesłać zegarek do producenta na odbudowanie i ponowne polerowanie uszkodzonej zewnętrznej powłoki (ale to na WUSie i dotyczyło mieszkańców USA). Na polskie warunki - to czarno to widzę.

 

I dalej to nie podważa mojego stwierdzenia, że tytanu się nie poleruje.

Złoto z domieszką srebra jest nadal złotem, mówi się o jego próbie. Tytan Duratect, czy tytan Brightz, w których wierzchnia warstwa jest domieszkowana, to nadal tytan.

 

Skojarzył mi się jeszcze Alpinist z tytanu w moich zbiorach, to nie jest Brightz. Wypolerowany.

 

IMGP8428b.jpg


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając dyskusję dochodzę do wniosku że samodzielne próby takiego spolerwania nie są najlepszym pomysłem. Trzeba by mieć sporą wiedzę zeby czegoś nie spaprac

Ależ skąd wypolerować możesz, bo to nie jest wiele trudniejsze od polerowania stali, tylko, że to polerowanie może szybko zmatowieć i nie wygląda wtedy najładniej. Ale pamietaj, że przed polerowaniem trzeba usunąć ten garat, a nie usuwać go polerowaniem.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złoto z domieszką srebra jest nadal złotem, mówi się o jego próbie. Tytan Duratect, czy tytan Brightz, w których wierzchnia warstwa jest domieszkowana, to nadal tytan.

Nadal twierdzę, że kopert z tytanu się nie poleruje, na dowód ten cytat: :rolleyes:

 

Jeśli zegarek ma coś zrobionego z wierzchniej warstwie, to taką polerką można tą warstwę usunąć. Z tego co czytałem, to w przypadku Citizena można odesłać zegarek do producenta na odbudowanie i ponowne polerowanie uszkodzonej zewnętrznej powłoki (ale to na WUSie i dotyczyło mieszkańców USA). Na polskie warunki - to czarno to widzę.

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal twierdzę, że kopert z tytanu się nie poleruje, na dowód ten cytat: :rolleyes:

 

No to ja mam w zbiorach 50% fałszywych zegarków, bo z tytanu i wypolerowane :unsure:

 

Pisałem o zagrożeniu w efekcie polerki, polegającym na usunięciu wierzchniej warstwy. Producent, który poddaje tytan obróbce i zna jej efekt (grubość powstającej, utwardzonej warstwy, sposób polerowania itd.), może polerować spokojnie.


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki bo zaraz się wezmiecie za 'łby' a szkoda by było. Znalazłem w sieci ciekawy artykuł jest tam do sciagniecia pdf z badaniami na temat obróbki tytanu na przykładzie zegara okrętowego wykonanego z tytanu. Ją niestety mam wykształcenie nietechniczne i nie kumam co oni tam piszą ale może was zainteresuje a może i dyskusja zakończy się zgodna konkluzja

 

http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&cd=9&ved=0CF8QFjAI&url=http%3A%2F%2F217.96.20.91%2Fpdf%2F200707s51.pdf&ei=944QT5PeH6nE4gTg2enYAw&usg=AFQjCNHR_J8HFUXEzb076d-1oPuhcSdrqQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.