Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

STARUSZEK

Pierwsza "kanapka" - na pewno nie Panerai

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy przeglądając różne książeczki, zdałem sobie sprawę , że patrzę na "kanapkę" czyli podwójną tarczę wcześniej widzianą tylko w OP a był- jest to Longines z roku 1937 . Czy zna ktoś historię powstania podwójnej tarczy w OP czy OP/Rolex opatentował to ? itd.

Nawet kształt cyfr jest identyczny tzn. "6", niestety nie ma informacji co do rodzaju masy luminescencyjnej na drugiej tarczy Longinesa

Przepraszam za wtrącenia na zdjęciu - nie chciało mi się robić nowego bez wtrąceń.

Ref. Longinesa : 2010, cal. 13 ZN

 

 

 

z góry dziękuje za linki, ifo etc.


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, kształt cyfr jest zupełnie inny niż w pierwszych pamach, a to, że 6 nie jest zamknięta wynika tylko z tego, że jest wyfrezowana.


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli "6" jest inna niż w Pamach ? , ok wiem dlaczego nie jest zamknięta, natomiast jej kształt moim zdaniem jest identyczny jak w OP - "12" oczywiscie zdecydowanie inna , ale to mniej istotne - bardziej chodzi o podwójną tarczę. Jako Paneristi powinieneś takie rzeczy wiedzieć :angry::angry: . Poważnie zacząłem się zastanawiać kto pierwszy wpadł na ten pomysł i czy ktoś go wykorzystał, czy byl opatentowany itd.

 

PS: Pawle dzięki ale klamry są tylko przypadkiem i zupełnie poza tematem.


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek dla laika kształt jest identyczny ale 6 z Panerai ref. 3646 z 1940 roku (pierwszy model z otwartymi cyframi) ma dłużej poprowadzoną kreskę brzuszka, nie ma ostrych krawędzi wewnętrznych i wydaje się być bardziej płaska, podobnie 6152/1 z 1946 roku, 6152 z 1950 oraz 6154 z 1956 roku.

 

W roku 1936 powstał prototyp 3646, cieżko stwierdzić czy ma wyfrezowane dziury i nalany radiomir czy to typowa kanapka, bo zdjecie jest kiepskie:

 

f8952.jpg

 

Wcześniej Panerai robił głównie sprzęt pomiarowy i głębokościomierz z dawnych lat sprzed tego longinesa wygląda tak /z prawej/:

 

YsVkd.jpg


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filipie dzięki a jakieś info czy podwójna tarcza była opatentowana ?

3646 wygląda raczej na "niekanapkowy"

Chodzi mi głownie o to czyj był pomysł podwójnej tarczy, fakt nie interesowałem się zupełnie tym zagadnieniem ale też nie przypuszczałem , ze zobaczę podwójną tarczę w inny zegarku niż Panerai/Rolex a tym bardziej z tego okresu gdy jak juz wspomniałeś Panerai produkował tylko przyrządy pomiarowe ( bez zegarkow) które jak wszyscy wiemy Rolex dla niego zrobił.

Naprawdę zaintrygował mnie ten longines z "Kanapką" szczególnie w kwestii Panerai i ewentualnych patentów.

 

EDIT: i masz rację dla mnie ta szóstka jest identyczna jak w Panerai - no być może w dzisiejszych ale zawsze :angry:

 

EDIT 2: może faktycznie zbyt pochopnie liczyłem , ze takie podstawowe wiadomosci biorąc pod uwagę ilość forów Paneristi na świecie są ogólnie znane i dostępne - tym bardziej, że kanapka to "przedmiot" kultu i nie mam zamiaru umniejszać OP a wręcz przeciwnie z chęcią poznam historię kanapki.

 

Koledzy posiadacze OP proszę podzielcie się wiedzą z laikiem.


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak juz wspomniałeś Panerai produkował tylko przyrządy pomiarowe ( bez zegarkow) które jak wszyscy wiemy Rolex dla niego zrobił.

Piotrek z tego zdania wynika, że głębokościomierze, kompasy, latarki itp. robił Rolex :angry:

 

Co do kanapki na pewno nie powstała (wg mnie) przed 1938 rokiem jeśli mówimy o zegarkach OP. Zapytałem jeszcze na forum poswięconym vintage panerai, zobaczymy.


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no miałem na myśli , że Rolex robił zegarki a Panerai wszystkie inne przyrządy.

 

Jeśli kanapka nie powstała przed rokiem 38 to jest gdzieś do zdobycia info czy to rozwiązanie zostalo opatentowane ?

Przeszukiwałem google ale to nic nie dało ...

 

Trzeba było powiedzieć, ze tylko Ty będziesz dawał odpowiedzi - temat wrzuciłbym na gmtforum albo na PW


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Trzeba było powiedzieć, ze tylko Ty będziesz dawał odpowiedzi - temat wrzuciłbym na gmtforum albo na PW

Porozumiałem się z moderatorem i wszystkie posty innych użytkowników zostały wycięte :angry:


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porozumiałem się z moderatorem i wszystkie posty innych użytkowników zostały wycięte :angry:

Masz chody :angry: ale ja mam większe - mogę załatwić przeniesie tego tematu na inne forum ? Zakład :angry:

 

Zapytałem jeszcze na forum poswięconym vintage panerai, zobaczymy.

 

Dzięki , daj znać jak coś ciekawego się pojawi


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jednak chyba OP był pierwszy jeśli mówimy o specyficznej konstrukcji kanapki charakterystycznej dla tych tarcz (tzn. tarcza aluminiowa z otworami a pod nią tarcza z pleksi z wyfrezowanymi otworami wypełnionymi pastą luminescecyjną). Oczywiście funkcjonalnie tarcza longinesa była pewnie taka sama. Jeśli przyjmiemy, że chodzi po prostu o dziury w tarczy i pod nimi w jakikolwiek sposób nałożoną luminescencję to pewnie przed op było kilka takich zegarków.

 

Wyjaśnienie Francesco Ferretti:

 

 

Explanation in order to understand as they came constructed to dials Panerai sandwich. Dial was of aluminum with the openings for the hours. A disc of plexi with in relief the hours came glue in the inner part of dial the aluminum. This disc in plexi in the first versions of dial had always glue to you in correspondence of the hours of the containers in plexi with inside the Radiomir paste. In order to conclude it came closed with a disc in brass that incorporated the piedini of dial.

 

In the successive versions Luminor the disc in plexi came before glue inside and then it came removed the greater part of the plexi making to only remain the plexi in the openings of the hours of the part in aluminum. It came then inserted an other disc of plexi with the hours low relief filled up of Luminor paste and glue always inside and then closed with a brass disc. I hope that you succeed to comprise this explanation. I enclose you some photos and designs in order to explain better as it came constructed.

 

Zdjęcia:

 

1175254149.JPG.jpg

 

1175252574.JPG.jpg

 

1175252532.JPG.jpg

 

1175252502.JPG.jpg


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia się nie pokazują. Rozumiem, ze system opracowany dla Panerai był być może bardziej przemyślany - choć nie wiemy jaki byl w pokazanym Longinesie, interesowało mnie czy podwójna tarcza jako taka została opatentowana przez Panerai np. jak choćby blokada korony.

Dzięki ! tak czy inaczej wynika z tego, że Panerai nie był pierwszy, ciekawe czy to pomysł Longinesa ?


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panerai napewno opatentował zastosowanie mieszanki radium i tam czegoś jeszcze umieszczonej w kapsułkach i tego typu kanapkach. Najpierw było to stosowane w wszelkich wojskowych użądzeniach pomiarowych podczas pierwszej wojny światowej, a w drugiej dołożyli zegarki, naręczne kompasy i głębokościomierze. Tarcza kanapka jaką stosuje dziś Panerai pewnie była spotykana w wielu zegarkach, ale ta pierwotna trzy częściowa była tylko w Paneraiach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT: i masz rację dla mnie ta szóstka jest identyczna jak w Panerai - no być może w dzisiejszych ale zawsze :)

Podobieństwo wynika tylko z niedomknięcia. A samo niedomknięcie wynika z powodów czysto technicznych, tzn prawdopodobnie nigdy w historii nie istniała kanapka, która miałaby domkniętą 4, 6, 8, 9 lub 0... "domknięcie" którejkolwiek z tych cyfr spowodowałoby zdekompletowanie tarczy, a tym samym osobny element do przyklejenia.


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.