Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

abstraktus

Bardzo stara HERMA, tylko jak stara

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie stara, ale pytanie brzmi jak stara. Starałem się samodzielnie to ustalić, ale to prawie niemożliwe jak ktoś sie na tym nie zna. Zegarek dobrze utrzymany, pewnie tarcza do wyczyszczenia i szkiełko (plexi) do wymiany. Koperta bokami poprzecierana do mosiądzu. Natomiast zegarek dziarsko pomyka cichutko tykając (wystarczy jeden obrót koronki i już rusza).

Załączam oczywiście zdjęcia, ale w pełnej rozdzielczości są dostępne link1

link2

link3

 

Z góry dziękuję za pomoc w ustaleniu wieku zegarka (z opowiadań rodzinnych byłby to okres II RP, ale ...)

post-46206-0-13487300-1327429088_thumb.jpg

post-46206-0-63263600-1327429109_thumb.jpg

post-46206-0-89340100-1327429133_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje. Czy mógłbym prosić o wskazówki jak posługiwać się stroną http://www.ranfft.de ponieważ już wcześniej na nią trafiłem, ale ... brak wiedzy. Werk wydaje się ten sam, ale jednak daje się zauważyć wiele różnic zarówno w wyglądzie samych płytek (nie wiem czy to właściwe określenie) i ich kształcie. Jest też różnica w sygnaturze, na moim brak napisu "FAB. SUISSE". Na samym balansie sygnatury też są różne. Jaka może być przyczyna różnic w wyglądzie i oznakowaniu? Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia u Ranftta czesto są poglądowe. Trzeba dodatkowo czytać opisy, bo często zdjęcie dotyczy werku z danej rodziny. Co do napisów na mechanizmie, to tez trzeba podchodzić do nich z pewnym zrozumieniem. Czasami dany werk był sygnowany nazwą producenta zegarka, który to kupował werki do swoich zegarków i we własnym zakresie modyfikował je, ozdabiał, podpisywał itd. Ten proceder trwa zresztą do dzisiaj- czy kupisz Atlantica, czy Certine, czy Tissota, to w srodku i tak bedzie taka sama ETA, tylko róznie podpisana ;)

Istotny jest natomiast numer pod balansem - to jest oznaczenie Twojego werku. Napisz, co tam widzisz, lub zrób dobre makro oznaczenia. Podobnych werków było sporo i trudno je wszystkie pamiętać :)


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisz, co tam widzisz, lub zrób dobre makro oznaczenia. Podobnych werków było sporo i trudno je wszystkie pamiętać ;)

Dzięki za zainteresowanie. Dokładne zdjęcie makro jest dostępne pod linkiem 3 w temacie i

 

tutaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie. Dokładne zdjęcie makro jest dostępne pod linkiem 3 w temacie i

 

tutaj

 

Tyle, ze na tym zdjęciu nie widać sygnatury pod balansem. Tam sa jakies numery. Odczytaj je i podaj


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem następne trzy zdjęcia pod różnymi kątami. Oprócz FA i SR niczego nie widać, nawet w głębi pod balansem. Chyba, że numer znajduje się po drugiej stronie widocznych oznakowań?

Zamieszczam linki do makro i cierpliwie czekam na wskazówki ;)

 

odnośnik 1

 

odnośnik 2

 

odnośnik 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

F = fast, A = avant

S = slow, R = retard

Te oznaczenia pokazują, w która stronę trzeba przesunąć przesuwkę, żeby przyśpieszyć lub spowolnić chód zegarka.

A oznaczenie Twojego werku jest zapewne na płycie czołowej pod tarczą.

Nie wiem tylko, czy jest sens w tej chwili rozbierać zegarek, żeby znaleźć to oznaczenie. Twój werk najprawdopodobniej jest którymś z rodziny AS wskazanej przez Kolegę.

Na datowanie to wielkiego wpływu nie ma - zegarek z lat 40-tych, może początek 50-tych. Dokładnej daty raczej nie poznamy, bo te werki nie były ewidencjonowane.


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HERMA jest to marka zegarków produkowanych przez francuską firmę Pétolat Frères & Anguenot. Niestety nie znalazłem konkretnie tego mechanizmu, ale firma ta korzystala z mechanizmów francuskich Ebauches (producenci surowych mechanizmów), takich jak Cupillard i FE, a oni z kolei szeroko korzystali ze wzorów szwajcarskich Ebauches między innymi AS. Mnie najbardziej podobny wydaje się tutaj AS 1130 , ale to są tyko przypuszczenia.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Czy jeżeli zdecyduje się na zdejmowanie tarczy to jest szansa na dokładniejsze określenie daty produkcji. Głównie chodzi mi o emocjonalną chęć ustalenia daty. Staram się w jakiś sposób odbudować historię mojej rodziny i czasem taka trywialna informacja daje mi inne spojrzenie na tzw. rodzinne przekazy, które przecież często mijają się z prawdą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jeżeli zdecyduje się na zdejmowanie tarczy to jest szansa na dokładniejsze określenie daty produkcji.

Niestety nie, z powodu który wymienił chronofil. Możesz ewentualnie poznać producenta mechanizmu, bo producenta zegarka już Tobie podałem.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie, z powodu który wymienił chronofil. Możesz ewentualnie poznać producenta mechanizmu, bo producenta zegarka już Tobie podałem.

 

Dziękuje serdecznie za pomoc :)

Nie wiem czy Moderator ma taką możliwość i czy na tym forum ją się stosuje, ale temat jest do zamknięcia. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Moderator ma taką możliwość i czy na tym forum ją się stosuje, ale temat jest do zamknięcia. ;)

Mod.

Można temat zamknąć, ale nie widzę takiej potrzeby, bo zawsze może się znaleźć jeszcze ktoś, kto wie coś istotnego o tym zegarku.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli to pomoże to powiem, że mam zegarek z bodajże identycznym mechanizmem i jest on z II połowy lat 40.


Pod Napięciem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak victor - mnie też od samego początku ta herma w te ramy czasowe pasowała + datowanie AS'a to potwierdza. Najszybciej oznaczenie werku znajdzie się pod cyferblatem na górnej części płyty. Nadal uważam że to jedna z wersji AS 984 - może to być AS 1002 - jest większy od 984 i może mieć inny kształt półmostka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak widać są spore różnice między zaprezentowanym mechanizmem a AS 984 czy 1002. Może to być tak jak piszesz jedna z jego wersji.


Pod Napięciem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.